Tusk: EL ei saa Briti peaministrit Brexiti asjus rohkem aidata

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk.
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles reedel, et on Brexiti-tippkohtumise tulemusega rahul, kuid rõhutas, et Euroopa Liit ei saa Briti peaministri Theresa May aitamiseks rohkem midagi teha.

"Brexiti saatus on meie Briti sõprade käes," ütles Tusk kahepäevase tippkohtumise lõppedes.

"Oleme valmis halvimaks, kuid loodame parimat. Nagu te teate, sureb lootus viimasena," lisas ta.

May peab jätkama võitlust Briti parlamendis, et saada toetus novembris EL-i liidritega saavutatud lahkumiskokkuleppele.

Kui parlament kiidab lahkumisleppe heaks, nõustub EL Brexiti edasilükkamisega 22. maini. Kui parlament lepet heaks ei kiida, on EL valmis andma Mayle 12. aprillini aega mõne uue ideega välja tulla.

Tusk sõnas ka, et enne Suurbritanniale antud uut tähtaega 12. aprilli on Brexiti vallas kõik võimalik, ka lahkumisotsuse tühistamine.

"12. aprillini on kõik võimalik - kokkulepe, pikk edasilükkamine, kui Ühendkuningriik otsustab oma strateegiat muuta, või artikkel 50 tühistamine, mis on Ühendkuningriigi valitsuse eesõigus," ütles Tusk pärast tippkohtumist, kus EL-i liidrid nõustusid Briti peaministri Theresa May taotlusega Brexit edasi lükata.

Iiri peaminister: Brexiti pikendamise võimaldas Euroopa solidaarsus

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles reedel, et osa Euroopa Liidu liidreid ei pooldanud ideed lubada Ühendkuningriigil Brexiti tähtaega edasi lükata, kuid nõustusid sellega solidaarsusest teiste bloki liikmete vastu.

Varadkari sõnul on Ühendkuningriigist kaugel asuvad liikmesriigid "sellest asjast üpriski tüdinud" ja vastu Brexiti protsessi pikemaks venitamisele.

Iirimaa ja teised Ühendkuningriigi naabrid tahavad aga ära hoida kaootilist ja majandust häirivat leppeta lahkumist. Peaministri sõnul "tulid kahtlejad lõpuks solidaarsusest meiega".

EL-i liidrid nõustusid neljapäeva õhtul andma Suurbritanniale veel mõned nädalad, et otsustada, mida Brexitiga edasi tehakse.

Varadkar ütles ajakirjanikele, et pikendus annab Ühendkuningriigile veidi hingamisruumi, et langetada otsus kolme variandi vahel: "leppeta lahkumine, lahkumislepe või palju lähedasemad suhted Euroopa Liiduga."

"Ma ausalt ei tea, milline on kõige tõenäolisem variant," lisas Iiri peaminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: