Juan Guaidó naasis Venezuelasse

{{1551711840000 | amCalendar}}
Juan Guaido Caracase lennujaamas 4. märtsil.
Juan Guaido Caracase lennujaamas 4. märtsil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó, kes kuulutas end ajutiseks presidendiks, saabus tagasi riiki, kus teda võib oodata kinnipidamine.

Guaidó saabus Venezuela pealinna Caracasesse lennukiga, vahendas BBC.

Kohalik telekanal näitas, kuidas Guaidód tervitasid Simon Bolivari lennujaamas USA ja EL-i riikide diplomaadid.

Lennujaama juures tervitas Guaidó suurt rahvahulka toetajaid, kes hüüdsid tema nime.

"Me teame, millega riskime. Me oleme tugevad, me läheme edasi," ütles Guaidó.

Guaidó, keda on presidendina tunnustanud rohkem kui 50 riiki, kutsus president Nicolás Madurot ametist lahkuma. Maduro aga ütleb, et tema on riigi õiguspärane president. Teda toetavad Hiina, Venemaa ja Kuuba.

Guaidó kuulutas end presidendiks 23. jaanuaril, kuid Venezuela ülemkohus seadis talle pärast seda reisikeelu. Guaidó eiras kohtu korraldust ning osales 22. veebruaril miljardär Richard Bransoni korraldatud heategevuslikul kontserdil Colombias.

Guaidó püüdis korraldada ka humanitaarabi toomist Venezuelasse, kuid Maduro valitsus lükkas abi tagasi, öeldes, et see on osa USA plaanist ta võimult kukutada. Maduro andis korralduse sulgeda Venezuela piir Colombia ja Brasiiliaga. Sõjaväelased tõkestasid seepeale humanitaarabisõidukite tee, mis omakorda tõi kaasa kokkupõrked, mille tagajärjel sai surma vähemalt viis inimest. Maduro valitsus väitis, et abisaadetise sisu on riknenud ning vähkitekitav, andmata selle kohta samas mingeid tõendeid.

Riigist lahkus Guaidó salaja üle Venezuela-Colombia piiri minnes, väidetavalt aitasid tal seda teha teda toetavad Venezuela sõjaväelased.

Ülemkohtu seatud reisikeelu eiramine võib aga tuua Guaidóle probleeme. "Ta ei saa tulla ja minna, kohtusüsteem on tal keelanud riigist lahkuda. Ma austan seadusi," ütles Maduro eelmisel nädalal ABC-le.

Venezuela on varem opositsiooniliidreid kinni pidanud. Seadusandja Juan Requesens on olnud alates mullu augustist vangis oma väidetava rolli pärast droonirünnakus Maduro vastu. Osad opositsiooni liikmed on riigist vahistamise hirmus lahkunud.

Samas, kui salapolitsei arreteeris Guaidó 13. jaanuaril, siis ta vabastati pool tundi hiljem.

Paistab nagu Guaidó on valmis vahistamisega riskima. "Kui režiim julgeb meid röövida, siis see on nende viimane viga," on ta öelnud. Ta on Twitteris teada andnud, et jättis oma rahvusvahelistele liitlastele juhised juhuks, kui ta kinni peetakse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: