Ecuadori president: Assange üritas saatkonnast luurekeskust teha

Julian Assange saatkonnas rulaga sõitmas.
Julian Assange saatkonnas rulaga sõitmas. Autor/allikas: El Pais/Video stoppkaader

Ecuadori president Lenin Moreno kaitses pühapäeval otsust tühistada Julian Assange'i asüülistaatus, väites usutluses ajalehele Guardian, et WikiLeaksi asutaja oli üritanud luua Ecuadori Londoni-saatkonnas luurekeskust.

"On kahetsusväärne, et eelmise valitsuse loal eraldati Ecuadori saatkonnas Londonis ruumid ja vahendid teiste riikide siseasjadesse sekkumiseks," lausus ta ajalehele

"Me ei saa lubada meie majal, mis avas oma uksed, saada luurekeskuseks," lisas 2017. aastal presidendiks valitud Moreno. 

"Meie otsus ei ole meelevaldne, vaid rajaneb rahvusvahelisel õigusel," väitis president. 

Briti võimud vahistasid Assange'i neljapäeval pärast seda, kui Ecuador oli tühistanud talle antud asüüli.

Assange vahistati nii kautsjonitingimuste rikkumise eest kui USA väljaandmistaotluse alusel. Ühendriigid süüdistavad teda kaasosaluses häkkimisoperatsioonis.

Assange palus saatkonnast varjupaika, et vältida väljaandmist Rootsile, kus teda süüdistati vägistamises. Kui Rootsi 2017. aastal süüdistusest loobus, ei saanud ta ikka välja tulla, sest Briti võimud süüdistasid teda kautsjonireeglite rikkumises.

2012. aastast alates Ecuadori saatkonnas viibinud Assange on vägistamissüüdistusi alati eitanud. 

Hispaania ajaleht El Pais aga kirjutab Wikileaksi asutaja eluviisist ja sellest, kuidas Assange saatkonnas päevi mööda saatis. Muuhulgas avaldati ka valvekaamera video, kuidas Assange hoones rulal ringi sõidab

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: