Putin allkirjastas INF-leppe rakendamise peatamise seaduse

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas seaduse, millega Venemaa peatas keskmaa tuumarelvastuse (INF) lepingu täitmise.

Seadusega peatatakse 8. detsembril 1987 Washingtonis Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel allkirjastatud keskmaa tuumarelvastuse lepingu kehtivus.

Tähtsale relvastuskontrollileppele kirjutasid 1987. aastal alla tollane USA president Ronald Reagan ja Nõukogude Liidu liider Mihhali Gorbatšov.

Putini allakirja saanud seadus ütleb, et INF-i jõustamise jätkamise otsuse langetab president.

Moskva peatas osaluse INF-is märtsis, kui USA president Donald Trump teatas, et loobub leppest, sest Venemaa on rikkunud selle tingimusi.

Kolmapäeval tegi Putin vastava seaduse allkirjastamisega INF-i kehtivuse peatamise ametlikuks. 

INF-lepe lahendas kriisi, mille olid põhjustanud lääneriikide pealinnadele sihitud Nõukogude tuumapeadega ballistilised raketid. Ühelegi teisele sõjalisele jõule nagu näiteks Hiinale see leping piiranguid ei seadnud.

INF-i peeti koos teise relvastuskontrollileppega START globaalse julgeoleku nurgakiviks.

Venemaa ja Moskva tuumalõhkepeade arvu piirava START-i kehtivus lõppeb 2021. aastal.

Putin on teatanud valmidusest sõlmida uus START ning ta süüdistab Washingtoni soovimatuses leppe pikendamise üle läbi rääkida.

Putin ütles nädalavahetusel Jaapanis G20 tippkohtumisel, et Vene ja USA välisminister alustavad kõnelusi uue START-leppe üle.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: