Leiboristide asejuht: võime valimised võita, kui lubame uut rahvahääletust

Briti leiboristide asejuht Tom Watson.
Briti leiboristide asejuht Tom Watson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti leiboristide aseesimees Tom Watson on arvamusel, et Tööpartei suudaks järgmised (erakorralised) parlamendivalimised võita, kui lubab korraldada Brexiti asjus uue referendumi.

Londonis spekuleeritakse viimasel ajal palju võimalusega, et juhul kui konservatiivist peaministril Theresa Mayl ei õnnestu enda poolt Euroopa Liiduga sõlmitud lahkumislepet ka neljandal korral parlamendi alamkojast läbi suruda, kuulutab ta väja järjekordsed ennetähtaegsed valimised. See tähendaks seda, et Ühendkuningriik taotleks leppeta Brexiti vältimiseks enne 12. aprilli EL-ilt juba pikemat lahkumistähtaja edasilükkamist. See omakorda tähendaks ka seda, et Ühendkuningriik võtab osa maikuistest Euroopa Parlamendi valimistest, vahendas Politico.

Ajalehes Guardian avaldatud arvamusartiklis rõhutas Watson, et lõplik lahkumislepe peaks saama rahvalt referendumil ka heakskiidu. Tema sõnul peaks see olema leiboristide põhisõnumiks nii euro- kui ka parlamendivalimistel.

Eelmisel nädalal alamkojas hääletusele pandud nn alternatiivsete variantide seas kogus kõige rohkem hääli - kui mitte enamust - just ettepanek korraldada lahkumisleppe heaks kiitmiseks referendum. Esmaspäeval jätkavad parlamendisaadikud arutelu, kuidas Brexiti-patiseisust välja pääseda.

"Ükskõik milline lepe EL-ist lahkumiseks ei peaks olema parlamendist läbi surutud ilma, et sellele on heakskiidu andnud ka rahvas," selgitas Watson. "See on kompromiss, mis annab selge võimaluse patiseisust välja murdmiseks."

Leiboristide varivälisminister Emily Thornberry võttis Sky pühapäevases saates sarnase seisukoha. "Ma arvan, et ettepanekul küsida rahva käest selles küsimuses lõplikku seisukohta, on tugev põhjendus, eriti arvestades, kuivõrd vastuoluline kõik praegusel hetkel on."

Samas toonitas ta, et Tööpartei valimismanifesti üle peaksid otsustama kõik erakonna liikmed.

Tööpartei esimees Jeremy Corbyn on olnud juba pikemat aega erinevalt oma erakonna peavoolust seisukohal, et Brexit on siiski vajalik - kuid temale sobivatel tingimustel - ja ta on olnud teise referendumi korraldamise suhtes olnud ebalev. Tema lähemad nõunikud on ka mures, et Brexiti-meelsed valijad võivad hakata erakonda süüdistama soovis 2016. aasta referendumi tulemust ümber pöörata. Nimelt asub suurem osa saadikukohtadest, mida leiboristid peaksid parlamendienamuse saavutamiseks konservatiividelt tagasi võitma, piirkondades, mis toetasid 2016. aastal EL-ist lahkumist.

Mail on Sunday poolt uuringufirmalt Deltapoll tellitud arvamusküsitlus näitab, et hetkel toetaks leiboristide 35 protsenti valijatest. Konservatiivse Partei toetus on 32 protsendi juures. Leiboristide ja konservatiivide seast lahkunud liikmetest moodustatud tsentristlikku poliitilist jõudu Change UK (varasem Independent Group) toetab üheksa protsenti valijatest. Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) ja liberaaldemokraadid saaksid kumbki seitse protsenti häältest.

41 protsenti uuringus osalenutest leidis, et peaminister May peaks kohe tagasi astuma. 23 protsenti arvas, et ta peaks selle sammu astuma sõltuvalt sellest, kas ja millal alamkoda Brexiti-leppe heaks kiidab.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: