Briti parlament lükkas Brexiti-leppe taas tagasi

{{1553870760000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Ühendkuningriigi parlamendi alamkoda lükkas reedel kolmandat korda tagasi peaminister Theresa May valitsuse läbiräägitud leppe Euroopa Liidust lahkumiseks (Brexit).

Brexiti-leppe vastu hääletas 344, poolt 286 parlamendisaadikut, vahendasid BBC ja Reuters. See tähendab, et lükati tagasi ka võimalus, et Brexit oleks toimunud 22. mail.

May ütles, et hääletuse mõjud on sügavad. "Vaikimisi peaks Ühendkuningriik lahkuma 12. aprillil - vaid 14 päeva pärast," ütles ta. May lisas, et edasised sammud tähendavad peaaegu kindlalt seda, et Suurbritannia peab korraldama Euroopa Parlamendi valimised.

"Ma kardan, et me oleme jõudnud selle protsessi piirini esindajatekojas," märkis ta.

May pressiesindaja kinnitas, et peaminister jätkab läbirääkimisi, et tagada oma leppele siiski toetus. Pressiesindaja sõnul näitab leppe vastaste ülekaalu vähenemine parlamendis seda, et asjad on liikunud siiani õiges suunas ning mitu kõrget konservatiivi hääletasid reedel valitsuse leppe poolt.

Tööpartei liider Jeremy Corbyn küsis Maylt pärast hääletust, kas ta lõpuks tunnistab, et parlament ei toeta tema lepet.

Corbyn lisas, et esmaspäeval on parlamendil võimalus hääletada parema leppe üle. "Lepe peab muutuma. Ja kui peaminister ei suuda sellega leppida, peab ta ametist lahkuma ja tulema peaksid üldvalimised," ütles Corbyn.

Põhja-Iirimaa Demokraatliku Unionistide Partei (DUP) liige Nigel Dodds ütles, et May peab Iiri piiri küsimuses selguse looma.

Just Iiri piiri kaitsemeetme küsimus Brexiti-leppes on osutunud paljude konservatiividest parlamendisaadikute jaoks probleemiks. "Palun, peaminister, kasutage aega konstruktiivselt, et saada selles küsimuses selgus," ütles Dodds.

Konservatiivse partei liige Robert Buckland tunnistas BBC-le, et leppeta Brexit on muutunud nüüd väga tõeliseks.

Ta ütles, et praegu ei ole ühtegi garantiid, et EL oleks nõus lükkama Brexiti tähtaega 12. aprillist kaugemale ning see sõltub kokkulepetest teiste riikidega, näiteks Prantsusmaaga.

"Need, kes tahavad austada referendumi tulemusi, on üha enam võimalusi kaotamas. Leppeta Brexiti väljavaated on muutumas väga tõeliseks," lisas Buckland.

Rohelise Partei parlamendisaadik Caroline Lucas ütles, et tema hinnangul ei suuda May siiani tunnistada, et tema lepe on "surnud". "See on nüüd kolm korda tagasi lükatud," ütles ta.

Sama ütles Šoti Rahvuspartei (SNP) liider Nicola Sturgeon. "Peaministri halva leppe kolmas lüüasaamine - ta peab nüüd tunnistama, et see on surnud," kirjutas Sturgeon Twitteris.

Tegemist on juba kolmanda korraga kui Briti parlament sama lepingut hääletas, ka kahel varasemal korral lükkasid saadikud selle suure ülekaaluga tagasi.

EL otsustas möödunud nädalal, et kui Briti parlament kiidab lahkumisleppe sel nädalal heaks, siis nõustustakse Brexiti edasilükkamisega 22. maini, kui mitte, siis vaid 12. aprillini.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja ütles, et 12. aprillil leppeta lahkumine on nüüd kõige tõenäolisem stsenaarium. 

"EL on valmistunud selleks alates 2017. aasta detsembrist ja on nüüd 12. aprilli südaööl leppeta lahkumiseks täiesti valmis," sõnas ta.

Kui nii läheb, siis lakkavad 12. aprilli keskööl üleöö kehtimast EL-is 46 aasta jooksul sõlmitud reeglid ja kokkulepped, mis ähvardavad tuua kaose peaaegu igasse eluvaldkonda.  

Euroopa Komisjon on visandanud meetmed 13 põhivaldkonnas alates lennureeglitest ja maismaatranspordist kuni panganduse ja kalapüügiõigusteni, rõhutades, et need vaid vähendavad võimalikku kaost. 

Kui Suurbritannia lahkub EL-ist leppeta, kehtestab EL viivitamatult oma reeglid piiril Ühendkuningriigiga - sealhulgas tollikontrolli, toiduohutusinspektsioonid ja EL-i standardite kontrolli, mis võib viia sadamates, lennujaamades ja Inglise kanali tunnelis pikkade järjekordadeni.

EL-i reisivate Briti kodanike viibimist piiratakse 90 päevaga ja nende suhtes rakendatakse viivitamatult karmimat passikontrolli, samuti võivad nad olla sunnitud tõestama oma sõidu eesmärki ja seda, kas neil on EL-is viibimiseks piisavalt raha. 

EL-i ametiisik kinnitas, et Brüssel nõuab viivitamatult maitsi üle Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahelise maapiiri liikuvate kaupade suhtes kontrolli alustamist. 

"Teeme Iiri võimudega väga tihedat koostööd, et viia võimalusel kontroll läbi piirist kaugemal," ütles ametnik, kelle sõnul leppeta lahkumine "häirib mõistagi piiriülest kaubandust ja tarneahelaid, kuid kontroll püütakse teha võimalikult sujuvaks". 

Leppeta Brexiti pärast muret tundvad või segaduses EL-i kodanikud võivad helistada ükskõik kust EL-ist tasuta infoliinile, info on kättesaadav kõigis EL-i ametlikes keeltes.

Brittidele ei kehti enam ka Euroopa tervisekindlustuskaart ja neil soovitakse vormistada reisikindlustus. Automaatselt ei kehti EL-is enam ka Briti juhiload ning kuna liikmesriikides kehtivad "kolmandate riikide" juhilubade suhtes oma reeglid, võivad britid vajada Euroopas rahvusvahelisi juhilube.

Samuti ei kehti brittidele enam ka EL-i lemmikloomapassid, mis tähendab, et nad peavad dokumentaalselt tõestama oma loomade mikrokiibistamist ja vaktsineerimist marutaudi vastu.

Tusk kutsus 10. aprilliks kokku Ülemkogu

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsus 10. aprilliks kokku Ülemkogu.

Euroopa Liidu ametnik teatas pärast Briti parlamendis toimunud hääletust, et nüüd pikendatakse artikkel 50 12. aprillini nagu otsustasid EL-i liidrid eelmisel nädalal.

"Donald Tusk on kutsunud 10. aprilliks kokku Ülemkogu, et arutada, kuidas minna edasi. Me ootame, et Suurbritannia näitab selleks ajaks, kuidas ta tahab edasi minna," teatas EL.

"Euroopa Ülemkogu täpne aeg ja üksikasjad tuleb veel otsustada, kuid nagu eelmisel nädalal, Ühendkuningriigi peaminister on oodatud koosoleku alguses sellel osalema," lisas liit.

Prantsusmaa: leppeta Brexiti risk on järsult suurenenud

Prantsuse presidentuuri hinnangul suurendas Briti peaministri Theresa May Brexiti-kava kolmas mahahääletamine Briti parlamendis väga tugevalt Eurooa Liidust leppeta lahkumise võimalust.

"Ühendkuningriik peab lähipäevadel kiiresti esitama alternatiivse plaani. Selle tegematajätmise korral, mis muutub üha tõenäolisemaks, näeme Ühendkuningriiki lahkumas Euroopa Liidust ilma leppeta," on öeldud Prantsuse presidendipalee avalduses.

Saksa välisminister: aeg leppeta Brexiti vältimiseks hakkab läbi saama

Saksa välisminister Heiko Maas hoiatas reedel, et aeg leppeta Brexiti vältimiseks on ümber saamas, kuid tema sõnul on Euroopa Liit seesuguse tulemuse jaoks hästi valimistunud.

"Aeg korrapäratu Brexiti ärahoidmiseks on meil otsa saamas. Briti rahvas peab langetama enne 12. aprilli otsuse, kuidas edasi minna," lausus ta. 

"Ma võin vaid öelda, et Saksamaaa ja EL on igaks juhtumiks hästi valmis," lisas ta, märkides, et ühendus on teinud ettevalmistusi kodanike kaitsmiseks "kõva Brexiti" negatiivse mõju eest.  

Lahkumisleppe järjekordne tagasilükkamine on uus hoop peaministrile, kes on kaotanud kontrolli nii valitsuse kui Brexiti-protsessi üle, ehkki oli valmis leppe vastuvõtmise nimel tagasi astuma.

Suurbritannia pidanuks esialgse arvestuse järgi lahkuma EL-ist reedel, 29. märtsil. Kuna Mayl ei õnnestunud EL-iga saavutatud lahkumisleppele parlamendi toetust saada, palus ta eelmisel nädalal Euroopa liidritelt ajapikendust.

Nüüd tuleb tal selgitada, mis järgmiseks juhtuma hakkab.

Nael odavnes Brexiti-hääletuse järel

Briti nael langes reedel 1,3 dollarile, pärast seda kui parlament lükkas kolmandat korda tagasi peaminister Theresa May Brexiti-leppe.

Vahetult pärast May leppe järjekordset mahahääletamist langes naelsterling korra 1,2978 dollarile. Euro tugevnes naela suhtes 86,5 pennini.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: