Venemaa ja Hiina panid USA Venezuela resolutsioonile veto
Venemaa ja Hiina kasutasid neljapäeval ÜRO Julgeolekunõukogus ootuspäraselt oma vetoõigust USA esitatud Venezuela resolutsiooni osas, teatasid diplomaadid.
Resolutsioonile avaldas toetust üheksa riiki, kelle seas Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia.
Lõuna-Aafrika Vabariik hääletas resolutsiooni vastu. Indoneesia, Ekvatoriaal-Guinea ja Elevandiluurannik jätsid hääletamata.
USA soovis ÜRO Julgeolekunõukogu hääletust resolutsioonikava üle, millega kutsutakse üles "vabade, õiglaste ja ausate" valimiste korraldamisele Venezuelas ja nõutakse humanitaarabi vaba liikumist riigis. Ühtlasi väljendati selles sügavat muret Venezuela julgeolekujõudude vägivalla ja ülemäärase jõu kasutamisega seoses rahumeelsete protestijate vastu.
Venezuela välisministeerium kutsus kolmapäeval üles otsekõnelustele Maduro ja Donald Trumpi vahel, et arutada kriisi lahendamist, kuid opositsiooni toetav Valge Maja lükkas selle koheselt tagasi.
USA on asunud juhtima diplomaatilist kampaaniat Venezuela opositsioonijuhi Juan Guaidó toetuseks. End ajutiseks presidendiks kuulutanud Guaidód toetab 50 maailma riiki.
Maduro süüdistab Ühendriike humanitaarabi kasutamises poliitilise relvana eesmärgiga ta kukutada.
Venezuela asepresident Delcy Rodríguez peab reedel Moskvas kõnelusi Vene välisministri Sergei Lavroviga, et arutada võtmeliitlase Venemaaga kriisi siplevale Lõuna-Ameerika riigile täiendava toetuse andmist.
Julgeolekunõukogu ei toetanud ka Venemaa Venezuela-resolutsioonikava
ÜRO Julgeolekunõukogu ei toetanud neljapäeval Venemaa esitatud Venezuela-resolutsioonikava.
Hääletusel toetas seda ainult neli riiki, nende seas Venemaa ise ja Hiina.
Paraguay president võõrustab Venezuela opositsiooniliidrit
Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó kohtub reedel Paraguays president Mario Abdoga.
Abdo teatas uudisest neljapäeva õhtul suhtlusvõrgustikus Twitter.
Guaidó viibis neljapäeval Brasiilias, kus kohtus president Jair Bolsonaroga.
Venezuela opositsiooniliidrit tunnustavad ajutise presidendina 50 riiki. Guaidó osales esmaspäeval Bogotás piirkondlike liitlaste nõndanimetatud Lima rühma kohtumisel, pärast mida lubas ta ähvardustest hoolimata koju naasta.
Lavrov: Moskva hakkab Venezuela asjadesse sekkumisele vastu
Vene välisminister Sergei Lavrov kinnitas reedel Moskva kavatsust tegutseda Venezuela siseasjadesse sekkumise vastu.
"Me teeme teiega väga tihedat koostööd ning koordineerime oma tegevust rahvusvahelisel areenil. Praegu omandab see erilise tähenduse tingimustes, kus Venezuela on sattunud rinderünnaku alla, tema siseasjadesse sekkutakse häbematult. Me hakkame nendele katsetele otsustavalt vastu ja seisame ÜRO põhikirja aadete, normide ja põhimõtete eest," ütles Lavrov kohtumisel Venezuela asepresidendi Delcy Rodríguezega.
Lavrov kinnitas ka Vene presidendi Vladimir Putini toetust Venezuela riigipeale Nicolás Madurole.
"Venemaa jätkab Venezuela võimude abistamist sotsiaalmajanduslike probleemide lahendamisel, muuhulgas läbi seaduspärase humanitaarabi pakkumise," sõnas Vene välisminister hiljem ühisel pressikonverentsil Venezuela asepresidendiga.
Venezuela parlamendi spiiker Juan Guaidó kuulutas end 23. jaanuaril ajutiseks presidendiks pärast seda, kui rahvusassamblee otsustas, et president Nicolás Maduro 10. jaanuaril alanud teine ametiaeg võideti valimispettusega ja Maduro on seega usurpaator.
Guaidód on tunnustanud Venezuela ajutise riigipeana umbes 50 riiki, kuid mitte Maduro liitlased nagu Venemaa, Hiina, Kuuba, Boliivia ja Türgi.
Bolton: Venemaal on mõtet Venezuelaga arutada vaid Maduro lahkumist
USA presidendi riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni hinnangul on Venemaal mõtet Venezuela võimudega arutada vaid president Nicolás Maduro pensionileminekut.
"Läbirääkimistest Venemaa ja Maduro sõprade vahel on kasu vaid siis, kui kõneks on Maduro erruminek..." säutsus Bolton Twitteris.
USA julgeolekunõuniku hinnangul on Venezuelal lootust edasi liikuda vaid muutuste tagajärjel. "Muutused on Venezuela ainus lootus edasi liikuda," lisa ta.
Moskvas pidas reedel kõnelusi Venezuela asepresident Delcy Rodríguez.
Hispaania välisminister: EL survestab Venezuelat valimisi korraldama
Euroopa Liit avaldab Venezuelale uute valimiste korraldamiseks ja ummikseisu lõpetamiseks poliitilist survet, ütles Hispaania välisminister Josep Borrell reedel.
Venezuela opositsiooniliidrit Juan Guaidód on ajutise presidendina tunnistanud umbes 50 riiki, nende seas ka Hispaania, kuid riigis on endiselt võimul president Nicolás Maduro, kes võitis möödunud aasta mais vastuolulised valimised.
"Oleme nüüd teistsuguses olukorras kui lootsime," ütles Borrell pärast kohtumist Paraguay välisministri Luis Castiglioniga.
Venezuela poliitika on "selges ummikus" ja EL otsustab järgnevate sammude üle, kui Euroopa ja Ladina-Ameerika "rahvusvahelise kontaktrühma" Venezuela missioon oma järeldused avaldab.
Seniks avaldab EL poliitilist survet uute valimiste korraldamiseks, ütles Borrell.
Maduro on uued presidendivalimised seni välistanud.