X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Briti konservatiivid survestavad Mayd Brexiti nimel tagasi astuma

{{1553421840000 | amCalendar}}
Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: PA Pictures/Scanpix

Briti konservatiivid survestavad peaminister Theresa Mayid üha tugevamalt tagasi astuma või vähemalt tagasiastumise kuupäeva kindlaks määrama, mis olevat ainus viis, kuidas saavutada toetus Brüsseliga sõlmitud Brexiti-leppele, kirjutas Briti meedia pühapäeval.

Konservatiivse Partei juhtivad liikmed soovitavad Mayl oma nõrgenenud positsiooni tunnistada ja peaministriametist lahkuda. Downing Street ei ole aga andnud mõista, et May lahkumine oleks lähedal.

May ei ole seni suutnud saavutada eelmise aasta lõpus Brüsseliga sõlmitud lahkumisleppele parlamendi toetust. Seadusandjad on leppe kahel korral maha hääletanud, kuid May kavatseb viia leppe uuesti parlamenti, kui piisav arv seadusandjaid näib olevat valmis selle poolt hääletama.

Suurbritannia pidanuks Euroopa Liidust lahkuma 29. märtsil, kuid EL-i liidrid nõustusid reedel Brüsselis brittidele lisaaega andma.

EL-i liidrid otsustasid, et kui Briti parlament kiidab Brüsseliga sõlmitud lahkumisleppe heaks, nõustuvad nad Brexiti edasilükkamisega 22. maini.

Kui parlament lepet heaks ei kiida, lükatakse Brexit edasi vaid 12. aprillini, siis tuleb brittidel valida, kas lahkuda EL-ist leppeta, tühistada hoopis lahkumisotsus või kuulutada välja uus referendum.

Parlamendis peetakse järgmisel nädalal mitu hääletust, et kindlaks teha, missugune ettepanek, kui üldse mõni, võiks saada enamuse toetuse.

Konservatiivide parlamendiliige George Freeman ütles laupäeva õhtul Twitteris, et Ühendkuningriik vajab Brexiti-protsessi edasiviimiseks uut juhti.

"Ma kardan, et peaministriga on läbi. Ta tegi oma parima. Aga kogu riigis on näha viha. Kõik tunnevad end reedetuna," säutsus Freeman.

"Nii ei saa see jätkuda. Meil on vaja uut peaministrit, kes suudaks luua mingi koalitsiooni plaan B tarvis."

Väljaanne Sunday Times kirjutas pühapäeval, et Theresa May ametist lahkumist tahab vähemalt 11 ministrit.

"Lõpp on lähedal. Ta on läinud lähema kümne päeva jooksul," tsiteeris ajakirjanik Tim Shipman väljaandes tundmatuks jääda soovinud ministrit.

Ajalehe andmetel kavandatakse peaministriks David Lidingtoni. Downing Streeti allikad kinnitasid ajalehele, et May lahkumise ajakava arutatakse.

Samas on nii Lidington kui ka keskkonnaminister Michael Gove pühapäeval kinnitanud, et toetavad peaministrit 100 protsenti ning et praegu pole aeg "laeval kapteni vahetamiseks".

Parteireeglid ei luba konservatiividel enne detsembrit Mayle ametlikult umbusaldust avaldada, sest seda tehti alles kolme kuu eest ebaõnnestunult. Peaminister võib aga hakata aru saama, et ei saa enam valitsust juhtida, kui ministrid ja kõrged parteiliikmed ta hülgavad.

May lahkumislepet ei ole seni toetanud Põhja-Iirimaa Demokraatlik Unionistlik Partei, kelle hääled on hädavajalikud, et tema vähemusvalitsus parlamendis enamuse saaks. Samuti on plaanil vastaseid peaministri Konservatiivses Parteis, eelkõige Brexiti-meelsemate rahvasaadikute seas, kes pooldavad leppeta lahkumist.

Briti rahandusminister: uue Brexiti-referendumi nõue on loogiline

Uue Brexiti-referendumi nõue on täiesti loogiline, möönis Briti rahandusminister Philip Hammond pühapäeval ajakirjanikele.

Ta tunnistas, et peaminister Theresa May Brüsseliga sõlmitud lahkumislepe ei pruugi ka kolmandal korral parlamendis läbi minna, mistõttu on üha häälekamalt hakatud rääkima, et peaminister võidakse sundida tagasi astuma.

Suurbritannias avaldasid laupäeval meelt Brexiti-vastased

Suurbritannia pealinnas Londonis ja teistes suuremates linnades kogunesid laupäeval tänavatele sajad tuhanded inimesed, kes avaldasid meelt Brexiti vastu ja nõudsid uut referendumit, teatasid meediakanalid.

Korraldajate endi hinnangul oli osalejaid miljon või isegi rohkem. Politsei pole nii suurt arvu siiski ametlikult kinnitanud.

Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise vastased kogunesid keskpäeval (14.00 Eesti aja järgi) Hyde Parki lähedusse ja suundusid siis Westminsteri poole.

Parlamendihoone juures astusid kõnedega üles Šoti esimene minister Nicola Sturgeon, Londoni linnapea Sadiq Khan ja opositsiooniliste leiboristide aseesimees Tom Watson.

Protestiaktsioon korraldati pärast seda, kui Euroopa Liidu liidrid andsid neljapäeval Suurbritanniale ühendusest lahkumiseks lühikese ajapikenduse.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: