KNAB korraldas Riia linnapea töö- ja eluruumides läbiotsimise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1548856200000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) töötajad otsisid kolmapäeval läbi Riia linnapea ja erakonna Koosmeel juhi Nils Ušakovsi töö- ja eluruumid.

LTV teatel lahkus kuus KNAB-i ametnikku Ušakovsi büroost koos mustade kottide ja portfellidega, vahendas Läti ringhääling.

Samuti on LTV-l informatsiooni, et läbiotsimine toimus ka Mežaparksi asumis Bergenasi tänaval asuvas Ušakovsi elukohas.

Riia linnavõim kommenteeris alguses, et neil pole juhtunu kohta infomratisiooni. Linnavalitsusest ei öeldud ka seda, kas Ušakovs tuli 30. jaanuaril tööle või mitte.

Hiljem kinnitas läbiotsimist toimumist ka Ušakovs ise. Samas rõhutas linnapea, et talle pole ühtegi süüdistust esitatud.

Ušakovs kiitis ka KNAB-i töötajate professionaalset käitumist ning kinnitas ka, et tal ei ole kavas linnapea ametist tagasi astuda.

"Ma saan kinnitada, et minu südametunnistus on puhas," rõhutas Riia linnapea.

Kedagi kolmapäeval kinni ei peetud ja korruptsioonitõrjebüroo teatel pole ka kellelegi kahtlustusi esitatud.

Linnavolikogu opositsiooni saadikud aga koguvad juba samal ajal hääli linnapea umbusaldamiseks. Koalitsioon on teda aga kindlalt toetanud ja sellest ametis püsimiseks piisab.

Eelmise aasta 11. detsembris korraldas KNAB läbiotsimise linnavalitsuse ruumides seoses kriminaalmenetlusega, mis puudutab pealinna ühistranspordifirmaga Rīgas Satiksme korruptsiooniskandaali.

Kokku on menetluse raames kinni peetud kaheksa inimest, nende seas ka üks linnaametnik. Kunagine aselinnapea ja koalitsioonipartnerist erakonna Au Teenida Riiat juht Andris Ameriks astus aga skandaali tõttu ametist tagasi.

Hetkel pole siiski veel ametlikult teada, kas Ušakovsi juures toimunud läbiotsimised on seotud Rīgas Satiksme juhtumiga, sest korruptsioonitõrjebüroo seda uurimise huvides ei avalda.

Nii eelmine kui ka uus regionaalminister püüavad trammi- ja trolliskandaali järel kokku panna dokumenti, mille alusel saaks valitsus algatada Riia linnaduuma laialisaatmise. Peaminister Krisjanis Karinš kinnitab, et teda ei teavitatud ega pidanukski teavitama läbiotsimistest Ušakovsi juures. Värske uudis kinnitab taas, et Läti korruptsioonitõrjebüroo tegutseb otsusekindlalt.

Kuid büroo endise töötaja ja seimi praeguse kaitse-, sise- ja korrputsioonitõrje komisjoni juhi Juris Jurašsi ümber puhkenud väitlused on pannud tema parteid, mille juht Janis Bordans on uus justiitsminister, saatkondadele selgitama, mis Läti õigusruumis toimub.

Nimelt taotleb prokuratuur Jurašsilt saadikupuutumatuse äravõtmist, sest ta olevat rikkunud seadust, kui teatas avalikkusele, et Läti raudtee endise juhi Ugis Magonise ja ettevõtja Oleg Ossinovski kriminaalasjaga seoses pakuti talle altkäemaksu. Jurašsi parteikaaslased ei pea seda aga põhjendatuks ja üks neist, samuti endine korruptsioonitõrjebüroo töötaja Juta Strike kutsub rahvast üles toetama hoopis riigi peaprokuröri väljavahetamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: