Barnier tegi Ühendkuningriigile vastupakkumise

{{1552053000000 | amCalendar}}
Foto: Christopher Furlong/Getty Images/AFP Photo/Scanpix

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier tegi reedel ettepaneku, et Ühendkuningriik võib blokist lahkumise järel lahkuda ka tolliliidust, samas kui Põhja-Iirimaa jääks selle osaks.

Barnieri viimase hetke pakkumine tuleb loetud päevad enne Briti parlamendi hääletust lahkumisleppe üle, kus peamiseks vaidluspunktiks on niinimetatud Iiri kaitsemeede.

"EL annab ÜK-le võimaluse ühepoolselt lahkuda ühiselt tollialalt," ütles Barnier Twitteris pärast kohtumist 27 liikmesriigi suursaadikutega.

"Kaitsemeetme teised elemendid peavad kõva piiri vältimiseks alles jääma," lisas ta.

Nii Euroopa Liit kui Ühendkuningriik tahavad vältida füüsilist piiri Iirimaal ja praeguse lahkumisleppe järgi jääks ÜK tolliliitu nii kauaks, kui piiri avatuna hoidmiseks leitakse muu lahendus.

Käremeelsed Brexiti-pooldajad Briti parlamendis on selle plaani suhtes aga kriitilised ja kardavad, et see võib ÜK igavesti tolliliitu jätta.

Peaminister Theresa May valitsus lükkab Barnieri pakkumise peaaegu kindlasti tagasi.

May: britid ei lahkugi kunagi EL-ist, kui parlament leppe tagasi lükkab

Briti peaminister Theresa May ütles reedel, et kui parlamendi saadikud järgmisel nädalal Brexiti-lepet heaks ei kiida, siis ei pruugi riik kunagi Euroopa Liidust lahkuda.

May ütles Grimsbys peetud kõnes, et kui parlament Brexiti-leppe tagasi lükkab, siis jätkub riigis ebakindlus, vahendas Reuters.

"Toetage seda ja Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust. Lükake see tagasi ja keegi ei tea, mis juhtub," ütles peaminister.

"Me ei pruugi kunagi lahkudagi. Ainus kindel asi oleks jätkuv ebakindlus. Veel mitme kuu kulutamine Brexiti üle vaidlemisele, kuigi me võiksime keskenduda hoopis meie tervishoiusüsteemi parandamisele, koolidele ja kogukondadele," lisas ta.

May sõnul on EL-i ja Briti läbirääkijatel vaja veel üht tõuget, et lahendada küsimused, mis takistavad Briti parlamendi liikmetel lahkumislepet toetamast.

"Seega ärgem hoidkem tagasi. Teeme, mida vaja, et parlamendisaadikud toetaksid teisipäeval lepet," ütles ta.

Briti peaminister kavatseb reede õhtul ja nädalavahetuse jooksul rääkida EL-i liidritega, kuid tal ei ole plaanis sõita Brüsselisse kohale, et saada viimase minuti muudatusi Brexiti-leppesse.

May pressiesindaja ütles ajakirjanikele, et peaminister on juba rääkinud Bulgaaria, Taani ja Portugali peaministritega.

"Ta jätkab suhtlust EL-iga õhtul ja nädalavahetusel. Ta rõhutab, et leppele jõudmine on mõlema poole huvides," sõnas pressiesindaja.

Briti parlament hääletab Brexiti-leppe üle järgmise nädala teisipäeval.

Iiri peaminister: britid peaks tegema kompromisse, mitte EL

Iirimaa peaminister Leo Varadkar ütles reedel, et Brexit on Suurbritannia tekitatud probleem ja riik peaks ise tegema kompromisse, mitte Euroopa Liit.

"See, milles on kokku lepitud, on juba kompromiss. Nad ei ole suutnud tagada selle ratifitseerimist, seega peaks küsimus olema nüüd selles, mida nad meile pakkuda tahavad," rääkis Varadkar.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: