May lubab Brexitit planeeritud ajal

{{1549176900000 | amCalendar}}
Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: Peter Nicholls/Reuters/Scanpix

Briti peaminister Theresa May kirjutas ajalehes Sunday Telegraph, et on täis otsustavust viia Brexit lõpule planeeritud ajal ehk 29. märtsil.

May kirjutas lehes, et ta naaseb Brüsselisse "värske mandaadi, uute ideede ja uue kindlameelsusega", vahendas BBC.

Briti parlament toetas selle nädala teisipäeval ettepanekut leida Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiriküsimuses alternatiivseid lahendusi.

Iiri asepeaminister Simon Coveney aga kirjutas Sunday Times'is, et piiriküsimuses pole häid alternatiivseid lahendusi.

"EL ei räägi lahkumislepet läbi ja lahkumislepet ilma kaitsemehhanismita (backstop) ei ole," kirjutas ta.

Piiri kaitsemehhanism on osa Brexiti-leppest ning selle eesmärk on hoida Põhja-Iirimaa ja Iirimaa piir pärast Brexitit avatud.

May kirjutas, et parlamendisaadikud tahtsid, et valitsus läheks Brüsselisse tagasi ja räägiks Brexiti-leppe uuesti läbi, sest alamkoda hääletas Konservatiivse partei liikme Graham Brady muudatusettepaneku poolt, mis kutsus üles leidma alternatiivseid lahendusi piiriküsimusele.

"Kuigi kaitsemehhanismi asendamine alternatiivse lahendusega on üks variant, oleks Graham rahul ka praeguse mehhanismiga, kui sellele oleks seatud ajapiirang või ühepoolne väljumismehhanism," kirjutas May.

Coveney märkis aga, et siiani pole pakutud selliseid alternatiive, mis aitaks kõva piiri vältida. Tema sõnul on kaitsemehhanism vajalik garantii.

BBC teatel ei ole Suurbritania siiani avalikult pakkunud välja alternatiivi, millega Brüssel nõustuks.

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier ütles sel nädalal, et piiri kaitsemehhanism on osa Brexiti-leppest ning seda uuest läbi ei räägita.

Jaanuari alguses lükkas Briti parlament tagasi May Brexiti-leppe. Teiste hulgas hääletas leppe vastu ligi 120 Konservatiivse partei liiget.

Mõne Briti parlamendisaadiku hinnangul on riigil vaja rohkem aega läbirääkimisteks, et vältida leppeta lahkumist EL-ist. Välisminister Jeremy Hunt ütles sel nädalal, et lisaaega on vaja selleks, et Brexitiga seotud seadusandlus parlamendis hääletatud saaks.

May rõhutas aga, et lahkumiskuupäev ei muutu. Ta kirjutas Telegraphis, et viib Brexiti läbi õigel ajal.

Kaubandusminister: EL-ist on vastutustundetu Brexiti-lepet mitte avada

Briti kaubandusministri Liam Foxi hinnangul on Euroopa Liidust vastutustundetu keelduda taasavamast läbirääkimisi Brexiti-leppe üle, vahendas Reuters.

"Kas nad tõesti ütlevad, et nad pigem ei räägi läbi ja jõuavad leppeta olukorda?" kommenteeris Fox Sky Newsile.

"Meie kõigi huvides on see kokkulepe saada ja see, kui EL ütleb, et nad isegi aruta seda, paistab mulle üsna vastutustundetu," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: