"Suud puhtaks": poliitikud on vastastikku oma maine ise ära määrinud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Televisiooni saates "Suud puhtaks" osalejad leidsid laias laastus, et poliitikute ja erakondade halval mainel on mitmeid põhjusi: sealhulgas üksteise pidev süüdistamine ja keerutamine. Ning samuti see, et poliitiku väiksemgi eksimus tehakse igal võimalusel avalikuks.

Tegevpoliitikast lahkunud staažika poliitiku Liia Hänni sõnul ei tasu väga murelikult võtta, et inimesed on poliitikute ja erakondade suhtes kriitilised.

"See on osa vabadusest ja näitab, et inimesi huvitab poliitika. Samuti on ju inimestel omad lemmikud," tõdes Hänni. Ta lisas, et poliitikuid kritiseerides naudivad inimesed seda vabadust, mis Eestis praegu on.

Suur probleem on Hänni sõnul Eesti poliitiline kultuur. "Poliittehnoloogia, vastandumine, teineteise ründamine. Selle lõpetamine nõuaks erakondade vahel kokkulepet, rahvast ei tohi lõhestada," lausus Hänni.

Meelis Atoneni sõnul on Eesti mure selles, et poliitikas on liiga vähe vigureid ja liiga palju ettureid. Samuti pole tema sõnul tipptegijate jaoks konkurentsivõimeline riigikogu liikme palk.

Atoneni hinnangul pole ka õige, kui inimene jääb aastateks tipp-poliitikasse. "Kui töötad täie pühendumusega, siis sa ammendad ennast. See on nagu tippspordis, kus ükskord pead lõpetama."

Ka ei tohiks Atoneni sõnul riigikokku minna verinoorelt, vaid enne tuleks omandada eriala, teha sellel alal head tööd ja siis lugupeetud inimesena poliitikas tegutseda.

"Igas eluvaldkonnas on inimesi, kes eksivad, kellel keel vääratab. Poliitikas oled kogu aeg luubi all. Kui eksid, võid-olla "Aktuaalse kaamera" esiuudises," lausus Urve Palo.

Palo leidis, et tegelikult on üsna raske öelda, kas poliitikute maine on hea või halb. "Valjuhäälsed on need, kellele ei meeldi."

Mõttekoja Praxis juht Tarmo Jüristo nentis, et Eestis on tegelikult üldine usaldus riigikogu vastu võrdluses teiste Euroopa riikidega üsna kõrge. "Probleem on, et valimiskampaaniat tehakse vastanduvalt, näidatakse poliitilist oponenti nurjatuna. Aga pärast valimisi need, kes üksteise pihta tuld ja tõrva valanud, istuvad ühise laua taga koalitsiooni moodustama," lausus Jüristo.

Evelyn Sepp ütles, et väljaspool poliitikat olles on poliitikuid lihtne kritiseerida. "Ent kui oleme teisel poolt rindejoont ehk ise poliitikas, siis saame aru, et seda pole nii lihtne teha. Süsteemis palju kitsaskohti ja tegelikke muutusi ellu kutsuda on väga keeruline," rääkis Sepp. Ta nentis, et poliitikas on tihti ka nii, et pakutakse lahendusi, aga jäetakse probleemid sõnastamata.

Siiri Oviir tõdes, et poliitikud on oma viletsas maines vast ka ise süüdi, kuna väideldakse teineteisele sõnadega haiget tehes. "Anname ise põhjust. Ärme ise poliitikutena halvusta oma kaaslasi."

Andres Anvelti sõnul on poliitikul teha lihtne karjääri ja koguda hääli, kui hakatakse inimestele jagama katteta ja huupi lubadusi. Ta tunnistas, et tajus seda ohtu, kui eelnevatel valimistel käis ukselt-uksele kampaaniat tegemas.

Erki Nool ütles, et poliitikasse minnes peab inimesel olema esmalt arusaam - otsuseid langetatakse kollektiivselt. "Ja tegemist ongi reeglina kollektiivse mainega, mitte personaalsega. Ta tõi näiteks, et inimestes tekitavad pahameelt riigikogu kuluhüvitised. "See tekitab vastuseisu."

Ka poliitilised väitlused on tema hinnangul need, mis näitavad poliitikuid teinekord halvas valguses. "Mul on piinlik vaadata, kui endised ministrid hämavad."

Reet Roos märkis, et olukord oleks skisofreeniline siis, kui poliitikud ja poliitika oleksid populaarsem kui politsei.  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: