Bloomberg: Venemaalt on Venezuelasse viidud tohutu kogus sularaha

Vene transpordilennuk Caracase lennuväljal 2019. aasta septembris.
Vene transpordilennuk Caracase lennuväljal 2019. aasta septembris. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaalt on viimase paari aasta jooksul viidud Venezuelasse tohutu kogus sularaha, et sellisel viisil USA sanktsioonide all olevat ning Moskva liitlasrežiimi elus hoida.

2018. aasta maist 2019. aasta aprillini tehti Moskvast Venezuela pealinna Caracasesse kuus transpordilendu, millega toimetati riiki sularaha kokku 315 miljoni USA dollari väärtuses, kirjutab Bloomberg tuginedes ettevõtte ImportGenius kogutud tolliandmetele.

Dollarid olid pärit laenuandjatelt, mida kontrollivad Venemaa ja Venezuela valitsused, ning raha paigutati Venezuela arengupanka.

Kuigi nimetatud raha võib algselt olla pärit erinevatest allikastest - näiteks võib tegu olla nii välismaal oleva raha kodumaale toomise, Moskva pankade dividendidega või nafta- ja kullamüügist saadud tuluga -, näitab keerukas logistiline operatsioon seda, kuidas president Nicolas Maduro režiim Venemaa abiga Washingtoni finantssanktsioonide vastu võitleb.

Nende sanktsioonide tõttu on Venezuela valitsus sisuliselt rahvusvahelisest finantssüsteemist ära lõigatud ning sellest tulenevalt arveldab ka Venezuela keskpank üha rohkem sularahas - nii dollarites kui ka eurodes. Samuti kasutab Venezuela valitsus erinevate varifirmade abi, et välismaal raha liigutada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: