Alutaguse valla inimtekkeline "nõiakaev" meelitab uudistajaid

Foto: Kristjan Kundla

Ida-Virumaal Alutaguse vallas Ratva külas on sulaveed pannud tööle eelmisel suvel valminud "kahe nõia kaevu", mis loodi selleks, et kaevandusveed ei hakkaks uputama põlde ja metsi.

Eelmisel suvel valmisid Eesti Energia eestvedamisel ligi 40-meetrised puuraugud, mis toovad poolemeetrise läbimõõduga torude abil liigvee maa seest välja. Edasi läheb vesi Põllualuse kraavist Ratva ojja. Jõhvist Ratvasse sõitnud uudistajatele inimkäte abil tehtud loodusnähtus meeldis.

"Facebookis Põhjarannik jagas ja mõtlesime, et tuleme vaatame, mis värk on, et uus asi ja pole varem näinud," põhjendas uudishimu Raigo Tanissaar Jõhvist, lisades, et mulje on hea. "Ilus puhas vesi. Mõnus, kui selliseid asju tehakse. On, kus käia, ja soovitan teistel ka kindlasti tulla siia, sest on, mida vaadata. Ja on ka kohalikel inimestel parem, ei tule vesi põldudele."

Kuus aastat tagasi suletud Viru kaevanduse käikude veetase tõusis Ratva kandis geoloogide ennustustest varem ning aasta tagasi sattusid sealsed põllud vee alla. Suuremat häda õnneks vesi ei tekitanud.

"Kahe nõia kaevul" on Ida-Virumaal olemas ka suurem ja vanem vend "kolme nõia kaev". Jõhvi vallas Kose külas asuvale ehitisele on uue kaevuga võrreldes keerulisem ligipääs. Seekord sai sinna läbi kõrge lume sumbates ning praegu on ta sugulasega võrreldes vähem atraktiivne.

Ratva toruallikad asuvad Alutaguse vallas Kohtla-Järve - Mäetaguse teest kilomeetri kaugusel. Arvestatud on ka öiste huvilistega, sest koht on valgustatud.

Suurvesi jõudis sildimajandusest ette ja praegu veel ligipääs kohale tähistatud ei ole.

"Kunagi äiaga sai siinkandis jahil käidud, nii et enam-vähem tuttav on see kant. Lihtsalt otsisin ja lõpuks leidsin üles," kirjeldas Tanissaar, kuidas ta koha sellele vaatamata üles leidis.

Kaevandusvesi on väga mineraalirikas ja kuna suurvee ajal on kaev piisavalt sügav, siis ennustatakse, et Ratva "välispaa" leiab peagi populaarsust kohalike talisuplejate hulgas.

Ratva "nõiakaevu" asukoht.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: