Šoigu: Venemaa peab kahe aastaga välja töötama uued raketisüsteemid

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu.
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles teisipäeval, et riik peab kahe aasta jooksul välja töötama uut tüüpi raketisüsteemid.

"2019. ja 2020. aasta jooksul peame välja töötama maal baseeruva versiooni praegusest merel baseeruvast Kalibr süsteemist, mis on varustatud kaugmaa tiibraketiga," lausus Šoigu kaitseametnikele. 

"Sama ajavahemiku jooksul peame looma ka maal baseeruva raketisüsteemi hüperhelikiirusel liikuva kaugmaaraketiga." 

Šoigu sõnul kiitis plaani heaks president Putin.

Nii USA kui Venemaa teatasid nädalavahetusel, et peatavad osaluse keskmaa tuumajõudude lepingus INF. Paljude analüütikute hinnangul võib sellest saada uue võidurelvastumise avapauk.

INF keelab maal baseeruvad lühi- ja keskmaaraketid, mille laskeulatus jääb 500 ja 5500 kilomeetri vahele, aga õhust või merelt tulistatud selliseid rakette lepe ei keela.

Kaitseekspertide sõnul oleks merelt ja õhust tulistatavate rakettide ümbertegemine maal baseeruvateks rakettideks Venemaale kasulik, sest see oleks odavam ja kiirem.

"Merelt ja õhust tulistatavate rakettide kasutamine lubaks meil märkimisväärselt vähendada uute rakettide tootmiseks vajaminevat aja ja raha hulka," lausus Šoigu.

Lisaks andis ta kaitseametnikele ülesande pikendada "täna arendatavate" maismaarakettide maksimaalset laskeulatust.

Kuna maal baseeruvad keskmaaraketid on odavamad, võib Venemaa teoreetiliselt paigutada neid Euroopa sihtmärkide lähedale rohkem, ütlevad eksperdid.

Laupäeval ütles Putin Šoigule, et Venemaa ei pane ühtegi sellist raketti "Euroopasse ega teise maailma piirkonda", kui USA seda esimesena ei tee.

Viimane Washingtoni ja Moskva vahel kehtiv tuumarelvastuskontrolli lepe uus START aegub 2021. aastal. Enamiku analüütikute arvates riigid seda ei pikenda.

"Me oleme uue võidurelvastumise lävel," lausus Moskva mõttekoja Strateegiate ja Tehnoloogiate Analüüsi Keskus asejuht Konstantin Makijenko.

Tema sõnul ei saa Moskva seda võistlust võita. 

"Kaotused kaaluvad lühiajalise edu üles," lausus ta AFP-le, märkides, et Washington saab uute maal baseeruvate keskmaarakettide väljatöötamise ja paigaldamisega kiiresti hakkama. 

"Ühendriikide tööstuslik, teaduslik ja tehniline võimsus on tohutu."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: