USA esindajatekoda avaldas Ukrainale Kertši intsidendi asjus toetust

Kapitooliumihoone Washingtonis.
Kapitooliumihoone Washingtonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA kongressi esindajatekoda võttis teisipäeval ühehäälselt vastu Kertši väina intsidenti puudutava resolutsiooni, milles kinnitas taas toetust Ukrainale ning kutsus USA presidenti ja USA liitlasi üles nii sõna kui ka teoga Venemaa agressioonile vastu astuma.

Enne hääletust luges vabariiklasest kongresmen Ed Royce ette ka avalduse, kus nentis, et Venemaa rünnak Kertši väina läbida üritanud Ukraina laevade vastu on dramaatiline meeldetuletus Vladimir Putini jätkuvast agressioonist.

"See ei olnud eraldiseisev intsident. Venemaa on avanud uue rinde Aasovi merel, kus ta üritab kägistada Ukraina importi ja eksporti ning ulatuslikult õõnestada Ukraina majandust," rääkis ta.

"See on ohtlik eskalatsioon. Varem on Moskva üritanud oma sõjalist sekkumist Ukrainas varjata ning väita, et tema väed ja relvastus [Ukraina] idaosas kuuluvad sealsetele separatistlikele jõududele. Loomulikult üritab ta varjata ka seda, et ta kontrollib neid separatistlikke grupeeringuid. Kuid nüüd on Venemaa avalikult kasutanud oma relvajõudusid Ukraina vastu Krimmis, mille ta on ebaseaduslikult okupeerinud ja annekteerinud," jätkas Royce.

"USA ja tema liitlased ning partnerid peavad Venemaa vastutusele võtma. Selle mitte tegemist võidakse Moskvas tõlgendada kui rohelist tuld liikuda veelgi kaugemale. See oleks valearvestus, mis võib tekitada ohtliku sõjalise eskalatsiooni," nentis ta.

"See resolutsioon saadab kaks sõnumit. Esiteks on see mõeldud selleks, et näidata Ukraina rahvale, et me oleme endiselt pühendunud aitama neid võitluses vabaduse eest. Teiseks peab see tegema Moskvale selgeks, et USA astub vastu Vene agressioonile, kus see ka ei juhtuks. Ma kutsun presidenti üles tagama oma sõnade ja tegudega, et Moskva mõistaks oma tegude võimalikke tagajärgi ning USA pühendumist Ukraina vabadusele, suveräänsusele ja iseseisvusele," sõnas Royce kokkuvõtteks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: