Guaido ärgitas Venezuela sõjaväelasi ülestõusule

{{1556624820000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Venezuela opositsioonijuht Juan Guaido ärgitas teisipäeval ühes Caracase õhuväebaasis sõjaväelasi ülestõusule sotsialistliku valitsuse vastu. Olukord riigis on väga pingeline ja kiiresti muutuv ning mitmelt poolt saabub teateid vägivaldsetest kokkupõrgetest.

Teisipäeva hommikul filmitud kolmeminutilises videos ütleb Guaido, et tänavatele tulevad sõdurid kaitseksid seeläbi põhiseadust. Ta ütles seda päev enne kavandatud valitsusvastast suurmeeleavaldust. (Sündmused arenevad Venezuelas hetkel iga hetkega ning näiteks ajaleht Guardian peab toimuva kohta otseblogi.)

"See hetk on käes," lausus Guaido, kelle kõrval seisid videos tema poliitiline mentor Leopoldo Lopez ning mitu relvastatud sõdurit koos ühe soomukiga.

"Vaprad sõdurid, vaprad patrioodid, vaprad põhiseadust toetavad mehed vastasid täna meie üleskutsele," märkis Guaido.

2014. aastal valitsusvastaste meeleavalduste juhtimise tõttu mitu aastat vanglas veetnud Lopez on olnud alates 2017. aasta augustist koduarestis. Nüüd teatas ta sotsiaalmeedias, et on poolt vahetanud sõdurite poolt vabastatud. 

Ta lisas sõnumis: "Venezuela: usurpeerimise lõpetamise otsustav etapp, operatsioon Vabadus, on alanud."

Sellel videol on väidetavalt näha, kuidas Guaidod toetavad kaardiväelased sunnivad oma võimumeelseid kolleege autodest välja tulema. 

Maduro valitsus lubas "väikese riigipöördekatse" maha suruda

Sotsialistist presidendi Nicolas Maduro valitsus mõistis "riigipöördekatse" hukka.

Venezuela sotsialistliku võimupartei esimees Diosdado Cabello kutsus kõiki valitsuse toetajaid kogunema presidendipalee juurde, et kaitsta president Nicolas Madurot. Cabello sõnul on toimumas "väike ülestõus, mille taga on USA poolt toetatud reeturlikud sõdurid".

Kommunikatsiooniminister Jorge Rodrigueze sõnul on võimud asunud väidetavat riigipööret maha suruma. 

"Seisame praegu silmitsi ja asusime deaktiveerima väikest gruppi reetlikke sõjaväelasi, kes võtsid riigipöörde korraldamiseks sisse positsioonid (Caracases) asuval Altamira teel," ütles ta

"Ärgitame inimesi püsima võimalikult valvsad, et saaksime meie hiilgavate Rahvuslike Bolivari relvajõudude abil riigipöördekatse nurjata ja rahu säilitada."

Venezuela kaitseministri Vladimir Padrino Lopeze sõnul on olukord sõjaväe kasarmutes ja baasides "tavapärane".

Venezuela president Nicolás Maduro väitis hiljem teisipäeval, et kõik riigi sõjaväejuhid on kinnitanud talle oma ustavust. 

"Terasest närvid! Ma rääkisin kõigi (kaitseringkondade ja tegutsemispiirkondade) komandöridega, kes on väljendanud oma täielikku lojaalsust Rahvale, Põhiseadusele ja Isamaale," kirjutas ta Twitteris, kommenteerides esmakordselt väidetavat riigipöördekatset. 

"Ma kutsun rahvast üles maksimaalselt mobiliseeruma, et tagada Rahu. Me võidame!" lubas ta. 

Venezuela politsei kasutas teisipäeval Caracase sõjaväebaasi lähedal olevate meeleavaldajate vastu esialgu pisargaasi, kuid hiljem on mitmel pool linnas olnud kuulda ka tulistamist. 

Üheks märkimisväärsemaks hetkeks oli, kui La Carolta õhuväebaasi juures kihutasid Madurot toetavate relvakandjate soomukid meeleavaldajatele otsa.

Veidi hiljem teatas kaitseminister Vladimir Padrini ühe valitsusele lojaalse sõjaväelase haavatasaamisest samas piirkonnas.  

"Ma mõistan hukka vägivaldse agressiooni, milles kolonel Yerzon Jimenez Baez sai kuulihaava kaela," kirjutas Padrino Twitteris.

Padrino lisas, et peab tulistamise eest vastutatavaks opositsiooni poliitilisi juhte.

Venezuelas kestab alates jaanuari keskpaigast vastasseis sotsialistist presidendi Nicolas Maduro ja end ajutiseks riigipeaks kuulutanud opositsioonijuht Guaido vahel. Guaidod on Venezuela ajutise riigipeana tunnustanud 50 riiki, teiste seas USA ja paljud Euroopa Liidu riigid.

USA välisminister: toetame Venezuela rahvast

USA välisminister Mike Pompeo ja rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton teatasid, et Ameerika Ühendriigid toetavad Venezuela rahvast teel vabaduse ja demokraatia poole.

"Ajutine president Juan Guaido teatas täna Operacion Libertadi algusest," säutsus Ühendriikide välisminister Mike Pompeo, samas kui kui Nicolas Maduro režiim lubas väidetava riigipöördekatse maha suruda.

"USA valitsus toetab Venezuela rahvas täielikult nende vabaduse ja demokraatia püüdluses. Demokraatiat ei saa alistada," ütles Pompeo.

Varem ärgitas Valge Maja Venezuela relvajõude seisma koos riigi "legitiimsete institutsioonidega".

"FANB (Venezuela Riiklikud Bolívari Relvajõud) peab kaitsma põhiseadust ja Venezuela rahvast," ütles USA riiklik julgeolekunõunik John Bolton kaitseminister Vladimir Padrino Lopezile suunatud säutsus.

"See peab seisma koos rahvusassamblee ja legitiimsete instiutsioonidega demokraatia ülevõtmise vastu. Ühendriigid seisavad koos Venezuela rahvaga," lisas ta.

President Donald Trump pole veel teemat avalikult kommenteerinud, kuid Valge Maja teatel on riigipead Venezuela sündmuste kohta briifitud ning ta jälgib olukorda.

USA asepresident Mike Pence teatas opositsiooniliider Juan Guaidod toetavatele Venezuela elanikele, et Ameerika seisab nende kõrval.

"Kõik vabadust armastavad Venezuela inimesed, kes tulevad täna Operacion Libertadi raames tänavatele – Me oleme koos teiega!" säutsus Pence Twitteris.

"Ameerika seisab teiega kuni vabadus ja demokraatia on taastatud," lisas asepresident.

Valge Maja teatas teisipäeval ka, et "vaatab ja ootab" olukorra hargnemist Venezuelas ning loodab, et selle tulemus on demokraatia.

Valge Maja nõunik Kellyanne Conway ütles, et Valge Maja seisab koos Guaidoga, kes kutsus rahvast ja sõjaväe Maduro režiimi vastu üles tõusma ja teatas, et osa sõjaväest toetab teda.

Conway sõnul on sotsialististid liidril Madurol aeg lahkuda ja, et USA toetab "rahumeelset võimuvahetust".

"Me ootame ja vaatame. Loodame, et tulemus on demokraatia ja vabadus rahvale," lausus nõunik.

OAS-i juht teatas, et toetab Guaidod

Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) juht Luis Almagro avaldas toetust Twitteris.

"Me tervitame seda, et sõjavägi on jäänud truuks põhiseadusele ja ajutisele presidendile Juan Guaidole. Demokraatliku üleminekuprotsessi rahumeelne kulg vajab täielikku toetust," märkis ta.

Rubio: täna ei saa Venezuelas olla kõrvalseisjaid

Vabariiklasest senaator Marco Rubio, kes hoolimata oma kunagisest kriitikast Donald Trumpi aadressil on saanud praeguseks viimase administratsiooni üheks olulisemaks mõjutajaks Ladina-Ameerika poliitika teemal, kommenteerib oma Twitteri-kontol aktiivselt Venezuela sündmusi.

"See on hetk sõjaväelastele täita oma põhiseaduslikku vannet ning kaitsta legitiimset ajutist presidenti Juan Guaidod selles katsest demokraatiat taastada. Lähimatel tundidel ja päevadel saab kirjutada ajalugu," teatas ta.

"Pärast aastaid kestnud kannatusi on Venezuela inimesi ootamas vabadus. Ärge laske endalt seda võimalust ära võtta. Praegu on hetk tulla tänavatele, et toetada oma legitiimset põhiseaduslikku valitsust. Ärge laske seda võimalust käest, seda ei pruugi enam tulla," märkis Rubio.

"Täna ei saa Venezuelas olla kõrvalseisjaid. Relvajõud, politsei, justiitsametnikud ja juhtivad poliitikud peavad kas toetama põhiseadusliku demokraatia taastamist või toetama Kuuba kavatsusi Venezuelat koloniseerida. Valik, mille te langetate, määrab teie edasise elu," lisas USA senaator.

Guaidole avaldas Twitteris tugevat toetust ka demokraadist senaator Dick Durbin. 

Brasiilia välisministril on suured lootused Venezuela protesti suhtes

Brasiilia välisminister Ernesto Araujo väljendas esmaspäeval suuri lootusi Venezuela opositsioonijuhi Juan Guaido korraldatava 1. mai meeleavalduse suhtes.

"Me hoiame diplomaatilist survet, et toetada mobiliseerimist, väga intensiivset rahva mobiliseerimist Juan Guaido poolt," ütles Araujo Washingtonis ajakirjanikele pärast kohtumist oma USA kolleegi Mike Pompeoga.

Ta kordas ka üleskutset Venezuela relvajõududele, mille juhtkond on seni jäänud kindlaks president Nicolas Maduro toetamisele, et need pooli vahetaks ja asuksid Guaido selja taha.

"Me loodame, et Venezuela üksused näitaksid patriootiliselt oma toetust legitiimsele valitsusele. Kui nad seda teevad, oleks see fantastiline," sõnas Araujo.

Brasiilia välisminister kutsus olema siiski ettevaatlik sündmuste prognoosimisel Venezuelas, kus president Maduro on püsinud võimul hoolimata üha suurenevast survest.

Madrid hoiatas Venezuelas veresauna eest

Hispaania valitsus hoiatas teisipäeval veresauna eest Venezuelas, kus opositsioonijuht Juan Guaido kutsus sõjaväelasi ülestõusule sotsialistliku valitsuse vastu.  

"Me väga loodame, et mingit veresauna ei tule," ütles Hispaania valitsuse pressiesindaja Isabel Celaa ajakirjanikele, ärgitades korraldama riigis valimisi.

Madrid toetab Venezuela kriisile rahumeelset lahendust, lisas ta.

ÜRO peasekretär kutsus Venezuela vaenupooli vaoshoitusele

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus teisipäeval Venezuela sündmuste kõiki osapooli vaoshoitusele ja vägivallast hoidumisele.

"Guterres kutsub kõiki osapooli üles maksimaalsele vaoshoitusele, vägivallast hoidumisele ja sammude astumisele, mis aitaksid rahu taastada," edastas ÜRO eestkõneleja Stephane Dujarric.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: