Neste: kütuse hind tõusebki kevaditi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Rekordkõrgele tõusnud kütusehindade taga ei ole biokütustele üleminek ega biolisandi kasutamine fossiilkütustes, vaid maailmaturul kallinenud hind ja igakevadine suurem tarbimine, selgitas ERR-ile Neste turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Esmaspäevase seisuga oli suuremates tanklatekettides bensiin 95 hind 1,399 eurot, diisli hind 1,359 eurot ja bensiin 98 hind 1,449 liitri eest.

"Hinnatõusu taga on kallinenud maailmaturu hind, mis on kütuste sisseostu hinnad tõusule viinud. Näiteks võrreldes möödunud esmaspäevaga on kütuse hind nii bensiinil kui diislikütusel kallinenud umbes kaks senti," ütles Sülluste.

See, et veel eelmise nädala keskel oli hind autokütustel veel madalam, oli tingitud kütusemüüjate omavahelisest konkurentsist, selgitas Sülluste.

Hinnatõus just kevadel on tema sõnul iseloomulik sellele aastaajale. "Kevadel tarbimine alati hoogustub ja see viib ka maailmaturu hinnad kergele tõusule, mis omakorda avaldub ka meie sisseostu hindades," ütles Sülluste.

Seda, mis kütusehindadega edaspidi juhtub, ette aga ennustada ei saa. "Kuidas toorme hinnad lähitulevikus liiguvad ja kas hinnatõus jätkub, on täna väga keeruline hinnata," märkis ta.

See, et aprillis peab tanklates müügile tulema bensiin 95, milles on 6,4 protsenti biolisandit, Sülluste sõnul hindu ei tõsta. "Viimasel ajal on meedias palju juttu olnud, et biolisand tõstab märkimisväärselt kütuse hinda. Säärane väide on eksitav, sest suurema biolisandi sisaldusega kaasnev hinnatõus on lõpptarbija jaoks vaevumärgatav, maksimaalselt 1 kuni 2 senti liitri kohta. Arvestades, et maailmaturuhinnad ning valuutakursid kõiguvad igapäevaselt, ei too biokütustele üleminek tarbijale kaasa märgatavat hinnamuutust," selgitas ta.

Seni pole vähemalt Sülluste andmetel ühelgi Eesti kütusemüüjal biolisandiga 95E10 bensiini müügil.

"Kõigil on varasemad varud ja sõltuvalt piirkonnast, sõltuvalt läbimüügist, millal need varud läbi müüakse, tuuakse ka biolisandiga bensiini E10 peale. Täna seda ei ole veel juhtunud, see toimub samm-sammult," rääkis ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: