Brüsselis jätkuvad lahkumistähtaja lähenedes taas Brexiti kõnelused

Michel Barnier.
Michel Barnier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier kohtub teisipäeval Briti läbirääkimismeeskonnaga, et otsida võimalusi läbimurdeks enne 29. märtsil kukkuvat lahutustähtaega.

Barnier ütles laupäeval, et EL on valmis andma Londonile täiendavaid tagatisi, et aidata lahkumisleping Briti parlamendist läbi suruda.

Barnier märkis samuti, et Euroopa juhid on valmis pakkuma Ühendkuningriigile ka lühikest "tehnilist viivitust", mis annaks parlamendile aega lõpliku lahutusleppe ametlikuks ratifitseerimiseks.

Tema sõnad on andnud lootust, et pooled võivad leida lahenduse muu hulgas ka Iiri piiri puudutava nõndanimetatud kaitsemeetme osas, mis on Brexiti-meelsete seadusandjate jaoks peamine takistus.

Osa Briti parlamendiliikmeid kardavad, et meede, mis hoiab Suurbritannia seotuna EL-i kaubandusreeglitega, kuni leitakse viis piiri lahtihoidmiseks, on "lõks", mis seoks ÜK määramata ajaks EL-i kaubandusreeglitega.

Barnier' sõnul on selles küsimuses on olnud vääritimõistmist.

"Selle piiramine ajaga või ühepoolse lahkumisklausli rakendamine seaks kahtluse alla selle usaldusväärsuse," sõnas ta.

Prantsusmaa endine välisminister Barnier kohtub kell 18 Eesti aja järgi Brüsselis Briti justiitsministri Geoffrey Coxi ja Brexiti ministri Stephen Barclayga.

"Me oleme nüüd jõudnud nende kõneluste eriti kriitilisse etappi," lausus esmaspäeval Briti peaministri Theresa May pressiesindaja.

Coxi kohalolekut kõnelustel peetakse eriti tähtsaks, sest tema on lõppastmes see, kes annab õigusliku hinnangu Brexiti-leppe ja Iiri kaitsemeetme kohta. Hinnang võib otsustada, kas määravalt tähtsad Briti parlamendiliikmed kiidavad leppe heaks või mitte.

Coxi varasemat mittesoosivat arvamust peeti üheks põhjuseks, miks May lepe jaanuaris Briti parlamendis läbi kukkus.

"Etendust juhib Cox," ütles kõrge EL-i allikas.

"Üritame leida ristumispunkti meie seisukohtadega ja me pole veel seal," lisas allikas.

Jaanuarikuisest kaotusest hoolimata rõhutavad EL-i liidrid jätkuvalt, et lahkumislepet ei taasavata, ning kõnelused Brüsselis keskenduvad Londonis olevate skeptikute veenmiseks eraldiseisva dokumendi koostamisele.

Leppe heakskiitmise lootusi suurendasid mitme May erakonnas oleva käremeelse Brexiti-toetaja positsiooni leebumine. Nad loobusid nõudest kirjutada Iiri kaitsemeetme muudatused lahkumisleppesse.

Samas nõuab enamik neist jätkuvalt kaitsemeetmele ajapiirangut või ühepoolset lahkumisklauslit. Lisaks panid nad kokku advokaatide meeskonna, kelle ülesanne on vaadata üksikasjalikult üle kõik ettepanekud, mis Cox Brüsselist tagasi toob.

"Paljud toorid, kellele May lepe ei meeldi, on vastu tahtmist jõudmas selle poolt hääletamise seisukohani," ütles Eurasia Groupi analüütik Mujtaba Rahman, kes on endine ÜK ametnik.

"Hoolimata sellest, mis ta (Barnier'lt) saab, pöörab Cox tagasi oma eelmise õigusliku seisukoha, et kaitsemeede võib jätta ÜK "määramata ajaks" lõksu," ennustas Rahman.

ÜK peaks praeguse seisuga lahkuma EL-ist 29. märtsil kell 23 (Eesti aeg 30. märtsil kell 1)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: