Barnier: Brexiti kõnelused käivad Briti valitsuse ja saadikute vahel

{{1552313760000 | amCalendar}}
Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier.
Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier ütles esmaspäeval, et läbirääkimised ummikseisu lahendamiseks käivad nüüd Briti peaministri Theresa May ja parlamendisaadikute vahel.

"Meie pidasime läbirääkimisi nädalavahetusel, nüüd käivad kõnelused Londoni valitsuse ja parlamendi vahel," ütles Barnier. Ta lausus seda pärast saabumist Brüsselis asuvasse EL-i peakorterisse, kus ta arutab Brexitit bloki ülejäänud 27 liikmesriigi esindajatega.

Loodeti, et May naaseb esmaspäeval Brüsselisse EL-iga sõlmitud leppele viimast lihvi andma, kuid ühe Euroopa allika sõnul plaan peatati, sest selleks poldud tehtud piisavalt edusamme.

Kuna Brexiti tähtaeg on juba 29. märtsil, lootis May Brüsselilt signaali, mis aitaks tal Brexiti-leppe oma parlamendist viimasel minutil läbi saada.

Selle asemel vestles ta pühapäeval Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga telefonitsi ning koos lubati kontakti hoida.

"Poliitilise tasandi kohtumisi päevakorras pole, kuid mõlemad pooled hoiavad sel nädalal kõvasti ühendust," lausus Junckeri pressiesindaja Margaritis Schinas.

"Oleme pühendunud selle leppe ratifitseerimisele enne 29. märtsi. Nüüd on (Briti parlamendi) alamkojal aeg langetada sel nädalal hulk olulisi otsuseid," lisas ta.

Briti parlamendisaadikud lükkasid jaanuaris leppe tagasi, sest neist paljudele ei meeldinud nn Iiri piiri kaitsemeede, millega üritatakse vältida piiritaristu tekkimist Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piirile. Teisipäeval on kavas teine parlamendihääletus.

Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiri täiesti avatuna hoidmise eesmärgil hoiaks kaitsemeede kogu Ühendkuningriigi EL-i  tolliliidus.

Ühe Euroopa allika sõnul ei suutnud May nädalavahetusel oma valitsuse liikmeid veenda ning kõnelused EL-iga ei saanud edasi minna.

Barnier' sõnul pakkus tema meeskond nii palju kui võimalik. Muu hulgas tehti viimasel minutil Londonile ettepanek, mille alusel saaks ÜK pärast EL-ist lahkumist lahkuda ka tolliliidust. 

Ettepanek aga jättis välja Põhja-Iirimaa, mis ärritas Briti kõnelustemeeskonda. Selle liikmed nimetasid ettepanekut "vanade argumentide korduseks".

EL on käinud välja ka idee allkirjastada Iiri kaitsemeetme kohta õiguslikult siduv "tõlgendav ühisdokument".

Selles käidaks välja viisid, kuidas saaks Ühendkuningriik kaitsemeetme jõushoidmise peatada juhul, kui London palub peatada mõned oma kohustused.

Dokumendi hindamiseks ootavad Briti parlamendisaadikud valitsuse õigusnõuniku Geoffrey Coxi õiguslikku hinnangut.

Merkel: Suurbritanniale tehti oluline pakkumine

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles esmaspäeval, et Euroopa Komisjon tegi Brexiti ummikseisu lahendamiseks Suurbritanniale "olulise pakkumise". 

Merkel ütles Berliinis, et komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier tegid nädalavahetusel "hulga ettepanekuid", kuidas määratleda nn Iiri piiri kaitsemeedet, mille eesmärk on jätta avatuks piir EL-i liikme Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel. 

"Leian, et Suurbritanniale tehti taas oluline pakkumine, nüüd sõltub sellele vastamine muidugi Suurbritanniast," ütles Merkel. 

Briti peaminister saabus kohtumisele Junckeriga

Suurbritannia peaminister Theresa May saabus esmaspäeval Strasbourg'i viimase hetke kõnelustele Euroopa Liidu juhtidega enne lahkumisleppe hääletust parlamendis, teatasid diplomaadid.

May kohtub teiste seas Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Brexiti pealäbirääkija Michel Barnieriga.

Iiri välisminister Simon Coveney ütles varem päeval, et May sõidab esmaspäeval Strasbourg'i, et üritada enne teisipäevast hääletust Briti parlamendis oma Brexiti-lepe "lõpule viia".

"Briti peaminister sõidab täna õhtul Strasbourg'i, et püüda lõpule viia leping, mida saaks panna homme Westminsteris hääletusele," ütles Coveney Dublinis ajakirjanikele. 

Euroopa Liidu juhid osalevad sel nädalal Strasbourgis europarlamendi plenaaristungil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: