USA toetatud Süüria opositsioon teatas ISIS-e alistamisest

{{1553323500000 | amCalendar}}
Foto: AFP / Scanpix

Lähis-Idas aastaid võimutsenud äärmusrühmitus Islamiriik (ISIS) on võidetud, teatasid USA toetusel tegutsevad Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) laupäeval.

"Banghouz on vabastatud. Sõjaline võit Daeshi üle on lõpule viidud," ütles SDF-i meediajuht Mustafa Bali sotsiaalmeediakanali Twitter vahendusel.

Bali kinnitas, et väike Banghouzi küla Eufrati kaldal, kus džihadistid visa vastupanu osutasid, on täielikult SDF-i käes. "Süüria Demokraatlikud Jõud kuulutavad niinimetatud kalifaadi täielikult likvideerituks ja ISIS-e territooriumi 100-protsendilist äravõtmist," lisas Bali Twitteris.

Kurdide juhitud SDF on võidelnud Iraagi piiri ääres asuva Baghouzi hõivamise nimel juba nädalaid.

Kurdide ja araablaste relvaühendus heiskas laupäeva hommikul Baghouzis võidu märgiks oma kollase lipu.

SDF heiskas oma lipu Baghouzis Autor: Reuters / Scanpix

Bali lisas, et mõne aasta eest Süürias ja Iraagis laiunud nn kalifaat on kadunud, kuid tõotas, et väed jätkavad võitlust IS-i riismetega, kuni need on täielikult likvideeritud.

USA president Donald Trump teatas juba reedel, et IS-ilt on ära võetud kogu Süürias tema käes olnud territoorium. Baghouzis USA juhitava koalitsiooni toel IS-iga võitlevad kurdi ja araabia väed ütlesid siis aga, et lahingud alles käivad.

 Daesh on araabiakeelne sünonüüm Islamiriigile, mida Läänes kasutatakse, et mitte nimetada äärmuslaste moodustist riigiks.

Oma kõrghetkel ulatus ISIS-e käes olnud territoorium lisaks suurele osale Süüriast ka kolmandikuni Iraagist.  

USA erisaadik: võitlus ISIS-e vastu ei ole veel läbi

Ühendriikide erisaadik äärmusrühmituse ISIS vastu võitleva koalitsiooni juures tervitas laupäeval teadet džihadistide viimase kantsi langemisest Süürias, kuid hoiatas, et võitlus ISIS-e vastu ei ole veel läbi.

"See tähtis verstapost võitluses ISIS-e vastu andis purustava strateegilise hoobi ja rõhutab meie kohalike partnerite ja globaalse koalitsiooni vankumatut panustamist ISIS-e purustamisse," ütles William Roebuck, kasutades IS-i teist nimekuju.

Ta hoiatas samas, et võitlus džihadistide vastu ei ole sellega lõppenud.

"Kuigi me viisime lõpule ISIS-e territoriaalse purustamise Süürias ja Iraagis, on meil veel palju teha saavutamaks püsiv võit ISIS-e üle," ütles ta USA-toetatavate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) baasis Süüria idaosas Omari naftaväljal.

"Kampaania pole veel läbi. ISIS on endiselt märkimisväärne oht," hoiatas Roebuck.

Trump tervitas ISIS-e nn kalifaadi lõppu

USA president Donald Trump tervitas laupäeval ISIS-e nn kalifaadi lõppu Süürias, kuid lubas pühasõdalaste osas valvsuse säilitada.

"Me säilitame valvsuse, kuni see on võidetud kõikjal, kus see tegutseb," ütles Trump.

"USA jätkab oma huvide kaitsmist igal ajal ja igal pool, kus see on vajalik. Me jätkame koostööd oma partnerite ja liitlastega, et islamiterroristide täielikult purustada," lubas president.

Süüria kurdid: ISIS-e vastases võitluses algab uus etapp

ISIS-e territoriaalse kalifaadi purustamisega algab džihadistide vastases võitluses uus etapp, mis võtab sihikule nende uinuvad rakukesed, ütles Süüria kurdivägede komandör laupäeval.

"Me teatama maailma avalikkusele uue etapi algusest võitluses terroristide vastu," ütles Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) komandör Mazloum Kobane.

Kobane ütles ISIS-e viimase Süüria kantsi langemisele pühendatud tseremoonial, et USA-juhitava koalitsiooni abi peab jätkuma.

Ta lisas, et nüüd tuleb keskenduda ISIS-e uinuvate rakukeste hävitamisele, sest need on suur oht regioonile ja kogu maailmale.

Macron: ISIS-e langemine kõrvaldab Prantsusmaad ähvardava ohu

ISIS-e viimase Süüria kantsi langemine kõrvaldab Prantsusmaad ähvardavate potentsiaalsete terrorirünnakute ohu allika, ütles president Emmanuel Macron laupäeval.

"Tõsine oht meie riigile on kõrvaldatud," kuulutas Macron Twitteris, kuid hoiatas, et oht ei ole lõplikult kadunud ning võitlus terrorirühmitustega peab jätkuma.

May: ISIS-e viimase kantsi langemine on ajalooline verstapost

Briti peaminister Theresa May ütles laupäeval, et äärmusrühmituse ISIS viimase kantsi langemine Süürias tähistab ajaloolist verstaposti.

Ta avaldas tunnustust ka Briti üksustele ja koalitsioonipartneritele.

"Viimase ISIS-e käes olnud territooriumi vabastamine on ajalooline verstapost, mis poleks olnud võimalik ilma panustamise, professionaalsuse ja mehisuseta," ütles ta avalduses.

Stoltenberg tervitas ISIS-e viimase kantsi vallutamist Süürias

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tervitas laupäeval teadet ISIS-e viimase kantsi vallutamisest Süürias.

"ISIS-e käes olnud viimase territooriumi vabastamine on globaalse koalitsiooni märkimisväärne saavutus," kirjutas Stoltenberg oma Twitteri kontol.

"NATO on jätkuvalt pühendunud meie ühisele võitlusele terrorismiga," lisas ta.

Süüria Demokraatlikud Jõud teatasid laupäeval viimase ISIS-e käes olnud territooriumi, Baghouzi küla vallutamisest Süüria idaosas.

ISIS-e nn kalifaadi lõpp seab ohtu Süüria kurdide autonoomia

ISIS-e nn kalifaadi langemisega satub ohtu Süüria kurdide vaevaga saavutatud osaline autonoomia Süüria põhjaosas, sest nende tähtsaim liitlane USA viib oma väed välja.

Kurdi-araabia relvarühmitus Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) teatas laupäeval džihadistide viimase kantsi Baghouzi küla vallutamisest. Sellega leidis lõpu kalifaat, mille sunniidi äärmusrühmitus 2014. aastal suurtel Süüria ja Iraagi aladel oli välja kuulutanud.

Kurdid on kaheksa aastat kestnud Süüria kodusõjast suuresti eemale jäänud ja ehitanud samal ajal üles oma institutsioone kolmandikus riigist, mis on nende kontrolli all.

USA vägede lahkumine jätab kurdid aga naaberriigi Türgi meelevalda ja nad peavad otsima kaitset Damaskuselt, see võib anda hoobi nende unistustele omavalitsusest.

"Kurdid on jäänud Süüria alasi ja Türgi haamri vahele," ütles Lyoni ülikooli Süüria-ekspert Fabrice Balanche.

Kurdi võitlejad on olnud alates 2014. aasta lõpust ISIS-e vastase võitluse eesliinil, kuid Türgi peab neid terroristideks. 

USA vägede kohalolek SDF-i aladel kaitses kurde Türgi rünnakute eest. 

USA president Donald Trump teatas aga detsembris oma liitlaste ehmatuseks, et ameerika sõdurid viiakse koju, sest võit ISIS-e üle on käes.

"Kurde ootab ees määramatu tulevik. Kõige suurem oht ähvardab Türgist," ütles analüütik Mutlu Civiroglu.

Pärast vägede väljaviimise teadet püüdis Trump pingeid leevendada jutuga 30-kilomeetrisest "turvatsoonist" Süüria piiril.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan on teatanud, et nemad loovad ise "julgeolekutsooni", kui ameeriklastel sellega liiga kaua aega läheb.

Kurdid ei taha Türgi tsooni, sest muu hulgas jääksid sellesse nende suuremad linnad.

Nad nõuavad piirile rahvusvahelisi vaatlejaid.

"Kobane, Tal Abyad, Darbasiya, Qamishli, Dehik, Derbassiye - enamik kurdi linnu on piirialal," ütles Civiroglu.

Türgi ja tema Süüria mässulistest toetajad on teinud Süüriasse kaks sissetungi, viimati võeti möödunud aastal kurdidelt ära Afrini enklaav Kirde-Süürias.

Civiroglu sõnul on Türgil pealetungiks Süürias vaja ilmselt lisaks USA nõusolekule ka Venemaa kui Damaskuse režiimi tähtsaima toetaja oma.

"Venemaa positsioon kujuneb väga tähtsaks, sest Venemaal on Türgi üle suur võim," ütles ta.

Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim kontrollib tänu Vene sõjaväe toetusele alates 2015. aastast nüüdseks kahte kolmandikku riigist ja näib olevat otsustanud naasta ka naftarikkasse Kirde-Süüriasse.

Aastakümneid marginaliseeritud kurdid on rajanud Kirde-Süürias oma poliitilise süsteemi. Nad korraldavad valimisi, koguvad makse ja peavad ülal kurdikeelseid koole.

"Kurdi süsteem toimib selles sõjast laastatud riigis kenasti," ütles Civiroglu. "Nad tahavad, et seda tunnustataks.

Kõnelused ei ole aga seni vilja kandnud ja Balanche hoiatab, et kurdide positsioon on nõrk.

"Režiim nõuab tingimusteta alistumist. Damaskus ei taha neile autonoomiat jätta."

Süüria kaitseminister Ali Abdullah Ayoub ütles esmaspäeval, et valitsus vallutab kõik SDF-i alad tagasi ühel või teisel moel - kokkuleppel või jõuga.

Võit ISIS-e üle kindlustab Pentagoni plaanide täitmise

Äärmusrühmituse ISIS viimase kantsi langemisega on jõudnud Pentagoni jaoks kätte ajalooline hetk aastaid kestnud võitluses džihadistidega.

Sõjalisest vaatepunktist võib USA tunnistada edukaks strateegia, mis seisnes võitluses kohalike vägede abil. ISIS-e vastase sõja põhiraskust kandsid Süürias kurdi väed ja Iraagis kohalikud julgeolekujõud. 

Islamiriigil on aga veel mitmes riigis tuhandeid võituses karastunud džihadiste, mistõttu on küsitav, kas territoriumi kaotust saab võrdsustada sõja lõpliku kaotusega ja kas USA presidendi Donald Trumpi otsus väed Süüiast välja viia ei ole ehk ennatlik.

"Ma oleksin ettevaatlik määratluse "võit" kasutamisega," ütles USA erioperatsioonide väejuhatuse ülem kindral Raymond Thomas hiljuti kongressiliikmetele.

Tema sõnul ei ole olukord veel nii kaugel, et ohu saaks välistada.

USA suutlikkus olukorra arengut mõjutada kahaneb oluliselt, kui Pentagon viib Süürias kurdide ja araablaste relvarühmitust Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) toetanud 2000 sõjaväelasest enamiku koju ja jätab kohale vaid 200.

Trump kuulutas võitu ISIS-e üle juba detsembris vägede väljaviimisest teatades.

West Pointi nüüdissõdade instituudi teadlane John Spencer hoiatab, et nii lihtne see ei ole.

ISIS on "terroriorganisatsioon, neil pole vaja teha muud kui relvad maha panna ja elanikkonda sulanduda, ja nii nad pääsevadki", ütles ta.

"Nad ei ole kadunud, nad ei kao kuhugi," rõhutas ta.

USA missioon Süürias algas 2014. aasta lõpus president Barack Obama ajal, kui ISIS-e võitlejad olid vallutanud Iraagis ja Süürias Suubriannia suuruse ala.

USA moodustas rohkem kui 70 riigi koalitsiooni, mitu selle liiget hakkas juba 2014. aastal ISIS-e positsioone pommitama.

Aastate jooksul tehti Süürias ja Iraagis 34 000 õhurünnakut.

Suure väekontingendi kohalesaatise asemel kombineeris koalitsioon õhurünnakuid kohalike võitlejate väljaõppe ja nõustamisega. Otsus tulenes osalt Iraagi sõjast, kus sai surma 4400 USA sõdurit.

Strateegia hakkas kõige kiiremii tulemusi näitama Iraagis, kus riigi enda sõjavägi oli ISIS-e pealetungi ees vaat et lagunenud. Koalitsiooni toel hakati džihadiste ühest linnast teise järel välja tõrjuma, kuni 2017. aastal võeti tagasi nende kants Mosul.

Trump jätkas ametisse tulles laias laastus Obama strateegiat.

"Üldiselt oli USA starteegia ISIS-e taganema sundmises edukas," ütles Brookingsi instituudi Lähis-Ida poliitika keskuse teadlane Daniel Byman.

Süürias ei lahendanud see aga kohaliku valitsemise probleemi, millest põhjustatud kodusõda ISIS-el edukalt tegutseda võimaldas.

"Seetõttu on Islamiriik endiselt aktiivne mässuna - sadu tapmisi ainuüksi sel kuul," ütles Byman.

USA toel võidelnud kohalikes vägedes langenute arv on tohutu, surma on saanud tuhanded Süüria ja Iraagi võitlejad.

Trumpi otsus väed välja viia jätab nende kurdidest liitlased Süürias "lageda taeva alla". Neid ähvardab naaberriik Türgi, kes peab kurdi võitlejaid terroristideks ega lepi nende autonoomiaga Süürias.

USA keskväejuhatuse ülem kindral Joseph Votel hoiatab, et sõjavägi ei tohi ISIS-t silmist lasta, muidu kaob raskesti saavutatud võit käest.

Kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan on püüdnud veenda koalitsiooni teisi riike USA lahkumise järel kohale jääma, kuid Prantsusmaa näiteks on selle välistanud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters - AP - AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: