Saksamaa seab Facebookile uued andmekogumise piirangud

Facebook.
Facebook. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksa föderaalne konkurentsiamet (FCO) teatas neljapäeval, et kavatseb kehtestada uued piirangud sellele, kuidas sotsiaalmeediaplatvorm Facebook kogub andmeid oma tütarfirmadelt Whatsappilt ja Instagramilt ning muudelt Facebooki funktsioonidega kolmandatelt veebilehtedelt.

Selle asemel, et nõuda kasutajalt selliste andmete kogumise lubamist kasutaja Facebooki-kontos ühekordse üldtingimuste leppega, tuleb kasutajatelt edaspidi küsida luba tütarfirmade kui ka kolmandate veebilehtede puhul, teatas amet.

"Tulevikus pole Facebookil enam võimalik sundida oma kasutajaid nõustuma sisuliselt piiramatu andmekogumise ja mitte-Facebooki andmete lisamisega nende Facebooki kontodele," ütles FCO juht Andreas Mundt.

"Kui kasutajad nõusolekut ei anna, siis ei saa Facebook neid oma teenustest eemal hoida ning ta peab hoiduma eri allikate andmete kogumisest ja kokkupanemisest."

Ta rõhutas, et igasuguse andmekogumise aluseks on vabatahtlik nõusolek. 

FCO sõnul on Facebookil Saksamaal sotsiaalmeedias "dominantne" positsioon. Saksamaal kasutab Facebooki aktiivselt 23 miljonit inimest, mis on turust 95 protsenti. See tähendab, et inimestel Facebookile sisuliselt alternatiivi ei ole.

See omakorda tähendab, et "Facebooki käitumine on üle kõige niinimetatud ärakasutav kuritarvitamine", ütles FCO.

"Kasutajal on vaid valida, kas ta aktsepteerib andmete kõikehõlmavat kokkupanemist või hoidub selle sotsiaalvõrgu kasutamisest," lausus Mundt.

"Sellises raskes olukorras ei saa kasutaja valikule viidata kui vabatahtlikule nõusolekule."

Facebook lubas FCO otsuse vaidlustada.

Ameti otsus "rakendab valesti Saksa konkurentsiõigust, et seada teistsugused reeglid, mis kehtivad vaid ühele firmale", teatas Facebook. 

Firma lisas, et peab Saksamaal kõvasti konkureerima teiste kanalitega nagu YouTube, Snapchat ja Twitter.

Saksamaa asemel peaks Facebooki andmekasutuse üle järelevalvet pidama Iirimaa andmekaitsekomisjon, sest Facebooki peakorter asub Dublinis, ütles firma.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: