X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Briti parlament jättis May Brexiti-plaani taas toetuseta

{{1552344960000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Briti parlamendi alamkoda hääletas teisipäeva õhtul taas peaminister Theresa May poolt välja käidud Brexiti-leppe üle ja jättis selle ka seekord toetuseta. Briti valitsuse teatel õnnestus küll esmaspäeval Strasbourg'i sõitnud Mayl leppesse juriidiliselt siduvaid muudatusi sisse viia, kuid nendest jäi rahvasaadikute enda poole võitmiseks väheseks.

* 650-liikmelises alamkojas hääletas leppe poolt 242 rahvasaadikut, vastaseid oli 391. Sisuliselt tähendas see, et lisaks opositsioonile hääletasid peaministri ettepaneku vastu nii DUP kui ka märkimisväärne osa - 75 rahvasaadikut - konservatiive. Toetajate nimekiri on SIIN, vastu hääletanute nimekiri SIIN;

* Hääletus toimus pärast parlamendiarutelu, pärast kella 21;

* kuna May Brexiti-lepe taas maha hääletati, tuleb teisipäeval hääletus leppeta Brexiti asjus. Kui ka see maha hääletatakse, hääletatakse neljapäeval Brexiti tähtaja pikendamise taotlemise teemal;

* May ütles pärast hääletust, et kolmapäeval peaksid rahvasaadikud hääletama leppeta Brexiti vastu. Samas tunnistas ta ka, et neljapäeval toimuval hääletusel, kus teemaks on Brexiti tähtaja pikendamine, on sisuliseks küsimuseks see, et mida rahvasaadikud soovivad selle lisaajaga peale hakata;

* EL-is jätkamist toetavad rahvasaadikud teatasid, et lisaaega tuleks kasutada teise referendumi korraldamiseks;

* Tööpartei juht Jeremy Corbyn aga teatas taas, et Ühendkuningriik vajab uusi valimisi ning et Brexit peaks toimuma tema poolt välja pakutud tingimustel;

* Brexiti edasilükkamiseks on vaja ülejäänud 27 EL-i liikmesriigi nõusolekut. Ühenduse liidrid kohtuvad 21.-22. märtsil Brüsselis. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles esmaspäeval, et Brexit peab aset leidma enne Euroopa Parlamendi valimisi mai lõpus.

* May ja Juncker teatasid esmaspäeva hilisõhtul Strasbourg'is, et lahkumislepe sai juriidiliselt siduvad täiendused, mis puudutavad vaidlusküsimuseks olnud nn Iiri kaitsemeedet;

* paljud rahvasaadikud nii opositsioonist, Mayle parlamendienamust pakkuvast DUP-ist kui ka tema enda parteist olid aga endiselt leppe vastu;

* valitsuse õigusnõunik Geoffrey Cox avaldas päeval ka oma hinnangu lahkumisleppe ja esmaspäeval teatavaks tehtud täpsustuse kohta. Coxi arvates esialgseid Iiri kaitsemeedet puudutavaid riske need muudatused siiski ei kaota ning selline hinnang ei tähendanud May plaani jaoks midagi head;

* May esialgne lepe lükati jaanuaris alamkoja poolt ülekaalukalt tagasi ning Briti analüütikute hinnangul oleks see tõeline ime, kui leppekavand nüüd rahvasaadikutelt heakskiidu pälviks;

* jaanuaris hääletas leppe poolt 650-liikmelises alamkojas 202 rahvasaadikut, vastaseid oli 432. Tegemist oli ametis oleva valitsuse ettepaneku suurima mahahääletamisega Briti parlamendis kaasajal. Oma valitsuse tehtud ettepaneku vastu hääletas 118 Konservatiivse Partei saadikut;

* vastavalt EL lepingu 50. artiklile peab Brexiti-protsessi alustanud Ühendkuningriik lahkuma Euroopa Liidust 29. märtsil. Kui selleks hetkeks pole mingit lahkumislepet heaks kiidetud või tähtaega edasi lükatud, lahkub Suurbritannia EL-ist ilma mingi leppeta ja see tähendab, et ei rakendu ka mingit üleminekuperioodi. Tegemist oleks ettearvamatu arenguga, millel võib olla mitmes küsimuses, eriti majanduses, negatiivne mõju.

Otseülekanne:

Brüssel: Brexiti-leppe heaks pole enam midagi teha

Brüsseli vaatanurgast on "raske näha, mida me veel saaksime teha" Brexiti-leppe heaks, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski kõneisik teisipäeval pärast leppe teistkordset tagasilükkamist Briti parlamendis.

"Ajal, mil 29. märtsini on jäänud ainult 17 päeva, suurendas tänane hääletus märkimisväärselt leppeta Brexiti tõenäosust," ütles ta.

EL võib kaaluda Londoni taotlust Brexiti edasilükkamiseks

Euroopa Liidu liikmesriigid võivad kaaluda Suurbritannia "põhjendatud" taotlust Brexiti edasilükkamiseks, ütles Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõneisik teisipäeva õhtul.

"Arvestades täiendavaid kinnitusi, mida EL esitas detsembris, jaanuaris ja eile, ei saa me midagi enamat teha. Kui praegusele ummikseisule on lahendus, siis see tuleb leida Londonis," sõnas ta.

"Kui peaks olema Ühendkuningriigi põhjendatud taotlus (EL-ist lahkumise) pikenduseks, siis on EU27 valmis seda kaaluma ja üksmeelselt otsustama," lisas Junckeri kõneisik.

Võimalik ajapikendus vajab ülejäänud 27 EL-i liikmesriigi üksmeelset nõusolekut.

EL-i liidrid kohtuvad Brüsselis 21.-22. märtsil.

Barnier: EL tegi kõik endast oleneva Brexiti-leppe heaks

Euroopa Liit tegi kõik endast oleneva, et aidata kaasa selle vastuvõtmisele Briti parlamendis, ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier teisipäeval pärast seda, kui Briti seadusandjad leppe teist korda tagasi lükkasid.

"EL on teinud kõik, mida sai, et aidata lahkumislepet üle joone. Ummikseisu saab lahendada ainult Ühendkuningriigis. Meie ettevalmistused "mitte-leppeks" (ÜK leppeta lahkumiseks) on nüüd tähtsamad kui kunagi varem," ütles Barnier Twitteris.

Briti leiboristide liider: Brexit on surnud

Briti peamise opositsioonierakonna Tööpartei liider Jeremy Corbyn ütles teisipäeval pärast Brexiti-leppe teist tagasilükkamist parlamendi alamkojas, et kokkulepe on surnud.

"Nende kokkulepe, nende ettepanek, see, mida peaminister esitas, on selgelt surnud," ütles Corbyn parlamendis.

Corbyn kutsus valitsust nõustuma tema ettepanekutega "pehmemaks" Brexitiks.

Suurbritannia kavatseb lahkuda Euroopa Liidust 29. märtsil.

Esimesena teatas "juriidiliselt siduvatest" muudatustest minister Lidington

Kabinetiminister David Lidington teatas esmaspäeva hilisõhtul, et Strasbourg'i sõitnud peaminister May'l õnnestus saada Euroopa Liidult "juriidiliselt siduvad" muudatused oma El-ist lahkumise kokkuleppele, vahendasid Guardian, BBC, Sky News ja Politico.

Lidingtoni sõnul May poolt välja räägitud muudatused tugevdavad ja parandavad lahkumislepet ja Ühendkuningriigi edasisi suhteid Euroopa Liiduga.

Samas tunnistas minister, et edasiste meetmete üle käivad endiselt läbirääkimised.

Leiboristide Brexiti teemade variminister Keir Starmer oli esmaspäeva õhtul skeptiline, kas mingisuguseid muudatusi on üldse tehtud. "Inimesed saavad tunda pettumust, kui nad detaile lähemalt vaatavad," prognoosis ta.

May saabus esmaspäeval Strasbourg'i viimase hetke kõnelustele Euroopa Liidu juhtidega enne lahkumisleppe hääletust parlamendis.

May kohtus teiste seas Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier'ga.

Euroopa Liidu juhid osalevad sel nädalal Strasbourgis europarlamendi plenaaristungil.

EL-i ja Suurbritannia lahutusleppe heakskiitmine Briti parlamendis on takerdunud vastuolulise Iiri piiri kaitsemeetme taha, millega tahetakse vältida piiritaristu rajamist EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa piirile.

Iiri kaitsemeede jõustuks, kui Brexiti üleminekuperioodi lõpuks 2020. aastal ei ole leitud muud lahendust, et vältida kõva piiri ja füüsilist piirikontrolli.

Kolmest uuest dokumendist esimene on lahkumisleppe tekstiga tegelev "ühine õiguslikult siduv instrument", mis adresseerib vastuolulist Iiri kaitsemeetme küsimust.

"See annab kinnituse, et EL ei saa lukustada Ühendkuningriiki tähtajatult kaitsemeetme režiimi ja selle tegemine tähendaks mõlema poole endale võetud kohustuste avalikku rikkumist," sõnas Lidington.

Kui EL ja Suurbritannia ei suuda Suubritannia liidust lahkumisele järgneval üleminekuperioodil Iiri piirile füüsilise taristu tekkimist välistavas kaubanduslepingus kokkuleppele jõuda, võib London kasutada seda ühisinstrumenti "sõltumatu arbitraaži kaudu ametliku vaidluse alustamise alusena" ja saavutada selle kaudu kaitsemeetme peatamise, ütles Lidington.

Dokumendis rõhutatakse, et nii Suurbritannia kui ka EL tahavad leida kaitsemeetmele alternatiivi 2020. aasta detsembriks.

Esimene dokument asetab EL-i liidrite kinnitused kaitsemeetme ajutisest olemusest "õiguslikult siduvale alusele", lausus Lidington.

Teine dokument täiendab poliitilist deklaratsiooni ja visandab mõlema poole kohustused teel poolte Brexiti-järgsete suhete juurde.

Kolmanda dokumendina on Suurbritannia esitanud rahvusvahelise õiguse järgi õigusliku staatusega "ühepoolse deklaratsiooni", mis rõhutab kaitsemeetme ühepoolset olemust, lausus May kabinetiülem.

May ja Juncker jagasid esmaspäeva õhtul selgitusi

Hiljem kinnitas Lidingtoni sõnu ka May ise, kui ta koos Junckeriga Strasbourg'is pressikonverentsi andis.

Peaministri sõnul seisneb muudatus selles, et Ühendkuningriigil saab olema juriidiline õigus Iiri kaitsemeetmest ühepoolselt taanduda, kui edasised läbirääkimised, mis puudutavad tulevasi suhteid EL-iga, peaksid mingil põhjusel läbi kukkuma.

"Rahvaesindajad olid selged oma nõudmistes õiguslikult siduvate muutuste üle Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piirikorraldust puudutavates küsimustes. Täna me oleme need muutused kindlustanud. Nüüd on aeg kokku tulla ja seda parandatud Brexiti lepet toetada ja rahva tahtmine ellu viia," sõnas May ühisel pressikonverentsil Junckeriga.

Juncker lisas omalt poolt, et Iiri kaitsemeetme näol on tegemist nö kindlustuspoliisiga - ei rohkem ega vähem - ja see täiendab esialgset lahkumislepet, mida pole uuesti avatud. "Soov on seda mitte kunagi kasutada, nagu iga kindlustuspoliisi puhul," märkis ta.

"Kui kumbki pooltest peaks käituma pahatahtlikult, on teisel poolel juriidiline viis väljumiseks. Instrumendil, mis need detailid sätestab, on täielik seaduslik jõud, mis samas järgib Euroopa Ülemkogu juhiseid," selgitas Juncker.

Euroopa Komisjoni president märkis ka, et ka Iiri Vabariigi peaminister Leo Varadkar on andnud mõista, et ta on valmis seda lähenemist üldise leppe huvides toetama.

Juncker rõhutas oma sõnavõtus ka seda, et nüüd on lahenduseks kas käesolev lepe või see, et Brexit võib üldse ära jääda. "Mingit kolmandat võimalust ei tule," lausus ta.

Leiboristide juht Jeremy Corbyn teatas esmaspäeva hilisõhtul kommentaariks, et May on läbirääkimistel läbi kukkunud ning kutsus üles teisipäeval valitsuse poolt esitatud Brexiti-leppe vastu hääletama.

"Esmaspäevaõhtune kokkulepe Euroopa Komisjoniga ei sisalda midagi, mida Theresa May parlamendile lubas. Seepärast peavad rahvaesindajad selle tagasi lükkama," ütles Corbyn.

May konservatiividele parlamendienamust pakkuv Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP) aga andis esmaspäeval teada, et neil on kavas nii lepet kui ka muudatusi väga tähelepanelikult analüüsida ning selle põhjal oma seisukoht kujundada.

Õigusnõuniku hinnangul muudatused esialgseid riske ei kaota

May leppekavandi ja sellega seotud dokumentide hindamiseks ootasid Briti parlamendisaadikud valitsuse õigusnõuniku Geoffrey Coxi õiguslikku hinnangut.

Õigusnõunik Coxi hinnang oli hääletamise üle otsustamisel eriti oluline Brexiti-meelsemate konservatiivide ja Põhja-Iirimaa DUP-i jaoks.

Cox nentis, et kuigi May poolt välja räägitud muudatused ja täpsustused vähendavad riski, et Ühendkuningriik võiks jääda Iiri kaitsemeetmega igavesti seotuks, kuid endiselt pole kadunud oht, et Londonil ei ole juriidilisi vahendeid lahkumaks kaitsemeetmest ilma EL-i nõusolekuta.

Paljud Briti analüütikud nentisid pärast Coxi aruande avalikustamist, et see andis May plaanidele tõsise hoobi ning et tõenäoliselt ei saada peaministri pakutud lepet parlamendis edu ka sel korral.

Briti käremeelsed euroskeptikud soovitasid Brexiti-leppe tagasi lükata

Briti parlamendi euroskeptikute grupp soovitas parlamendil lükata täiendatud Euroopa Liidust lahkumise lepe teisipäevasel hääletusel tagasi.

"Meie enda ja teiste õigusliku analüüsi valguses ei soovita me täna valitsuse ettepanekut heaks kiita," ütles konservatiiv Bill Cash parlamendirühma nimel.

Brexiti-meelseid konservatiive koondav Euroopa Uurimisgrupp teatas, et selle juristid vaatasid täiendatud lahkumisleppe üle ja leidsid, et see pole piisavalt hea.

Gruppi kuuluvad üks advokaat, kuus Konservatiivse Partei parlamendisaadikut ning Nigel Dodds, kes on Põhja-Iirimaa Demokraatliku Unionistliku Partei (DUP) asejuht. Ilma DUP 10 parlamendisaadiku toetuseta lepe teisipäevasel hääletusel parlamenti ilmselt ei läbi.

Teade oli järjekordne löök peaminister Theresa Mayle pärast seda, kui valitsuse õigusnõunik Geoffrey Cox teatas, et viimasel hetkel tehtud muudatused ei eemalda ohtu, et Ühendkuningriik võib vastu tahtmist EL-i tolliliitu jääda.

Põhja-Iiri DUP ei toetanud May täiendatud Brexiti-lepet

Põhja-Iirimaa Demokraatlik Unionistlik Partei (DUP) teatas juba varem teisipäeval, et ei toeta teisipäevasel hääletusel täiendatud Brexiti-lepet.

DUP on koalitsioonis May Konservatiivse Parteiga ning ilma DUP 10 parlamendisaadiku toetuseta lepe teisipäevasel hääletusel parlamendi heakskiitu ei saanudki.

Barnier: lahkumisleppeta Brexiti korral üleminekuperioodi ei tule

Euroopa Liidu pealäbirääkija Brexiti-kõnelustel Michel Barnier hoiatas teisipäeval Briti parlamendisaadikuid pettekujutelma eest, et üleminekuperiood tuleb ka lahkumisleppeta Brexiti puhul.

"Kuulates (Briti) alamkojas käivat debatti näib, et on ohtlik pettekujutelm, et Ühendkuningriik võib saada üleminekuperioodist kasu ka lahkumisleppe puudumisel," ütles Barnier Twitteris alamkojas käivasse debatti eemalt sekkudes.

"Lubage mul selgelt öelda: ülemineku ainus õiguslik alus on lahkumislepe. Lahkumisleppe puudumine tähendab ülemineku(perioodi) puudumist."

Merkel: EL-i uus Brexiti-pakkumine on selge ja kaugeleulatuv

Euroopa Liidu kõige hiljutisem pakkumine Brexiti osas on selge ja kaugeleulatuv, ütles Saksa kantsler Angela Merkel loetud tunnid enne Briti parlamendi hääletust täiendatud lahkumisleppe üle.

"Täna on oluline päev," lausus Merkel ühisel pressikonverentsil Belgia peaministri Charles Micheliga.

"Arvan, et 27 liikmesriiki, mida esindavad (Euroopa Komisjoni president) Jean-Claude Juncker ja (EL-i pealäbirääkija) Michel Barnier, on taas teinud selge ja kaugeleulatuva ettepaneku, mis arvestab Suurbritannia muresid ja otsib neile lahendusi," lisas Merkel.

"Me tahame hästi läbi saada ja me tahame korrapärast Brexitit. Nüüd on Briti parlamendi ülesanne jõuda otsusteni. Jälgime tähelepanelikult täna, homme ja ülehomme Suurbritannias juhtuvat," ütles ta.

Belgia peaminister Michel nimetas EL-i pakkumist "väljasirutatud käeks" ja väljendas lootust, et Briti parlamendisaadikud jõuvad mõistliku otsuseni.

Brexiti-hääletusi on Briti parlamendis ka kolmapäeval ja neljapäeval

Kuna May plaan taas maha hääletati, küsib peaminister parlamendilt järgmisel päeval, kas rahvasaadikud soovivad Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust ilma mingi leppeta.

Kui parlament ei toeta ka leppeta lahkumist - ning see on väga tõenäoline - asutakse neljapäeval otsustama, kas Euroopa Liidust lahkumise tähtaega peaks edasi lükkama. Tähtaja pikendamine võib tähendada nii uusi pikki läbirääkimisi Euroopa Liiduga kui ka teise Brexiti-referendumi korraldamist.

Samas on nii Brüsseli kui ka paljude liikmesriikide esindajad märkinud, et kuigi tähtaja pikendamise võimaldamine Suurbritanniale on tõenäoline, pole mingit selgust, mida peaminister May selle lisaajaga täpsemalt saavutada suudab või soovib.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: