Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kehtestas 19 Vene kodaniku suhtes sanktsioonid

USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kehtestas neljapäeval sanktsioonid 19 Venemaa kodaniku vastu. Washington süüdistab neid isikuid sekkumises 2016. aasta presidendivalimistesse ning seotuses küberrünnakutega.

Nende hulgas on ka 13 isikut, kelle vastu esitas eelmisel kuul süüdistused Venemaa-juurdlust juhtiv eriprokurör Robert Mueller. Samuti on samm jätkuks nn Kremli nimekirjale, mille USA administratsioon avaldas jaanuaris kongressi poolt antud volituste alusel, vahendasid BBC ja CNN.

Nn Kremli nimekirjas on president Vladimir Putini võimu ajal rikastunud ametnikud ja ärimehed. Selles on 114 Vene poliitikut ja 96 äritegelast, keda USA rahandusministeerium peab oligarhideks. Nimekirja koostamist nõudis Ühendriikide kongressis eelmisel aastal heaks kiidetud seadus Venemaa karistamiseks sekkumise eest USA presidendivalimistesse, kuid nimekirjaga ei kaasnenud siis veel automaatselt mingeid USA sanktsioone üksikisikute vastu.

Rahandusminister Steven Mnuchin, kes oli märtsi alguses lubanud, et administratsioon kehtestab ka reaalseid uusi sanktsioone, selgitas neljapäeval, et nimetatud 19 Venemaa kodanikku süüdistab USA küberrünnakutes ja tungimises kriitilise tähtsusega infrastruktuuri. Ta rõhutas, et sanktsioonid on võtnud sihikule ka käimasoleva vaenuliku tegevuse Venemaa poolt.

Neljapäeval avaldatud meetmete raames on sihikule võetud viis gruppi, nende seas ka Venemaa eriteenistused. Teiste seas on sanktsioonide sihtmärkideks nn trollivabrikuks nimetatud organisatsioon Internet Research Agency ja sellega seotud ärimees, "Putini kokaks" kutsutud Jevgeni Prigožin. Viimast on varem seostatud ka kurikuulsa Wagneri-nimelise palgasõdurite üksusega ning kokkupõrkega Süürias Deir Ezzori provintsis.

USA meedia hinnangul on tegu kõige karmimate sanktsioonidega, mida USA on president Donald Trumpi ametiajal Venemaa suunal rakendanud.

Rahandusminister Mnuchin märkis, et tulekul on veel sanktsioone, et Venemaa ametnikke ja oligarhe destabiliseeriva tegevuse eest vastutusele võtta.

Ta ei täpsustanud, millal neid karistusi rakendatakse, kuid kinnitas, et see samm lõikab need isikud ära USA finantsteenustest.

Ka CNN-iga rääkinud Valge Maja kõrge ametnik rõhutas, et uued sanktsioonid ei ole viimased sammud, mida administratsioon Venemaa karistamiseks astub. "Mitte mingil juhul ei ole tegu lõpuga meie käimasolevale kampaaniale instrueerida härra Putinit oma käitumist muutma," lausus ta.

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov ütles Interfaxile, et Moskva suhtub nendesse sanktsioonidesse rahulikult ning vastumeetmeid töötatakse juba välja.

Trump kommenteeris neljapäeval taas ka Skripali juhtumit

President Trump võttis neljapäeval Valges Majas vastu Iirimaa peaministri Leo Varadkari ning ühise pressikonverentsi ajal esitati talle ka küsimus Venemaa ning Salisbury mürgitamisjuhtumi kohta.

USA riigipea märkis, et ta nõustub Briti võimude hinnanguga, et endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja viimase tütre mürgitamise taga on Venemaa.

"Üsna kindlalt paistab nii, et venelased olid selle taga ning me suhtume sellesse väga tõsiselt," lausus Trump.

Trump on ka varem teemat kommenteerinud ning neljapäeval mõistis ta Salisbury rünnaku hukka ka Prantsuse, Saksamaa ja Ühendkuningriigi juhtidega koos tehtud ühisavalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: