Holland süüdistas kahes riigis korraldatud atentaadis Iraani

Hollandi välisminister Stef Blok.
Hollandi välisminister Stef Blok. Autor/allikas: Bart Maat/EPA/Scanpix

Iraani käsilased tapsid 2015. ja 2017. aastal Hollandis kaks hollandlast, keda peeti Iraani režiimi vastasteks dissidentideks, teatas Hollandi välisminister teisipäeval.

Hollandi salateenistusel "on tugevaid viiteid, et Iraan oli seotud kahe Iraani päritolu Hollandi kodaniku atentaadiga 2015. aastal Almeres ja 2017. aastal Haagis", ütles Stef Blok kirjas parlamendile.

"Need üksikisikud olid Iraani režiimi vastased," lisas ta kirjas, millele oli alla kirjutanud ka siseminister Kajsa Ollongren.

"Holland peab tõenäoliseks seda, et Iraan etendas rolli salamõrvade ja rünnakute ettevalmistamises või tellimises Euroopa Liidu territooriumil. Euroopa Liit otsustas teisipäeval kehtestada Iraanile uued sanktsioonid osaliselt Hollandi soovitusel," sõnasid ministrid. 

Hollandi politsei teatel tapeti 2015. aastal Almeres Ali Motamed (56) ja 2017. aastal Haagis Ahmad Molla Nissi (52). 

Holland saatis mullu juunis tapmistega seoses riigist välja kaks Iraani saatkonna töötajat.

Teheran nimetas toona kahe diplomaadi väljasaatmist "ebasõbralikuks ja hävitavaks sammuks" ning ähvardas vastata võrdväärse sammuga. 

Taani peaminister Lars Løkke Rasmussen teatas varem, et EL otsustas kehtestada uued sanktsioonid Iraani luure- ja julgeolekuministeeriumi ning kahe Iraani kodaniku suhtes. 

Taani oli uute sanktsioonide eestvedaja, süüdistades Teherani iraanlastest teisitimõtlejate tapmiskatses Taani territooriumil. 

Prantsusmaa on külmutanud kahe arvatava Iraani agendi vara seoses pommirünnakukavaga Iraani opositsiooniühenduse üritusele Pariisi lähistel. 

Teherani ja Washingtoni suhted on samuti järsult halvenenud alates sellest, kui president Donald Trump lahkus eelmisel aastal Iraani tuumaleppest ja Ühendriigid taaskehtestasid Iraanile karmid majandussanktsioonid.

USA meedia ja välisministeerium teatasid teisipäeval, et Iraanis hoitakse vahi all oma tüdruksõpra külastanud USA sõjaveterani. California osariigist pärit 46-aastane Michael R. White pidi tagasi Ühendriikidesse minema juulis läbi Dubai, kuid ei ilmunud oma lennule, ütles tema ema päevalehele New York Times. USA välisministeerium teatas, et on kinnipidamisest teadlik, kuid keeldus täpsemaid detaile avaldamast.

Iraanis on kinnipeetud veel vähemalt kolm USA kodanikku, kellest kaks on Iraani päritolu.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: