Gemalto läks ID-kaardi hanke võitja asjas riigikohtusse

Gemalto logo.
Gemalto logo. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Eesti ID-kaardi kiipet tootnud Šveitsi firma Gemalto pöördus apellatsioonikaebusega riigikohtusse, kuna ei nõustu madalama astme kohtute otsusega lükata tagasi firma nõudmine tühistada Prantsuse ettevõtte võit ID-kaardi tootmise hankel.

18. aprilli otsusega jättis Tallinna ringkonnakohus rahuldamata Gemalto apellatsioonikaebuse ja muutmata Tallinna halduskohtu varasema otsuse ID-kaartide hanke vaidluses, kus Gemalto palub tühistada politsei- ja piirivalveameti otsuse, mille kohaselt tunnistati Idemia France SAS pakkumus hanke võitjaks.

Ühtlasi taotleb Gemalto Idemia France SAS ja Eesti riigi vahel 27. aprillil 2017 sõlmitud lepingu tühisuse tuvastamist.

Gemalto on seisukohal, et kassatsioonkaebus on piisavalt põhjendatud, mistõttu otsustati pöörduda riigikohtusse.

Kaks aastat tagasi vaidlustas Gemalto AG politsei otsuse kuulutada ID-kaardi tootmise riigihankes edukaks Idemia pakkumus, tuues põhjenduseks, et pakkumuste hindamine oli ebakorrektne ja Gemalto suhtes ebaõiglane.

Esimese kohtuastme lahend PPA kasuks tuli 28. detsembril 2017. Jaanuaris 2018 esitas Gemalto ringkonnakohtule apellatsioonikaebuse, mille kohus aprilli keskel lahendas.

PPA identiteedi ja staatuste büroo juhataja Margit Ratniku sõnul on kahes kohtuastmes saadud võit PPA-le tähtis. "Isikut tõendavate dokumentide välja andmine on riiklikult oluline protsess ning lepingu maht ulatub viie aasta jooksul 40 miljoni euroni. Seetõttu peab riigi partneri valik selles protsessis olema igati seaduspärane ja korrektne," ütles Ratnik pärast ringkonnakohtu otsust pressiteate vahendusel.

Politsei- ja piirivalveamet ja Gemalto AG on osalised veel ühes kohtuvaidluses, kuhu on liidetud kolm hagi. PPA nõuab Gemaltolt kahjutasu seoses lepingurikkumisega, mis puudutab ID-kaardi võtmete genereerimist väljaspool kaardi kiipi.

Samuti hageb PPA endist lepingupartnerit seoses 2017. aastal avastatud ID-kaardi turvariskist teavitamata jätmisega. Gemalto omakorda hageb PPA-d seoses lepingurikkumiste osas kompromissläbirääkimiste lõpetamisega.

Selles vaidluses on PPA esitanud kohtule oma seisukohad ja vastulaused ning ootab kohtu edasisi samme menetlusega edasi liikumisel, teatas amet.

Allikas: ERR-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: