May Brexitit edasi ei lükka

{{1548061020000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles esmaspäeval, et kavatseb arutada Briti parlamendi saadikutega nende Brexiti-leppe muresid ja siis minna leppe ümbertegemiseks Brüsselisse, kuid Brexitit edasi ei lükka.

Esmaspäeval pidi Suurbritannia peaminister Theresa May esitama parlamendile alternatiivse plaani selle kohta, kuidas ja millistel tingimustel Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkub.

May senise EL-iga sõlmitud lahkumiseleppe kavandi lükkasid Briti rahvasaadikud eelmise nädala teisipäeval toimunud istungil ülekaalukalt tagasi. Lisaks nõudsid rahvasaadikud peaministrilt uue plaani esitamist kolme tööpäeva jooksul, mis praktikas tähendab seda, et "plaan B" tuli parlamendi alamkoja ette tuua esmaspäeval, vahendasid BBC, Guardian, Reuters jt.

Esmaspäeval tegi May avalduse ning andis ülevaate järgmistest plaanidest Brexiti teemal. Esmaspäeval veel mingit debatti selle küsimuse üle ei toimu.

Midagi sisuliselt uut May avaldus ei sisaldanud, vahendas "Aktuaalne kaamera". Peaministri sõnul kavatseb ta Brexiti lahkumiskava edasisel muutmisel pühenduda kolmele punktile.

"Kõigepealt peame olema kaasavamad, avatumad ja paindlikumad tulevikus selles, kuidas me kaasame parlamenti oma püüdlustesse rääkida läbi Euroopa Liiduga meie tulevaste suhete üle. Teiseks tahame saada võimalikult tugevad
töötajate õigused ja keskkonnakaitse ning kolmandaks on vaja selgeks teha,
kuidas saame tagada selle, et meie püüdlus mitte tekitada tugevat piiri Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahele, leiaks toetuks nii parlamendis kui ka Euroopa Liidus," kõneles May.

May ütles esmaspäeval, et kavatseb arutada Briti parlamendi saadikutega nende Brexiti-leppe muresid ja siis minna leppe ümbertegemiseks Brüsselisse, kuid Brexitit edasi ei lükka.

May sõnul arutab ta Briti parlamendi saadikutega võimalikke muudatusi ning seejärel viib "nende arutelude järeldused tagasi EL-i".

"Usun, et suudame teha edusamme niinimetatud Iiri piiri kaitsemeetmes," lausus May parlamendile.

EL ütleb, et Brexiti-lepet ei saa uuesti läbi rääkida.

Peaminister ütles pöördumises, et paljudes tekitab muret see, et Suurbritannia võib Euroopa Liidust lahkuda leppeta. May märkis, et parim viis leppeta Brexiti vältimiseks on jõuda EL-iga kokkuleppele.

Ainus muu viis on tema sõnul artikkel 50 käivitamine ehk Brexiti tähtaja edasilükkamine, kuid May hinnangul EL tõenäoliselt sellega ei nõustu, kui Suurbritannial pole välja pakkuda kindlat plaani, kuidas kokkuleppele jõuda.

May rääkis, et kui inimeste hinnangul peaks valitsus välistama leppeta Brexiti, siis põhimõtteliselt ütlevad nad, et käivitada tuleks artikkel 50. "See ei austa Brexiti-hääletust," ütles May.

Peaminister lisas, et osad inimesed kutsuvad üles korraldama uut referendumit, kuid valitsuse kohustus on viia täide esimese referendumi tulemused. Tema sõnul oleks murettekitav see, millise pretsedendi seaks uus hääletus tulevastele referendumitele.

May lisas, et mitu parlamendiliiget on väljendanud muret EL-i kodanike õiguste pärast Suurbritannias ja vastupidi. May sõnul on valitsuse eesmärk kaitsta inimeste õigusi põhimõtteliselt samadel tingimustel nagu praegu ja seda nii leppega kui ka leppeta Brexiti korral.

Ta lisas, et valitsus on nüüd otsustanud tühistada 65-naelase tasu neile, kes soovivad esitada avalduse alalise elaniku staatuse saamiseks. Neile, kes on juba avalduse esitanud, makstud tasu tagastatakse.

May rääkis pöördumises, et on kohtunud kõikide parlamendiparteide esindajatega, välja arvatud Tööpartei juhi Jeremy Corbyniga. "Mul on kahju, et Tööpartei liider on siiani otsustanud selles mitte osaleda, arvestades selle küsimuse tähtsust," ütles May.

Kohe pärast May avaldust saavad rahvasaadikud aga hakata tegema muudatusettepanekuid Brexiti teemal. Muudatusettepanekuid on võimalik teha 29. jaanuarini, kui toimub uus debatt ning ka hääletused erinevate muudatusettepanekute üle.

Corbyn: kõik tundub nagu "Lõputu küünlapäev"

Opositsioonijuht Jeremy Corbyn Tööparteist ütles, et May tagavaraplaan on pelgalt teine katse suruda oma hukule määratud lepe läbi parlamendi.

"See kõik tõesti tundub nagu "Lõputu küünlapäev"," lausus Corbyn. Ta viitas 1993. aasta filmile, kus Bill Murray kehastatud ilmamees peab korduvalt ühte ja sama päeva läbi elama. 

Tema hinnangul on valitsuse kohtumised teiste parteidega "trikk". Teiste opositsioonijuhtide sõnul pole May järginud nende üleskutset välistada ÜK lahkumist leppeta ning hoida EL-iga tihedaid majandussidemeid.

Verhofstadt tervitas May otsust Suurbritanniasse jäämise tasu tühistada

Euroopa Parlamendi Brexiti juhtrühma juht Guy Verhofstadt tervitas esmaspäeval Briti peaministri Theresa May otsust tühistada 65-naelane tasu, mis Euroopa Liidu kodanikud pidid Ühendkuningriiki jäämiseks maksma.

Verhofstadti sõnul oli see alati olnud europarlamendi "võtmenõudmine".

Ta loodab väga, et May esmaspäeval Briti parlamendis peetud kõne paneb alguse parteideülesele koostööle.

Loodetavasti saavad "tõelised konsultatsioonid nüüd alata ja päädida võimalikult lähedase EL-i ja Ühendkuningriigi tulevikusuhtega", ütles Verhofstadt.

Pärast Brexitit pole EL-i kodanikel enam automaatset õigust Ühendkuningriigis elada. Briti valitsus ütleb, et kõik juba Ühendkuningriigis olevad EL-i kodanikud saavad riiki jääda. Lisaks panid võimud tööle veebis registreerimise protsessi, mille käigus nõuti täiskasvanud taotlejatelt 65 naela.

Esialgse leppekavandi tagasilükkamine parlamendi poolt suurendas märkimisväärselt võimalust, et Ühendkuningriik lahkub 29. märtsil EL-ist leppeta. EL on kinnitanud, et lahkumisleppe üle enam läbi rääkima ei hakata, kuigi osa poliitikuid on märkinud, et teatavaid täpsustusi oleks siiski võimalik teha.

Suurbritannias aga on üha häälekamad need, kes toetavad EL-is jätkamist ja kes nõuavad, et valitsus kas tühistaks Brexiti või korraldaks vähemalt uue referendumi EL-i kuulumise asjus. May valitsus ja suurem osa teda toetavatest rahvasaadikutest on aga uue referendumi vastu, sest see olevat esimesel referendumil väljendatud rahva tahte ning seega ka demokraatia õõnestamine. Uue referendumi toetajad aga leiavad, et algne referendum tugines valedele ja hämamisele ning praeguseks on ka asjaolud selgemaks saanud. On ka eriarvamusi, mida sellisel referendumil täpsemalt küsida.

Teise referendumi toetajaid, kelle seas on ka suurem osa leiboriste, häirib üha rohkem Tööpartei esimehe Jeremy Corbyni tegevus, kes pole teisele referendumile endiselt kindlat jah-sõna öelnud. Corbyn toetab enda tingimustel Brexitit ning tema peamiseks eesmärgiks paistab endiselt olevat järjekordsete ennetähtaegsete valimiste esilekutsumine.

Corbyn teatas teisipäeval pärast peaministri poolt välja pakutud lahkumisleppe mahahääletamist, et on esitanud umbusaldusavalduse Theresa May vastu, mille üle hakkab parlament arutlema kolmapäeval. Suurbritannia parlamendi alamkojas kolmapäeva õhtul toimunud umbusaldushääletus kukkus läbi ning May jätkab peaministrina.

Teised opositsiooniparteid - liberaaldemokraadid, Šoti Rahvuspartei, rohelised, Plaid Cymru - saatsid talle isegi kirja, kus kutsusid teda üles oma kunagist lubadust täitma ja asuma May umbusaldushääletuse läbikukkumise järel toetama teise referendumi korraldamist.

Samal ajal üritab osa rahvasaadikuid muuta parlamendireegleid nii, et valitsuse asemel võtaks Brexiti-protsessi üle kontrolli parlament. Hetkel on siiski ebaselge, kui suur toetus sellel plaanil oleks ja kuidas see täpsemalt toimuks. Küll on aga teada, et parlamendis tuleb algaval nädalal hääletusele hulgaliselt ettepanekuid Brexiti teemal.

Suurem osa alternatiivseid plaane vajaks õnnestumiseks Brexiti tähtaja edasi lükkamist, kuid hetkel pole Briti valitsus seda taotlust EL-ile esitanud.

Brexiti teemal hääletab Briti parlament uuesti 29. jaanuaril.

EL lubas Brexiti leppe suhtes kindlaks jääda

Euroopa Liidu riigid lubasid, et ei ava uuesti kokkulepet Suurbritannia lahkumiseks blokist ning ootavad Briti peaministri Theresa May plaani ummikseisu lahendamiseks.

EL-i välisministrid kinnitasid esmaspäevasele kohtumisele saabudes, et vajavad "väga veenvat põhjust" lahkumiskuupäeva 29. märtsi edasilükkamiseks. 

Saksa välisminister Heiko Maas väljendas tüdimust brittide otsustamatuse suhtes, kuidas EL-ist lahkuda ning ütles, et "me teame nüüd, mida nad Londonis ei taha. Seega jääb veel teada saada, mida nad tahavad."

Mitu välisministrit kinnitas, et lahkumisleppe uuesti avamine ei tule kõne alla. Austria välisminister Karin Kneissl märkis, et "me kõik oleme sellesse teksti investeerinud".

Barnier: EL on nõus EL-Briti tulevikusuhete deklaratsiooni üle vaatama

Euroopa Liit võib üle vaadata ka poliitilise deklaratsiooni EL-i ja Ühendkuningriigi tulevikusuhetest, mille pooled tegid rööpselt Briti lahkumisleppega, ütles EL-i pealäbirääkija Brexiti-kõnelustel Michel Barnier esmaspäeval.

"Oleme avatud taas töötamisele poliitilise deklaratsiooni kallal ning olema tulevikusuhtes ambitsioonikamad," lausus Barnier Iiri ringhäälingule RTE pärast kohtumist Iiri välisministri Simon Coveneyga Brüsselis.

Poola pakub Iiri garantiile ajalist piiri

Poola välisminister Jacek Czaputowicz tegi esmaspäeval ettepaneku, et patiseisu Brexiti leppe üle saaks ületada, määrates leppes Iiri piiri garantiile viieaastase ajalimiidi.

Czaputowiczi sõnul ei oleks lahendus Iirimaale nii kasulik kui määramata ajaga garantii, kuid oluliselt parem kui leppeta Brexit. 

Välisminister ütles päevalehele Rzeczpospolita, et Suurbritannia ja Iirimaa mängivad piiriküsimuses "kanamängu" ja "me oleme peagi silmitsi laupkokkupõrkega". Sel juhul kaotab Iirimaa Czaputowiczi sõnul kõige enam ja on kohustatud kaitsma bloki välispiiri. 

Iiri välisminister Simon Coveney ütles esmaspäeval, et garantiile ajalise limiidi seadmine tähendaks sisuliselt, et "tegemist ei ole garantiiga". 

Hispaania ja Ühendkuningriik sõlmisid Brexiti järgse valimisõiguse leppe

Hispaania ja Ühendkuningriigi valitsus sõlmisid leppe teineteise riikides elavate kodanike hääleõiguse säilitamiseks kohalikel valimistel pärast Brexitit.

Briti Brexiti-minister Robin Walker ütles, et lepe on esimene omataoline Ühendkuningriigi jaoks mõne Euroopa Liidu riigiga.

Lepe sõlmiti esmaspäeval Madridis.

Hispaanias elab umbes 300 000 britti, tehes sellest suurima Briti kogukonna väljaspool Ühendkuningriiki. Ühendkuningriigis elab aga 175 000 hispaanlast.

Mõlema riigi kohalike omavalitsuste valimised leiavad aset tänavu mais.

Hispaania Euroopa Liidu küsimuste riigikantsler Marco Aguiriano ütles, et lepe jõustub Ühendkuningriigi lahkumisel Euroopa Liidust 29. märtsil sõltumata sellest, kas lahkutakse lahkumisleppega või ilma selleta.

Suurbritannia alustas EL-i kodanike registreerimist

Euroopa Liidust lahkuma valmistuv Suurbritannia alustas programmi 3,5 miljoni riigis elava EL-i kodaniku registreerimiseks. 

Plaani kohaselt, mille katseetapp algas esmaspäeval, peavad Suurbritanniasse jääda soovivad EL-i kodanikud taotlema Suurbritannias elava isiku staatust ning tasuma maksu, mis on täiskasvanule 65 ja lapsele 32,5 naelsterlingit. 

Immigratsiooniminister Caroline Nokes kinnitas, et süsteem  teeb EL-i kodanikele staatuse saamise "lihtsaks ja selgeks".

 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: