Ametnik: Trumpi valitsus pööras ümber kümned taustakontrolli otsused

Jared Kushner.
Jared Kushner. Autor/allikas: Kacper Pempel/Reuters/Scanpix

Valge Maja turvaametniku sõnul andis president Donald Trumpi administratsioon riigisaladuse juurdepääsuload mitmekümnele inimesele, kes ei läbinud julgeolekukontrolli põhjustel nagu sidemed välisriikidega, uimastitarvitamine ja kriminaalne taust.

18-aastase staažiga ametnik Tricia Newbold, kes vastutab ligipääsulubade väljastamise eest, ütles, et koostas nimekirja vähemalt 25 ametnikust, kellele ei väljastatud taustakontrolli järel ligipääsuluba. Tema sõnul tühistasid Trumpi nõunikud need otsused.

Newboldi väited sisaldusid kirjas, mille avaldas esmaspäeval Marylandi osariigi esindaja ja esindajatekoja järelevalve- ja reformikomitee demokraadist esimees Elijah Cummings. Komiteel on käsil uurimine seoses ligipääsulubade andmisega Trumpi väimehele Jared Kushnerile, endisele riikliku julgeoleku nõunikule Michael Flynnile ja endisele nõunikule Rob Porterile.

Cummingsi sõnul andis Newbold tema komiteele ülevaate "tõsistest riikliku julgeoleku alastest rikkumistest Trumpi administratsiooni kõrgeimal tasemel". 

Komitee esimees nõudis kirjas Valge Maja õigusnõunikule Pat Cipollonele informatsiooni ka riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni ja presidendi tütre Ivanka Trumpi kohta, kes töötab riigipea nõunikuna. 

Kiri avaldati umbes kuu aega pärast seda, kui New York Times kirjutas, et Trump käskis ametnikel anda Kushnerile riigisaladuse loa, kuigi sellele olid vastu julgeolekuametnikud. Newbold rääkis varem ka NBC Newsile oma muredest seoses lubade andmisega.

"Newboldi sõnul oli neil inimestel rida tõsiseid diskvalifitseerivaid omadusi, nende seas välismõjud, huvide konflikt, käitumine, finantsprobleemid, uimastitarvitamine ja kriminaalne taust," kirjutati Cummingsi memorandumis.

Ta lisas, et kavatseb kutsuda komitee ette tunnistusi andma ka Newboldi endise ülemuse Valge Maja personalijulgeoleku ametis Carl Kline´i. 

Newbold ütles, et tõstatas oma mured ka ülemustega Valges Majas, teiste seas Kline´iga, kuid neile ei vastatud. Selle asemel saadeti ta jaanuaris hoopis kaheks nädalaks palgata puhkusele. Selle põhjenduseks toodi asjaolu, et ta ei järginud uut nõuet, et faile skännitaks eraldi pdf-failidena ühe asemel.

Ametnik rääkis, et kui ta veebruaris tööle naasis, eemaldati ta julgeolekukontrolli protsessist ja järelevalvaja rollist.

USA meedia ja demokraadid on esitanud küsimusi Trumpi valitsuse ametnike riigisaladusele ligipääsu saamise tingimustele alates administratsiooni ametisse astumisest saadik. Michael Flynn on mõisteti pärast ametist lahkumist süüdi ebaseaduslikus lobitöös ning Jared Kushnerit on saatnud kahtlused tema ärisidemete kohta välisriikidega. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: