ERR Washingtonis: USA poliitikud suhtuvad Assange'i vahistamisse erinevalt

Foto: Julia Quenzler/SWNS/Scanpix

Suurbritannias vahistatud WikiLeaksi ühele asutajale Julian Assange'ile võidakse USA-le väljaandmisel esitada teisigi süüdistusi. Assange'i vahistamine on USA poliitikutes tekitanud vastakaid arvamusi ja mõni leiab, et see võib mõjutada ka ajakirjanike tööd.

USA-s süüdistatakse Julian Assange'i vandenõus. Väidetavalt aitas ta endisel luureanalüütikul Chelsea Manningul häkkida kaitseministeeriumi arvutitesse, et ligi pääseda salastatud dokumentidele. Hiljem avaldas ta need WikiLeaksi leheküljel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan, et see üks süüdistus on ainult kohahoidja. Ma eeldan, et sellest välja kasvavasse süüdistusse lisatakse spionaaž," ütles endine riigiprokurör Scott Fredericksen.

"Tema kohtumõistmine tuleb aus, aga ta väärib kohtu alla minekut. Salastatud informatsiooni avaldamisega seadis ta meie sõjaväelased ohtu ja ta seadis ohtu ka need, kes meid aitasid. Ta ei ole kangelane," kommenteeris USA vabariiklasest senaator Lindsey Graham.

Mõni USA poliitik on aga öelnud, et Assange'ile süüdistuse esitamine võib mõjutada ajakirjanike tööd ja seda, kuidas nad salastatud informatsiooni avaldavad.

"Ma arvan, et esitatud süüdistusest tuleb selgelt välja, et see ei ole ajakirjanduse karistamine. Me räägime abist sõjaväe arvutitesse häkkimiseks, et varastada USA valitsuselt informatsiooni," rääkis endine demokraadist presidendikandidaat Hillary Clinton.

Assange'ile ei esitatud süüdistust Clintoni kampaaniameeskonna e-kirjade avaldamise eest. Eriprokurör Robert Mueller leidis, et Venemaa häkkerid varastasid tuhanded kirjad, et sekkuda 2016. aasta presidendivalimistesse. Kampaania ajal kiitis president Donald Trump WikiLeaksi mitu korda, kuid ütles nüüd, et jätab Assange'i juhtumiga tegelemise justiitsminister William Barrile.

"Ma ei tea WikiLeaksist mitte midagi. See pole mulle," sõnas Trump.

USA meedia rõhutab, et Assange'i väljaandmine USA-le võib võtta kuid või isegi aastaid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: