Leppeta Brexit võib mõnede ravimite kättesaadavust piirata

Kui Suurbritannia peaks märtsi lõpus ilma leppeta Euroopa Liidust lahkuma, võib Eestis tekkida probleeme mõnede ravimite kättesaadavusega, ütles ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp.

Raudsepp ütles ERR-ile, et ravimiamet on olukorda analüüsinud ja võtnud ühendust müügiloa hoidjatega, keda Brexit võib mõjutada.

"Need on ravimid, mille vabastab EL-i turule Suurbritannias asuv tootja või mille müügiloa hoidja juriidiline isik ehk siis ravimi eest vastutav ettevõte on Suurbritannias," sõnas ta.

Raudsepa sõnul teavad müügiloa hoidjad, et Brexiti korral tuleb teha muudatusi ning on sellega ka päris hästi hakkama saanud - suur osa hädavajalikest muudatustest on tehtud.

"Paraku ei tähenda formaalsuste kordaajamine tingimata, et sisulisi probleeme ei teki. Ravimitootjatele on öeldud, et nad planeeriksid laovarusid hoolikalt, et vältida tarneraskusi, kuna sama tootmiskoht varustab reeglina mitut riiki, vahel ka kogu EL-i turgu," rääkis ravimiameti juht.

"Loomulikult on ravimitootjatel jätkuvalt kohustus teatada kõigist võimalikest tarneraskustest õigel ajal, kuid Brexit võib üldist olukorda kahtlemata pingestada. Üksikute ravimite kohta on juba teada antud, et nende kättesaadavusega on probleeme ette näha," lisas ta.

ERR-i palvele täpsustada, milliste ravimite kättesaadavusega võivad probleemid tekkida ja kas nende jaoks on olemas alternatiive, vastas ravimiameti müügilubade osakonna juhataja Margit Plakso, et praegu on konkreetsetest ravimitest vara rääkida. Ta selgitas, et võimalikest probleemidest on teavitatud selleks, et ühiselt tarneprobleemide vältimiseks lahendus leida.

Võimalik, et Briti ravimeid tuleb edaspidi EL-is üle kontrollida

Kristin Raudsepa sõnul töötab Euroopa ravimiregulaatorite võrgustik koostöös selle nimel, et Brexit ei tekitaks kogu EL-is probleeme ravimite kättesaadavusega. Esmane kohustus seda tagada on aga ravimitööstusel.

Suurbritannia lahkumise järel muutuvad 30. märtsil 2019 tunduvalt ravimite turustamise õiguslikud alused ravimite osas, mis seni on seotud olnud Suurbritanniaga.

"EL-i õiguse järgi peavad kõikide Euroopa Liidus müügil olevate ravimite eest vastutavad müügiloahoidjad asuma EL-i või Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) riikides ja seepärast peavad kõik need, kes seni asusid Suurbritannias, tegema muudatuse vastutaja määramiseks EL/EMP riiki," sõnas Raudsepp.

Tema sõnul ei saa Suurbritannia olla ka enam ühegi EL-i ravimi hindamise eest vastutavaks riigiks ja need kohustused on tulnud üle anda teistele riikidele. Tootjad on pidanud ümber korraldama nii enda ravimiohutuse eest vastutajate asukohta kui teatud juhtudel ka ravimitootmist.

"Suurbritannia lahkumise kokkulepped ei ole praeguseks veel päris selged, kuid on ka võimalik, et edaspidi vajavad Suurbritanniast toodavad ravimid EL-is üle testimist. Kõigi nende regulatoorsete ümberkorralduste eest on vastutavad ravimitootjad ja enamus on need ka teinud," tõdes Raudsepp.
 
Ta märkis, et ravimiamet, paljud ravimiregulaatorite rahvusvahelised töörühmad ja komiteed tegelevad selle teemaga juba alates brittide lahkumise info teatavakssaamisest ning lõplik täpne teave pannakse kokku lähiajal.

Toimetaja: Arp Müller, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: