Putin: Venemaa peatab osalemise raketileppes

{{1549101900000 | amCalendar}}
Foto: Carlos Barria//Reuters/Scanpix

Vene president Vladimir Putin teatas laupäeval, et Venemaa peatab osalemise keskmaa tuumajõudude leppes (INF), millest lahkumisest teatasid reedel ka Ühendriigid.

"Meie Ameerika partnerid teatasid, et peatavad osalemise leppes, ja ka meie peatame oma osaluse," ütles Putin uudisteagentuuride teatel kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga. 

Putin lisas, et Venemaa ei alusta keskmaa tuumarakettide paigutamist, kui seda ei tee USA.

Presidendi sõnul ei algata Venemaa enam USA-ga desarmeerimiskõnelusi.

"Ootame, kuni meie partnerid on piisavalt küpsed, et pidada selles olulises küsimuses meiega võrdset ja sisulist dialoogi," ütles Putin. 

Moskva ja Washington on süüdistanud teineteist 1987. aastal sõlmitud INF-i rikkumises pikalt. Lepe keelab 500-5500 kilomeetrise lennukaugusega maapõhised raketid. USA sõnul rikub lepet Venemaa tiibrakett Novator 9M729. 

Washington teatas reedel, et peatab laupäevast leppe täitmise ja alustab leppest väljaastumise protsessi, mis kestab kuus kuud. USA president Donald Trump lubas protsessi peatada, kui Venemaa hävitab kõik lepet rikkuvad raketid, nende laskeplatvormid ja nendega seotud varustuse.

Trump ütles, et ta tahaks "saada kõik suurde ja kaunisse ruumi ning teha uue leppe". Sellele eelneval ajal ei saa aga USA jääda ebasoodsasse olukorda, lisas ta.

Venemaa sõnul ei riku 9M729 lepet, sest selle laskeulatus on kuni 480 kilomeetrit ehk see jääb keelatud ulatusest välja.

Välisminister Lavrov kordas laupäeval Venemaa süüdistust, et lepet on aastaid rikkunud hoopis USA. Tema sõnul proovis Venemaa mitmes kõnelustevoorus hoopis lepet päästa.

Putin lisas, et Venemaa kavatseb välja töötada keskmaarakette vastuseks tema sõnul USA sarnastele projektidele.

Vene president oli varem hoiatanud selliste relvade leviku eest, kuid laupäeval ütles ministritele, et Venemaa "ei lase end tõmmata kulukasse uude võidurelvastumisse".

Venemaa paigutab lühi- ja keskmaarakette Euroopasse või mujale vaid siis, kui seda teeb USA, lisas ta.

Euroopa liidrid on mures leppe lagunemise tagajärgede pärast ning ärgitavad Venemaad rahuldama USA palved, enne kui USA leppest augustis ametlikult välja astub.

NATO teatas reedel, et toetab USA otsust leppest lahkuda täielikult ning on Washingtoniga ühel meelel, et Vene rakett 9M729 rikub lepet.

Lavrov vihjas laupäevasel kohtumisel, et Washingtoni otsus INF-ist lahkuda võib mõjutada uue START-leppe pikendamist. See lepe, millega piirati USA ja Venemaa tuumalõhkepeade arvu, aegub 2021. aastal.

Läti ärgitab Venemaad INF-i päästmiseks tegutsema

Läti mõistab, miks USA otsustas lahkuda keskmaa tuumajõudude lepingust (INF) ning ärgitab Venemaad astuma konstruktiivseid samme leppe säilitamiseks, teatas Läti välisministeerium reede hilisõhtul.

"Efektiivne relvastuskontroll on Euro-Atlandi julgeoleku elutähtis osis," teatas ministeerium enne Moskva laupäevast teadet, et Venemaa peatab INF-i täitmise.

Olukord, kus USA ühepoolselt täidab lepet, samas kui Venemaa seda rikub keelatud rakettide väljaarendamise ja positsioonile paigutamisega, "pole jätkusuutlik ega aita kaasa Euro-Atlandi ruumi julgeolekule", lisas Läti ministeerium.

"Läti ärgitab Venemaad kasutama järgmist kuut kuud, et rakendada konstruktiivseid meetmeid (INF-i) säilitamiseks ja selle efektiivseks toimimiseks ka tulevikus."

Ministeerium viitas reedesele NATO välisministrite avaldusele, milles toetati Washingtoni otsust INF-ist lahkuda.

Hiina kutsus Washingtoni ja Moskvat tuumalepet säilitama

Hiina kutsus laupäeval Ühendriike alustama keskmaa tuumajõudude leppest (INF) lahkumise asemel Venemaaga kõnelusi. 

Moskva ja Washington on pikalt süüdistanud teineteist 1987. aastal sõlmitud INF-i rikkumises. Lepe keelab 500-5500 kilomeetrise lennukaugusega maapõhised raketid.

USA sõnul rikub lepet Venemaa tiibrakett Novator 9M729. Washington teatas reedel, et peatab laupäevast leppe täitmise ja alustab leppest väljaastumise protsessi, mis kestab kuus kuud.

USA pole leppega rahul ka põhjusel, et Hiina pole selle osaline. USA ametnikud ütlevad, et kui Hiina oleks leppe osaline, siis läheks INF-i keelatud rakettide alla umbes 95 protsenti Hiina ballistilistest ja tiibrakettidest. Need raketid aga on Hiina kaitsestrateegia südames.

Hiina välisministeerium välistas läbirääkimised uue mitmepoolse leppe üle, mis asendaks INF-i. 

USA reedene otsus leppest lahkuda võib "vallandada ohtlikud tagajärjed", ütles ministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang avalduses. See sarnaneb Euroopa ja Venemaa hoiatusele, et USA lahkumine leppest võib vallandada uue võidurelvastumise.

"Hiina on vastu USA lahkumisele leppest ning kutsub USA-d ja Venemaad lahendama erimeelsusi konstruktiivse dialoogi teel," märkis Geng avalduses.

"INF lepe etendab globaalse strateegilise tasakaalu kaitsmisel olulist rolli," rõhutas ta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: