India peaminister ülistas teedrajavat sammu seoses Kashmiriga

{{1565851320000 | amCalendar}}
India peaminister Narendra Modi kõnet pidamas.
India peaminister Narendra Modi kõnet pidamas. Autor/allikas: AP/Scanpix

India peaminister Narendra Modi ülistas neljapäeval iseseisvuspäeva kõnes vaidlusaluselt Kashmiri piirkonnalt autonoomia eemaldanud teedrajavat sammu, nimetades piirkonna senist korraldust ebaõiglaseks.

Osa India Kashmirist on alates 4. augustist välismaailmast sisuliselt ära lõigatud. Piirkonnas kehtib liikumiskeeld ja suletud on sidekanalid. 

India tühistas päev hiljem 1954. aastast kehtinud põhiseaduse sätte, mis andis Kashmirile eristaatuse. 

India parlamendis on vastu võetud Modi hindu rahvusliku Bharatiya Janata Partei (BJP) seaduseelnõu Jammu ja Kashmiri osariigi jagamiseks kaheks liiduterritooriumiks: Jammuks ja Kashmiriks, mis saavad oma parlamendi, ning Ladakhiks, mis läheb ilma oma parlamendita Delhi otsevalitsemise alla.

Modi ütles New Delhi Punases kindluses peetud 90-minutilises kõnes, et Kashmiri autonoomia tühistamine on üks mitmest tema hiljuti ametisse astunud teise valitsuse teedrajavatest sammudest. 

Tema sõnul oli 70 aastat kestnud läbikukkumiste järel vaja "uut mõtlemist" harmoonia tagamiseks piirkonnas. 

"Me ei usu probleemide tekitamisse või nende pikendamisse. Uue valitsuse vähem kui 70 päeva jooksul on 370. sättest saanud ajalugu," ütles peaminister Kashmirile autonoomia taganud India põhiseaduse sättele viidates. 

Seda sammu toetas tema sõnul parlamendi mõlemas kojas kaks kolmandikku saadikutest. 

"Jammu-Kashmirist ja Ladakhist saab suur inspiratsioon India kasvuteekonnale, heaolule, progressile ja rahule," ütles Modi. "Vana korraldus Jammus, Kashmiris ja Ladakhis soodustas korruptsiooni ja onupojapoliitikat ning ebaõiglust selles osas, mis puudutab naiste, laste (madalasse kasti kuuluvate) dalittide ja hõimukogukondade õigusi." 

Nende unistused saavad peaministri sõnul uued tiivad. 

India on saatnud Kashmiri rahutuste kartuses lisavägesid lisaks piirkonnas juba teenivale 500 000 sõdurile. Viimastel päevadel on piirkonnas kinni peetud 560 inimest - ülikooliprofessoreid, äriliidreid ja aktiviste. Paljud on võetud kinni Srinagaris, Baramullas ja Gurezis öistes haarangutes ning paigutatud ajutistesse kinnipidamiskeskustesse.

India valitsuse teatel on praeguseks tühistatud piirangud Jammu piirkonnas, kus hindudel on enamus, kuid need on jätkuvalt jõus Kashmiri orus, kus asub India võimu vastase vastupanu kese. 

Pakistani peaminister Imran Khan hoiatas kolmapäeval Indiat, et Pakistan on valmis vastama India sõjalistele sammudele vaidlusaluse Kashmiri piirkonna Pakistani poolel.

"Pakistani sõjaväel on usaldusväärset informatsiooni, et nad kavatsevad midagi Pakistani Kashmiris ette võtta, ning nad on (selleks) valmis ja annavad sobiva vastuse," ütles Khan Pakistani Kashmiri keskuses Muzaffarabadis peetud kõnes. 

"Me oleme otsustanud, et kui India sooritab mis tahes rikkumise, võitleme lõpuni," lausus Pakistani peaminister televisioonis üle kantud kõnes. "On saabunud aeg anda teile õppetund." 

Tema sõnul võib India astuda sõjalisi samme tähelepanu kõrvale juhtimiseks inimõiguste rikkumiselt India Kashmiris.

Pakistan on reageerinud India Kashmiri eristaatuse tühistamisele diplomaatilise jõupingutusega otsuse tagasi pööramiseks ja riik esitas teisipäeva õhtul ametliku taotluse ÜRO Julgeolekunõukogule korraldada erakorraline istung India "ebaseaduslike tegude" arutamiseks. 

Islamabad on vastuseks India käigule saatnud riigist välja India suursaadiku, viinud diplomaatilised suhted madalamale tasemele, peatanud kahepoolse kaubanduse ja piiriülesed transporditeenused. 

Kashmir on jagatud alates 1947. aastal Briti võimu alt iseseisvumisest India ja Pakistani vahel, kuid mõlemad peavad kogu Himaalajas asuvat piirkonda enda omaks. Riigid on pidanud Kashmiri pärast maha kaks sõda.

Kolmkümmend aastat kestnud sissivõitlus India võimu vastu Kashmiris on nõudnud kümneid tuhandeid inimelusid. Alates 2003. aastast kehtib Kashmiri niinimetatud kontrolljoonel relvarahu, kuid piiriülesed tulistamised on sellest hoolimata sagedased.

Khan kutsus maailma ennetama Kashmiri moslemite etnilist puhastust

India peaministri Narendra Modi valitsust Natsi-Saksamaaga võrrelnud Pakistani peaminister Imran Khan kutsus neljapäeval maailma ära hoidma etnilist puhastust India Kashmiri moslemielanikkonna kallal. 

"Kas maailm on vaikides tunnistajaks järjekordsele Srebrenica-stiilis veresaunale ja etnilisele puhastusele moslemite kallal India okupeeritud Kashmiris?" küsis Khan Twitteri-postituses, milles ta viitas 8000 Bosnia moslemi elu nõudnud Bosnia serblaste veretööle 1995. aastal. 

"Ma tahan hoiatada rahvusvahelist kogukonda, et kui ta laseb sellele juhtuda, on sellel islamimaailmas tõsised tagajärjed ja reaktsioonid, mis vallandavad radikaliseerumis- ja vägivallatsüklid," kirjutas Pakistani peaminister pärast Modi kõnet India iseseisvuspäeva puhul. 

Ametnikud: tulevahetustes Kashmiris hukkus mitu inimest

Kashmiris asuval India ja Pakistani de facto riigipiiril ehk kontrolljoonel (LoC) sai tulistamises surma  kümme inimest, ütlesid Pakistani sõjaväelased ja kohalikud ametnikud. 

"Selleks, et juhtida tähelepanu ebakindlalt olukorralt IOJ&K-s (India Kashmiris), suurendas India armee tulistamist piki LoC-d," teatas Pakistani sõjavägi. Hukkus kolm Pakistani sõdurit ning Pakistani armee vastas sellele, lisas sõjavägi avalduses. 

"Viis India sõdurit hukkus, mitu sai viga, punkrid said kahjustada. Tulistamine jätkub pausidega," lisati avalduses, jättes täpsustamata, kus intsident aset leidis. 

India ametnikud Pakistani teadaannet ei kinnitanud. 

Teises intsidendis hukkus LoC lähistel Pakistani Kashmiris India tules kaks tsiviilisikut, ütles Rawalakoti piirkonna kohalik ametnik. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: