Läti regionaalminister tagandas Riia linnapea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1554446280000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Korruptsioonikahtlused ja selle mõjul hoogustunud poliitiline võitlus Riias jõudis reedel uude etappi - Läti keskkonnakaitse ja regionaalarengu minister tagandas ametist linnapea ja erakonna Koosmeel liidri Nils Ušakovsi. Viimane peab toimuvat poliitetenduseks ja lubab otsuse kohtus vaidlustada.

Riia kauaaegne juhtimistandem Nils Ušakovs-Andris Ameriks mõranes õige varsti pärast Läti ajaloo suurima korruptsiooniskandaali - Riia transpordifirmas läbi viidud kahtlaste bussi-, trammi ja trollihangete - puhkemist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ameriks lahkus ametist ise, Ušakovs jäi linnapeaks ka pärast korruptsioonitõrjebüroo läbiotsimisi tema tööruumides ja kodus.

Läti keskkonnakaitse ja regionaalarengu ministeerium asus Riia linnaduuma tegevust põhjalikumalt uurima juba eelmise valitsuse ajal, siis, tõsi küll, Rahvuslaste Ühenduse eestvõttel.

Nüüd kinnitab uus, parteiühendust Arengule! Poolt! esindav minister Juris Puce, et midagi poliitilist tema otsuses pole. Seadusi on Riia linnavõim rikkunud tema sõnul süsteemselt ja häbitult. Näiteks ei jõudnud eesmärgini ligi 30 miljonit Riia transpordifirma aktsiakapitali laiendamiseks mõeldud raha.

"Oma tegemata töö tõttu põhjustas Nils Ušakovs olukorra, kus nii mina kui paljud teised Riia maksumaksjad, on kaotanud oma raha 28 miljoni euro väärtuses. Raha pole võimalik tagasi saada, sest seaduslikke võimalusi ettevõttelt seda küsida pole," selgitas Puce.

Nils Ušakovs pole üldsusele sisulisi vastuseid andnud, need ei rahuldanud ka ministeeriumi. Ušakovs on toimuva pööranud poliitiliseks.

"Kui rääkida valjuhäälsetest teadetest, mille järgi on Riia transpordiettevõttes justkui kaotatud 28 miljonit, siis võin veel kord kinnitada: duumas või teistel tasandeil selle üle otsustades pole räägitud millestki muust, kui et see raha on
mõeldud Riia transpordifirmale, kompenseerimaks tasuta või soodustusi kasutavate elanike sõitu," rääkis Ušakovs.

Veel neljapäeval jõudis Ušakovs määrata linnapea kohusetäitjaks pikalt Riia ehitusametit juhtinud Olegs Burovsi, kes esindab parteid Au Teenida Riiat!.

"Loodan vähendada suurt politiseeritust, mis praegu on," ütles Burovs.

Nii Ušakovs kui ka Ameriks kandideerivad ühisnimekirjas Euroopa Parlamenti. Nende meeste roll poliitikas pole veel kaugeltki lõppenud ja Ušakovsi juhitav Koosmeel on ka viimaste küsitlustulemuste põhjal Läti populaarseim erakond.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: