Põhja-Iirimaa liitlased ei hääleta endiselt May Brexiti-leppe poolt

Brexit.
Brexit. Autor/allikas: AP/Scanpix

Briti peaministri Theresa May Põhja-Iiri liitlased teatasid teisipäeval, et kavatsevad endiselt hääletada parlamendis Brexiti-leppe vastu.

"Me ei hääleta muutmata versiooni poolt," kirjutas Demokraatliku Unionistide Partei (DUP) Brexiti kõneisik Sammy Wilson ajalehe Daily Telegraph kommentaaris.

"On mõned kolleegid, keda ma siiralt imetlen ja kes on seisnud kindlalt meie kõrval Põhja-Iirimaa kaitsel, kes on nüüd asunud seisukohale, et ehkki lahkumisleppe on mädanenud kokkulepe, on see parem kui Brexitist ilmajäämine," kirjutas Wilson. 

"Ma ütlen neile, et kui lepe peaks läbi minema, oleme kaotanud õiguse EL-ist lahkuda. Kui me sellega nõustume, allutame oma lahkumisõiguse EL-i suvale ja diktaadile. See ei ole Brexit," lisas ta.

Hiljem säutsus DUP-i kõneisik, et erakonna saadikurühm alamkojas ei "lase peaministril või liitu jäämise pooldajate hordidel parlamendis hirmutada meid mürgist Brexitit toetama". 

May tunnistas esmaspäeval, et pole endiselt taganud piisavalt hääli, et parlamendis omaenda kaks korda tagasi lükatud lepe läbi suruda. See on tõstnud taas päevakorda väljavaate, et Ühendkuningriik võib mõne nädala pärast EL-ist välja kukkuda. 

Briti seadusandjad hääletasid esmaspäeval endale suuremate volituste andmise poolt Brexiti küsimuses; pretsedenditu otsusega saab parlament õiguse korraldada lahenduse leidmiseks rea soovituslikke hääletusi.

Ettepanekut anda alamkojale alates kolmapäevast ajutiselt kontroll parlamendi päevakorra üle toetas 329 ja vastu oli 302 rahvaasemikku.

Seadusandjad saavad nüüd hääletada erinevate võimaluste üle, nagu artikkel 50 ja Brexiti tühistamine, veel ühe referendumi korraldamine, tolliliitu ja ühisturgu kuulumist hõlmav lepe ning EL-ist leppeta lahkumine.

Samas ei ole seadusandjate otsus valitsusele siduv.

Londonis süvenevat kriisi silmas pidades nõustusid EL-i liidrid möödunud nädalal Brexitit kaks nädalat edasi lükkama, et hoida ära soovimatu leppeta lahutus 29. märtsil, mil 46 aastat kestnud suhe pidanuks ametlikult lõppema. 

Kuid nad hoiatasid, et kui May ei suuda sel nädalal parlamendiliikmeid oma lahkumisleppes veenda, peab Suurbritannia 12. aprillil tulema välja uue kavaga või lahkuma oma lähimast kaubanduspartnerist leppeta.  

Briti nael tugevnes Brexiti leppe lootuses

Naelsterling tugevnes teisipäeval lootuse taustal, et Briti peaminister Theresa May suudab vältida leppeta Brexitit.

Nael kerkis hommikul 1,3262 dollarini, enne mõningat langust pärastlõunal. Euro nõrgenes naela suhtes 85,25 pennile, kui kerkis lootus, et Ühendkuningriik lahkub 12. aprillil Euroopa Liidust leppega.

Londoni börsiindeks FTSE 100 oli pärastlõunase seisuga tõusnud 0,6 protsenti 7217,46 punktini.

Brexiti saaga võttis teisipäeval uue pöörde, kui käremeelne Brexiti pooldaja Jacob Rees-Mogg teatas Twitteris: "Valik näib olevat proua May leppe ja Brexiti ärajätmise vahel."

Konservatiiv Rees-Mogg, kes juhib Briti alamkojas euroskeptikute ühendust Euroopa Uurimisgrupp (ERG), ütles ka usutluses poliitilisele taskuhäälingule, et "peaminister ei too leppeta Brexitit".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: