Koolibussides võib muutuda turvavöö kohustuslikuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Marianne Loorents/Virumaa Teataja/Eesti Meedia/Scanpix

Kooli- ja ekskursioonibussid tuleb muuta ohutumaks, toonitas õiguskantsler Ülle Madise esmaspäeval ametkondadega peetud kohtumisel. Ühe ettepaneku järgi muudetaks koolibussides turvavööd kohustuslikuks, teise ettepaneku järgi keelataks aga bussis seismine.

Õiguskantsleri poole on pöördunud lapsevanemad, kes muretsevad oma laste elu ja tervise pärast, sest koolibussid, millega lapsi sõidutatakse, pole tehniliselt kuigi heas korras, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veebruari alguses oli Harku vallas kontrollreid, mille tulemusena näiteks selgus, et kaheksast kontrollitud bussist ei vasta nõuetele kuus. Suurem osa nendest bussidest olid just koolibussid.

"Vanemate mure ei ole kindlasti tähenärimine, vaid see tegelikult ongi päriselt ohtlik, kui sõidetakse maanteedel ja libedatel kõrvalteedel niimoodi, et turvavöid ei ole, istmed teinekord logisevad, lapsed on vahel bussis püsti - no tõesti on väga ohtlik," kommenteeris Madise.

Õiguslantsleri kokku kutsutud nõupidamisel tegid osalenud - politsei- ja piirivalveamet, maanteeamet ja mitmed teised - ametkonnad, ettepanekuid, kuidas olukorda parandada.

Põhja-Eesti ühistranspordikeskuse juhataja Vello Jõgisoo ütles, et üks võimalus on näiteks see, et omavalitsused seaksid koolibussi hanke tingimuseks turvavööde olemasolu bussis. See oleks esimene ja konkreetne samm.

"See on omavalitsuse kehtestada. Meie anname soovituse, millised nõuded kehtestada ja siis omavalitsus kehtestab. Kindlalt on meie soovitus, et kehtestada sellised nõuded, millel oleks tagatud turvavööd," ütles Jõgisoo.

Keerulisem on lahendada küsimus, kas koolibussis tohib olla seisjaid. Kui bussis seismine keelata, on vaja Jõgisoo sõnul busse 30 protsenti rohkem.

"Turvalisuse koha pealt on see väga hea, aga mida teevad omavalitsuste rahakotid, seda otsustavad omavalitsused ise," ütles ta.

Õiguskantsleri hinnangul on tõsiseid probleeme ka nende bussidega, millega lapsed eksursioonile sõidavad. Õiguskantsleri sõnul tuleb ekskursiooni korrladades olla küll kokkuhoidlik, kuid mitte laste tervise arvelt.

"See, kui ikkagi üks lapsi vedav ekskursioonibuss näiteks libedaga sõidab suure hooga järsku kraavi, või juhtub maanteel midagi, siis see on niisugune traagika, mida me ei kujuta ette," tõdes Madise.

Esmaspäeval konkreetsete lahendusteni ei jõutud, kuid ettepanekutest tehakse kokkuvõte ning arutelu jätkub.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: