Millised uue võimuliidu võimalused on laual?

Kaja Kallase jaoks on esialgu koostöö sotside ja selle esimehe Jevgeni Ossinovskiga üsna tõenäoline.
Kaja Kallase jaoks on esialgu koostöö sotside ja selle esimehe Jevgeni Ossinovskiga üsna tõenäoline. Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Valimistulemused andsid ühe kindla vastuse - senine Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Isamaa võimuliit ei saa jätkata, sest selleks pole piisavalt hääli. Millised on võimalikud uue võimuliidu variandid?

Kõige tõenäolisemaks peetakse kahte varianti: esiteks, kas valitsuse moodustavad Reformierakond ja Keskerakond või sünnib n-ö vana kolmikliit ehk Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna liit. Laual on ka variant, et tehakse võimuliit Reformierakonna vastu, mis oleks Jüri Ratasele ainus võimalus säilitada peaministritool ja mis oleks EKRE-le ainus reaalne võimalus valitsusse pääseda.

Võimalikud koalitsioonid olukorras, kus EKRE ja sotsid on osaluse ühises võimuliidus välistanud:

- Reformierakond+Keskerakond: 34+26=60 kohta

Poliitloogika ütleb, et mida vähem osapooli, seda lihtsam on omavahel teemades ja kohtades kokku leppida. Samas peab arvestama, et need kaks parteid olid valimistel endiselt suurimad vastandujad ning Jüri Ratasel oleks ka keeruline minna Kaja Kallase valitsusse ministriks.

- Reformierakond+Isamaa+Sotsid: 34+12+10=56 kohta

Vana kolmikliit. Kaja Kallas peab seda võimuliitu kõige tõenäolisemaks, kuid nagu näitas Jürgen Ligi pühapäevaõhtune esinemine Vikerraadios, on Reformierakonnas palju neid, kes pole saanud üle solvumisest Isamaa ja sotside peale, et nad Reformierakonna hülgasid ja Keskerakonnaga valitsuse tegid. Kui see liit peaks sündima, siis ennekõike sotside ja Jevgeni Ossinovski alandamise hinnaga. Isamaa pääseb karistamisest leebemalt, sest 2016 võimupöörde nendepoolne arhitekt Margus Tsahkna on nüüd teises parteis.

- Keskerakond+EKRE+Isamaa: 26+19+12=57 kohta

See on ainus variant, kus Jüri Ratas säilitaks peaministritooli ehk Keskerakond võiks olla sellest huvitatud. See oleks ka kõige reaalsem variant EKRE-le pääseda võimule. Küsimus on ennekõike Isamaas ja Helir-Valdor Seederis.

- Reformierakond+EKRE+Isamaa: 34+19+12=65 kohta

100 protsenti paremvalitsus, mille eest hoiatas sotsiaaldemokraat Indrek Saar. Samas on Kaja Kallas ja ka tema isa Siim Kallas välistanud koostöö EKRE-ga. Selline variant võiks tulla kõne alla juhul, kui altenatiiv on, et Reformierakond jääb valitsusest välja.

- Reformierakond+EKRE: 34+19=53 kohta

Teoreetiliselt võimalik, praktikas üsna vähetõenäoline.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: