Ühendkuningriik ja Rootsi hakkavad koos uut hävituslennukit arendama

Hävituslennuki Tempest prototüüp Farnborough' lennumessil 2018. aastal.
Hävituslennuki Tempest prototüüp Farnborough' lennumessil 2018. aastal. Autor/allikas: PA Pictures/Scanpix

Rootsi ja Ühendkuningriik kinnitasid ametlikult, et on alustanud koostööd uue põlvkonna hävituslennuki arendamiseks.

"Koostöö võib tähendada nii praeguste lennukite arendamist kui ka uut lennukitüüpi. Samuti tähendab see, et aitame teneteist erineval viisil tehnoloogiliselt," vahendas Yle Rootsi kaitseministri Peter Hultqvisti sõnu ringhäälingule SVT.

Sõjandusväljaanded, näiteks Defense News, kirjutasid juba paar nädalat tagasi, et koostöö põhineb Ühendkuningriigis arendamisel oleval hävituslennukil Tempest, mis peaks kasutusele võetama 2035. aastaks ja vahetama välja praegu Briti õhuväes kasutatava hävituslennuki Eurofighter Typhoon.

Koostöö täpsemates detailides on kavas kokku leppida järgmise aasta lõpuks. Koostöölepe on hetkel sõlmitud kümneks aastaks.

Hävituslennukit Tempest arendab praegu ettevõte BAE Systems ning uuel lennukitüüp võiks plaanide kohaselt olla sobilik nii sõjaliste kui tsiviilotstarbeliste ülesannete täitmiseks. Samuti võiks uus lennuk olla vajadusel kasutusel mehitamata õhusõidukina, kirjutas portaal Air Force Technology.

Rootsi on samal ajal kaalumas, mida kasutada pärast praegu kasutusel olevat hävituslennukit Saab JAS 39 Gripen, mida Rootsi õhuvägi peaks kasutama 2040. aastateni.

Kaitseminister Hultqvist märkis, et Ühendkuningriigi võimalik lahkumine Euroopa Liidust plaanitavat sõjalist koostööd ei mõjuta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: