USA välisminister: Krimm peab naasma Ukraina kontrolli alla

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo tuletas kolmapäeval enne Krimmi Venemaaga liidendamise viiendat aastapäeva maailmale meelde, et Ühendriigid ei pea seda seaduslikuks.

"USA meenutab oma kindlat seisukohta: Krimm on Ukraina osa ja peab naasma selle kontrolli alla," seisis Ühendriikide välisministri avalduses.

USA on endiselt mures "Vene okupatsioonivõimu tugevneva tagakiusamistegevuse pärast Krimmis," märkis Pompeo.

Washington kinnitab, et Venemaa "võttis piisava aluseta kinni ja mõistis õigusvastaselt vangi isikuid, kes avaldasid okupatsiooni vastu rahumeelselt meelt".

"USA kutsub Venemaad üles vabastama kõiki ukrainlasi, sh krimmitatarlasi, kes võeti kinni kättemaksuks rahumeelse isemõtlemise eest," kirjutas Pompeo.

Ühendriigid kinnitasid taas oma toetust Ukraina iseseisvusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning lubasid säilitada sanktsioonid Venemaale.

"USA säilitab vastavad sanktsioonid Venemaale, kuni Vene valitsus ei tagasta kontrolli Krimmi üle Ukrainale ja ei hakka Minski lepetest kinni pidama," seisis avalduses.

Venemaa okupeeris Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare 2014. aasta veebruari lõpus ja märtsi alguses ning annekteeris selle märtsi keskpaigas. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: