Asumiseltsid tahavad Merivälja muuli detailplaneeringule pidurit tõmmata

Arendaja nägemus Ranna tee 1 tulevikust.
Arendaja nägemus Ranna tee 1 tulevikust. Autor/allikas: Pirita linnaosavalitsus

Pirita linnaosakogu esimees Ülle Rajasalu loodab, et Ranna tee 1 detailplaneering võetakse vastu juba aprillis, kohalikke elanikke esindavad seltsid kurdavad aga vähest informeeritust ning tahavad, et lahendus saadetaks tagasi planeerimiskomisjoni ja kogu arutelus osaleks kaasamisnõunik.

Merivälja muuli detailplaneeringut on linnaosakogus arutatud juba mitu korda ning esmaspäevaks oli kohale kutsutud ka Tallinna peaarhitekt, kes aga puhkuse tõttu osaleda ei saanud. Küll oli kohal Tallinna kaasamisnõunik Kristjan Maasalu.

Rajasalu rääkis ERR-ile, et kohalikud seltsid soovisid muuli planeeringu küsimuses töörühma loomist ning Pirita linnaosavanem Alina Tubli küsis selles asjus ka tema arvamust.

"Kui tahame asja segaseks ajada, siis võib alati töörühmad moodustada," edastas Rajasalu oma hinnangu. "Kuna see on juba kolm aastat kestnud, siis ma arvan, et seda on ka palju vaieldud. Kuna Tallinn omas seal maad, sooviks linnaosakogu teada, mis on Tallinna eesmärk. Ja kui me kaks asja kokku saame, siis me oskame ka otsustada".

Rajasalu põhjendas oma seisukohta, et töörühma pole tarvis luua, öeldes, et inimesed on nii või teisiti koos käinud.

"Ma oman pikaajalist juhtimiskogemust ja olen näinud nende töörühmade moodustamist. Kui asi on algusjärgus, siis jah, aga praegu, kui on kolm aastat juba detailplaneeringut menetletud, ma seda vajadust enam ei näe, sest minu meelest on Merivälja seltsid ja väga paljud, kes on sellega seotud, oma arvamuse andnud, lihtsalt linn ei ole seda veel teinud," tõdes ta.

Seltsid: elanike kaasamisega on hiljaks jäädud

Merivälja Aedlinna Seltsi juhatuse liikme Külli Krooni sõnul ei ole kohalikud elanikud rahul protsessi kaasatusega ning kurdavad vähest informeeritust.

"Praeguse lahenduse kohaselt pigem loovutatakse eraomanikule kergemeelselt väärtused, mida saab eksponeerida linnaosa külalistele ning mis omavad olulist tähendust kogu Pirita jaoks," selgitas ta Merivälja ja Mähe elanike seltside vastuseisu põhjuseid.

Tallinna kaasamisnõuniku osalemist protsessis pidas Kroon vajalikuks, sest tema ülesanne ongi eri huvigruppidelt ideid koguda ning dialoogi soodustada. Samuti loodavad kohalikud, et kaasamisnõunik aitab välistada "tagatubade" kokkulepped. Elanike kaasamisega on Krooni hinnangul hiljaks jäädud ja seetõttu on kahtlane, kas selle tulemusel planeeringulahendusse reaalseid muutusi tuleb.

"Pirita varasemate elanikele oluliste planeeringulahenduste koostöö on olnud formaalne ning hilinenud. Näiteks avaldas Pirita purjespordikeskuse juurde kortermajade ehitamise vastu oma meelsust ligi 2000 elanikku, kuid planeerimiskaravan liikus sellest hoolimata võiduka lõpuni. Ka Pirita metsaaladele kerkivad korterelamud vaatamata elanike vastuseisule," tõi seltsi esindaja näiteid.

Esmaspäevasel linnaosakogu istungil tegi linnaosakogu liige ning sealse planeerimiskomisjoni esimees Taavi Toppi ettepaneku saata planeering tagasi Pirita linnaosakogu planeerimiskomisjonile.

"Toppi leidis, et pärast eri huvigruppide seisukohtade kaardistamist tuleks anda planeeringule uus sisend, arvestades huvigruppide poolt väljendatut. Linnaosakogu leidis, et ettepanek on hea ning üheskoos leiti, et planeeringulahenduse tagasisaatmiseks planeerimiskomisjoni võiks olla sobivaim aeg pärast Tallinna peaarhitekti Endrik Männi poolt selgituste saamist 26. märtsi istungil," rääkis Kroon ja lisas, et esimene ümarlaud on kavandatud aprilliks.

Ülle Rajasalu ütles aga edasistest sammudest rääkides, et pärast peaarhitekti seisukoha ära kuulamist arutab planeeringut veel maakomisjon ning otsuseni jõuab linnaosakogu loodetavasti aprilli alguses.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: