Pirita linnaosakogu vaeb Merivälja muulile jahisadama ja uushoone rajamist

Arendaja nägemus Ranna tee 1 tulevikust.
Arendaja nägemus Ranna tee 1 tulevikust. Autor/allikas: Pirita linnaosavalitsus

Pirita linnaosakogu esmaspäevaõhtusel koosolekul on päevakorras arvamuse andmine Merivälja muuli ehk Ranna tee 1 kinnistu detailplaneeringule, mis näeb ette jahisadama ja teenindushoone rajamist.

Detailplaneeringu seletuskirja kohaselt on supelranna põhjapiirist umbes 600 meetri kaugusele jäävale kinnistule planeeritud jahisadam koos teenindava hoonega, kus pakutakse nii toitlustust kui majutust.

"Toitlustusasutus võimaldab tagada vaateid vanalinnale ja merele ka halbade ilmastikuolude korral. Majutusteenus on mõeldud eelkõige jahisadamas randujatele, sest lähipiirkonnas hotellid puuduvad," seisab seletuskirjas.

Hoone projekteerimiseks tuleb korraldada arhitektuurivõistlus ja selle katusele peab kavandama vaatluskoha. Sadamahoone fassaadimaterjal peab olema võimalikult suures ulatuses läbipaistev ja hoone absoluutkõrguseks on määratud 14,17 meetrit.

Planeeringualal kasvavad teise väärtusklassi tammed ja pooppuud, mis kavatsetakse säilitada, ning kuna tammed on kuni 19 meetri kõrgused, peaks sadamahoone jääma tammede varju. Samas kavatsetakse maha võtta halvas seisundis olevad hõberemmelgad ning ise levinud lehtpuud ja rajada uut kõrghaljastust, nii et vaated merele ja Tallinna vanalinnale säiliksid.

Selleks, et sadam välja ehitada, tuleb rekonstrueerida ja pikendada olemasolevat muuli ja ehitada sadama akvatooriumi edelapoolsele küljele uus kaitsemuul. Lisaks tuleb kavandatava akvatooriumi ja sadama sissesõidu asukohas mereala süvendada ning akvatooriumi ja praeguse rannajoone vahele jäävat mereala täita.

Seletuskirjas on välja toodud, et ulatusliku mere täitmise tagajärjel suureneb krunt üle 50 000 ruutmeetri võrra. Mere täitmiseks peab loa andma keskkonnaamet. Akvatooriumi sügavuseks on ette nähtud 3,5 meetrit ning sildumiskohti peaks sinna tulema 120.

Kui praegu on kergliiklustee ainult bussipeatuse vahetus läheduses, siis detailplaneering näeb ette, et ülemisele tasapinnale Ranna tee kõrvale rajatakse kergliiklustee. Alumisele tasapinnale ehk jahisadama hoone juurde jõudmiseks on ette nähtud trepistik olemasoleva trepistiku asukohale ning teine trepistik ala keskele.

Lisaks näeb planeering ette parkimiskohti ja rattaparklaid. Jahisadama teenindusalale on planeeritud laste mänguväljak.

Ranna tee 1 kinnistu on 7,91 hektari suurune. Detailplaneeringu algatamist taotles osaühing Vironia Keskus. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: