Londonis nõudsid sajad tuhanded inimesed uue Brexiti-referendumi korraldamist

{{1553356860000 | amCalendar}}
Foto: Rob Pinney/London News Pictures/ZUMA Wire/Scanpix

Londonis marssisid sajad tuhanded inimesed, kes nõudsid uut referendumit Euroopa Liidu liikmesuse üle. Protestijate hinnangul on nii valitsuse kui ka parlamendi käitumine kogu Brexiti-protsessi vältel olnud täiesti vastutustundetu.

Kampaania "Anna see rahva kätte" korraldajate sõnul liitus marsiga üle miljoni inimese, mis tähendab, et see on riigi suurim massiliikumine, vahendasid BBC ja "Aktuaalne kaamera".

Meeleavaldajate hulk ulatus parlamendihoonest Hyde Parkini.

"Ma arvan, et me ei teinud informeeritud otsust. Kummaltki poolelt polnud meil piisavalt infot. Meile ei räägitud, kuidas Brexit tegelikult välja näeb, sest keegi ei teadnudki, kuidas Brexit tegelikult välja nägema hakkab," ütles protestinud üliõpilane Hatty Willmoth.

"Kellega me nüüd äri hakkame ajama? Ei kellegagi. Liechtensteiniga? Jah, tõepoolest," ütles arhitekt Vanessa Martin.

"Rahvahääletus poleks kunagi pidanud toimuma, eriti 2016. aastal. See oli naeruväärne ettepanek, mis brittide ette toodi ja me oleme seda sellest peale kahetsenud," rääkis pensionär Howard Burgess.

Marsil osalesid ka Londoni linnapea Sadiq Khan ning liberaaldemokraatide liider Vince Cable. Lisaks Khanile kõnelesid marsil Tööpartei asejuht Tom Watson, Šoti peaminister Nicola Sturgeon, endine Konservatiivse Partei liige, nüüdne sõltumatu parlamendisaadik Anna Soubry ning endine justiitsminister Dominic Grieve.

Mingit realistlikku väljavaadet, et laupäeval tänavaile tulnud rahvahulk poliitikud Brexiti asjus ümber mõtlema paneb, tegelikult ei ole.

Samal ajal on Briti parlamendi veebilehel üles pandud petitsioon, mis kutsub üles Brexitit tühistama. Sellele on allkirja andnud üle 4,3 miljoni inimese.

Euroopa-meelsed on parlamendi juures Brexiti vastu meelt avaldanud juba referendumist peale ehk üle kolme aasta. Laupäevane meeleavaldus oli kogu nende senise tegevuse kõrghetk. Protestidega on ühinenud ka alaliselt Ühendkuningriigis elavad Euroopa Liidu kodanikud, kelle sõnul oleks valitsus algusest peale ka nende arvamust pidanud küsima.

Meelt on avaldanud ka teine, käremeelne leer, kes on nõudnud hoopis Brexiti läbiviimist võimalikult ruttu ning teadlikult võimalikult rasketel tingimustel, et anda Ühendkuningriigile tulevik väljaspool Euroopa Liitu.

Euroopa-meelsete leer on aga alati suurem olnud. Arvamusküsitluste kohaselt on Euroopa Liitu jäämise pooldajaid siiski kahe protsendi võrra vähem Brexiti pooldajaist.

Reedel andis Euroopa Liit nõusoleku lükata Suurbritannia lahkumine liidust edasi. Kui Briti parlament ei toeta järgmisel nädalal peaminister Theresa May Brexiti-plaani, siis peab Suurbritannia esitama lahkumiseks alternatiivse plaani. Vastasel juhul tuleb riigil liidust leppeta lahkuda 12. aprillil.

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: