Facebook on huvitatud Eesti valimistest

Rahvusvaheline sotsiaalmeedia- ja reklaamiettevõte Facebook on huvitatud Eesti poliitikast ja valimistest. Möödunud aasta detsembris kohtusid ettevõtte esindajad kõikide Eesti parlamendierakondadega, arutamaks ettevõtte rolli ja selle võimalusi valeuudiste levimist vähendada.

"Kohtuti ka meiega. Olin ise sellel koosolekul," ütles Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimägi. "Koosoleku mõte oli tegelikult väga lihtne. Facebook on andnud teada, et nad soovivad väga aktiivselt võidelda libakontodega. Võidelda valeinformatsiooni levitamisega, mis võib tegelikult hääletusi mõjutada erinevates riikides."

"Kuna riigikogu valimised on Eestis tulemas, siis Facebook sooviski erakondadega kohtuda ja rääkida, millised on Facebooki eesmärgid ja võimalused takistada valeinformatsiooni levitamist. Küsiti mis on erakonna hinnangud Facebooki tööle. Kuidas toimub kontode raporteerimine, kas kõik on hästi. Selline üldine mõtete vahetus just nendel teemadel," lisas Hanimägi. "Nende eesmärk oligi see, et Facebook oleks koos erakondade koostööl ja teiste Eesti inimeste koostööl võimalikult aus ja puhas valeinformatsioonist."

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) parlamendifraktsiooni nõunik Urmas Espenberg rääkis, et kohtumine Facebooki esindajatega oli sõbralik ja konstruktiivne. Lisaks Eestile kohtusid Facebooki esindajad ka Läti ja Leedu poliitikutega, rääkis Espenberg. Tema sõnul pakkus suhtlusvõrgustik kaitset küberrünnakute vastu ja kohtumiste tulemusena pandi parlamendierakondade ametlikele Facebooki lehtedele verifitseerimise linnukese.

Reformierakonna pressiesindaja Kajar Kase sõnul kirjeldasid Facebooki esindajad, kuidas nad hakkavad valimiste ajal asju tegema. "Nende põhiline point oli anda enda kontaktid. Rääkida kuidas see asi neil põhimõtteliselt käib. Nad ütlesid, et teevad ERJK-ga [Erakondade rahastamise järelevalve komisjoniga] koostööd. Nende mõte oli, et kui me ise siin midagi märkame, mis Facebooki asjadega kokku ei lähe, saab neile sellest teada anda," rääkis Kase ja lisas, et Reformierakond on neile üht-teist ka teada andnud.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoniga (ERJK) on Facebookil kontaktid juba varasemast. Möödunud aasta detsembris esitas suhtlusvõrgustik komisjonile ettepaneku teha koostööd poliitilise reklaami avaldamise kohta. Nüüd on ERJK jõudnud ka Facebookile ametliku kirja saata, milles ERJK soovib võimekust, et saada ettevõtelt infot kes ja mis mahus on reklaami ostnud.

Samuti pärib ERJK Facebooki käest, et mis andmeid ettevõte selleks vajab, et komisjoniga poliitilise reklaami ostjate andmeid jagada ja mis võiksid olla edasised sammud koostöö jätkamiseks. ERJK aseesimees Kaarel Tarand ütles, et koostöö Facebookiga seisneb vabatahtlikus infovahetuses konkreetsete juhtumite korral. "Kui me kokku lepime, et hea tahte korral infovahetus toimub," märkis Tarand.

Facebookil on see koostöövalmidus olemas, lisas Tarand. Võib juhtuda, et järelevalvel tekib mentetlusi, mille korras see koostöö osutub vajalikuks aga võib ka juhtuda, et seda koostööd ei teki, rääkis Tarand.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: