Maasikas Brexitist: edasised sammud on brittide käes

Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Matti Maasikas ütles, et see viis, kuidas Brexit lõpule viiakse, on Suurbritannia valitsuse käes ning ainus võimalik lahkumislepe saab olla see, mis juba olemas on.

Kas te olete nõus sellega, et riigijuhid andsid viimase võimaluse Theresa Mayle Brexiti leppe heakskiitmiseks?

Mitte päris. Küll aga tegid Euroopa Liidu juhid väga selgeks, mis on tähtaeg, millises ajaraamis tuleb nüüd need otsused ära teha. See ajaraam on siis enne 12. aprilli. 12. aprill on oluline selles mõttes, et see on viimane päev, kui Ühendkuningriigis saaks veel hakata korraldama Euroopa Parlamendi valimisi. Kui läheks mingi pikema pikenduse peale, siis nad peavad neid korraldama.

Tõsi on see, et eks eile õhtuks selle mõttega, et Brexiti tähtaeg on nädala pärast, hakkas juba natuke tunne kuumaks minema. Aga nüüd see eileõhtune otsus, millega oli ju nõus ka peaminister May, annab pisut lisaaega mõtlemiseks, uuesti proovimiseks ja siis võib-olla edasi mõtlemiseks.

Kaardistame nüüd võimalikud edasised stsenaariumid. Ma olen lugenud, et pakutakse välja, et on neli erinevat võimalust, kuidas nüüd see asi edasi läheb: tuleb heakskiit leppele, lahkutakse leppeta, lükatakse pikemaks ajaks edasi, tuleb referendum ja ei lahkugi võib-olla.

Tegelikult on kas leppega lahkumine - ainus lepe, mis saab olla, on see, mis on olemas. Sellele tuleb 12. aprillini heakskiit saada oma parlamendilt, siis on lahkumine 22. mail. Kui seda heakskiitu ei tule, siis praeguse seisuga on Briti parlament öelnud, et leppeta lahkumine ei ole võimalus. Siis peab Briti parlament hakkama mõtlema, kuidas edasi. Sellisel juhul on see pikendamine palju pikema tähtajaga, europarlamendi valimistega aastaks, võib-olla rohkemaks.

Kas te oleks nõus reastama tõenäosuse järgi, milline on võimaluste järjekord?

Ei, kuna see on praegu Briti valitsuse käes. Kui see oleks Euroopa Liidu käes, siis ma püüaks. See on Briti valitsuse käes. Ei ole vähimatki põhjust kahelda peaminister May sõnades, kui ta ütles, et ta läheb veel proovib seda lepet oma parlamendis läbi saada ja seda me järgmisel nädalal hakkame nägema.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: