Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse

{{1548770340000 | amCalendar}}
Foto: Reuters TV/Scanpix

Briti parlament hääletas teisipäeval hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumise üle.

Parlamendis hääletas vastavasisulise mittesiduva ettepaneku poolt 318 ja vastu oli 310 rahvaesindajat.

Seadusandjate enamus soovib ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle. Ühtlasi soovis parlament, et Iirimaa piiri puudutavad erimeetmed asendataks alternatiivse variandiga, mille poolt hääletas 31 ja vastu oli 301 rahvaesindajat.

Briti peaminister Theresa May märkis pärast hääletust, et kahjuks ei piisa sellest, kui millelegi lihtsalt vastu ollakse. May möönis, et Brüsselis pole pea mingit soovi leppe uuesti avamiseks ja sellepärast on Suurbritannia parlamendilt väga selget sõnumit.

"Maailm teab, mida me ei taha. Täna me peame saatma sõnumi selle kohta, mida me tahame. Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas May.

Ühendkuningriigi lahkumiseni Euroopa Liidust (EL) on jäänud vaid kaks kuud ja teisipäeval arutasid parlamendisaadikud peaminister Theresa May plaani pidada leppe osas uusi läbirääkimisi, kuigi Brüssel on selle võimaluse välistanud.

Telekanali CNN analüütikute hinnangul ei muutnud teisipäevane arutelu ja hääletamine oluliselt midagi.

Novembris May ja Euroopa Liidu sõlmitud lahkumislepe lükati Briti parlamendis 15. jaanuaril ülekaalukalt tagasi, mis on suurendanud ohtu, et riik lahkub EL-ist leppeta.

EL: Suurbritannia lahkumislepet ei avata uuesti läbirääkimisteks

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kinnitas teisipäeval veelkord, et Suurbritannia lahkumislepet ei avata uuesti läbirääkimisteks.

"Me kutsume jätkuvalt Suurbritannia valitsust üles selgitama oma kavatsusi järgmiste sammude osas ja seda võimalikult kiiresti," märkis Tusk.

May soovis Brexiti-leppe taasavamist

May pressiesindaja teatas varem teisipäeval, et peaminister kavatseb taotleda muudatusi Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise lepingus, milles ta EL-i liidritega kokku leppis. Brüssel on samas korduvalt öelnud, et ei kavatse lepet taasavada.

"Meil peab olema lepe, mis suudab pälvida parlamendi toetuse, ning see nõuab mõningaid muudatusi lahkumisleppes," ütles pressiesindaja.

May ütles, et parlamendisaadikud peavad selgelt näitama, millist lepet nad toetavad.

"Ma arvan, et Euroopa Liidus on tahe Ühendkuningriigiga kokku leppida, kuid kui me tähtsa hääletuse kaotasime, siis nad ütlesid väga selgelt, et tahavad näha, mida Ühendkuningriik leppega seoses näha tahab," rääkis peaminister.

"See on võimalus, mis meil täna on," lisas ta.

Kaubandusminister Liam Foxi sõnul toetab valitsus muudatusettepanekut, mis lükkab tagasi Iiri piiri kaitsemeetme. Meede hoiaks Ühendkuningriigi EL-i tolliliidus, et Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahele ei tuleks füüsilist piiritaristut.

Selle asemel annab muudatusettepanek Mayle ülesande otsida alternatiivseid lahendusi.

Fox ütles teisipäeval Briti ringhäälingule BBC, et ettepanek kätkeb endas parimat võimalust vältida Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist ilma leppeta.

Ta andis usutluse ajal, mil parlamendiliikmed valmistusid hääletama Brexiti-leppe muudatuste üle. Parlamendi alamkoda lükkas Brexiti-leppe praegusel kujul kaks nädalat tagasi ülekaalukalt tagasi.

Europarlament soovitas Brexiti-järgset viisavabadust Suurbritanniaga

Euroopa Parlamendi komisjon tegi teisipäeval ettepaneku lubada Ühendkuningriigi kodanikud pärast Brexitit lühikeseks ajaks viisata Euroopa Liidu riikidesse, kui britid samaga vastavad.

Ettepanek läheb edasi europarlamenti hääletusele ja seda hakkavad vaagima liikmesriigid.

Kui plaan heaks kiidetakse, saavad mõlema poole kodanikud ka edaspidi suurema paberimäärimiseta üksteise territooriumile siseneda.

Suurbritannia peaks lahkuma EL-ist 29. märtsil.

Briti peaminister Theresa May kavatseb taotleda "muudatusi" Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise lepingus, milles ta EL-i liidritega kokku leppis, ütles teisipäeval tema pressiesindaja.

Brüssel on korduvalt öelnud, et ei kavatse lepet taasavada.

"Meil peab olema lepe, mis suudab pälvida parlamendi toetuse, ning see nõuab mõningaid muudatusi lahkumisleppes," ütles pressiesindaja.

USA luurejuht: "kõva" Brexit nõrgestaks Londonit ja EL-i

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ilma leppeta võib oluliselt nõrgestada nii Londonit kui Brüsselit ning Venemaa ja Hiina võivad seda ära kasutada, ütles USA riiklik luurejuht Dan Coats teisipäeval senati kuulamisel.

"Leppeta Brexiti väljavaade on aktuaalne. Selline variant võib luua tõsiseid raskusi ja nõrgestada nii Suurbritanniat kui Euroopa Liitu," sõnas Coats.

Tema hinnangul on Brexit ja jõudude vahekorra muutumine Euroopas täiendav väljakutse, kuna Venemaa ja Hiina püüavad oma mõju suurendada, et seista vastu Ühendriikidele ja tema huvidele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: