Netiaktivistid: autoriõiguste direktiiv loob tsensuuri

Sarnaselt teistele Euroopa linnadele tulid inimesed ka Tallinnas laupäeval tänavale, et protestida järgmisel nädalal Euroopa Parlamendis hääletusele tuleva autoriõiguste direktiivi vastu. Netiaktivistide hinnangul piirab direktiiv arvamusvabadust ja loob tsensuuri.

Vaba interneti toetajad kardavad, et autoriõiguste kaitse sildi all hiilib internetti tsensuur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Meeleavalduse üks korraldajatest, Wikimedia Eesti juhatuse esimees Eva Lepik ütles, et tööle hakkavad suured tsensuurimasinad ja neid näiteid, kus masinad on ekslikud, juba on.

"Need filtrid on ära keelanud kassi nurrumist, valget müra, vanu muusikasalvestisi, mis on autoriõiguste kaitse alt juba väljas. Muusikaõppejõud, kes on kasutanud enne 1950. aastat tehtud heliklippe, nende veebiloengud on blokeeritud seetõttu, et masin on eksinud," loetles Lepik.

Juhul, kui tsensuurimasin üleslaaditavat materjali heaks ei kiida, siis on Eestis ka keeruline selle peale kuhugi kaevata, rääkimata ajakulust.

Direktiiv vähendab interneti mitmekesisust, kurdavad protestijad.

"Tulin toetama, et ei tuleks neid üleslaadimise filtreid internetti," ütles Janar, kelle hinnangul mõjutab uus direktiiv teda kasutajana, kuid kuidas täpselt, seda ei tea veel öelda.

Igapäevaelus disainerina leiba teeniv Igor ütles, et iseenesest heade kavatsustega autoriõiguste kaitse varjus võib luua totalitaarse masina ehk avada tõelise Pandora laeka. Ta tõi näiteks Hiina interneti tsensuurirobotid, mida ka ei loodud ühe päevaga.

"On hea, et me kaitseme näiteks noori kunstnikke jne, aga samas on see instrument, mis toob tsensuuri meie internetti ja seda meie Euroopas küll ei taha," ütles ta.

Autoriõiguste direktiiv vastased paluvad Euroopa Parlamendi saadikutel hääletada autoriõiguste direktiivi vastu, sest see pole internetikasutajate huvides ja mõjub halvasti ettevõtetele, kes ei suuda autoriõiguste filtreid käigus hoida.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: