Gemalto läks omakorda PPA vastu kohtusse

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eestile ID-kaarte tootnud Gemalto AG esitas kolmapäeval Harju maakohtule hagiavalduse Eesti politsei- ja piirivalveameti (PPA) vastu, väites, et PPA katkestas pahauskselt kompromissikokkuleppe läbirääkimised.

"Nagu teatatud 27. septembril 2018, tunneb Gemalto kahetsust PPA järsu otsuse üle katkestada peaaegu lõpule viidud läbirääkimised sõbraliku kompromissikokkuleppe osas, millele järgnes PPA poolt kohtule esitatud alusetu ja pretsedenditu hagiavaldus - seda summas, mis oli täielikult ebaproportsionaalne, võrreldes sellega, mida PPA ise pakkus kompromissikokkuleppe kavandis," seisab Gemalto teates meediale.

Gemalto väidab, et ettevõtet ei saa ühelgi moel pidada vastutavaks sellise lahenduse eest, kuna ta on kogu aeg pidanud nimetatud läbirääkimisi rahumeelse kompromissikokkuleppe sõlmimiseks äärmise konfidentsiaalsusega ja heas usus. "Seda silmas pidades on Gemalto otsustanud reageerida ning astuda kohaseid juriidilisi samme oma õiguste ja legitiimsete huvide kaitseks."

Lisaks rõhutas Gemalto, et ta ei ole rikkunud oma lepingulisi kohustusi ning jätkab nende täitmist.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) teatas 27. septembril, et esitas Harju maakohtule hagiavalduse seoses Gemalto AG lepingurikkumisega, mis puudutab ID-kaardi privaatvõtmete genereerimist väljaspool kiipi.

Hagiavalduses nõuab PPA välja ID-kaardi lepingu rikkumisega seotud leppetrahve summas 152 miljonit eurot.

"ID-kaardi turvalisuse tagamiseks oluline kindlustunne, et privaatvõtmeid ei saa olla kuskil mujal kui ainult kaardi kiibis ning seetõttu oleme seadnud ka nõude, et privaatvõtmeid võib genereerida ainult kiibisiseselt. Paraku selgus, et lepingupartner rikkus seda nõuet aastaid ning näeme selles väga olulist lepingurikkumist. Cybernetica ekspertide analüüs näitas selgelt, et selline rikkumine sai toimuda ainult lepingupartneri teadliku ja tahtliku tegevuse tagajärjel," ütles PPA peadirektori asetäitja Krista Aas.

Peadirektori asetäitja sõnul on veidi rohkem kui aasta jooksul ilmnenud ID-kaardi lepingu täitmises mitmeid erinevaid ja väga tõsiseid rikkumisi, sealhulgas nii eelmise aasta sügisel teatavaks saanud turvarisk kui ka selle aasta mais avalikuks tulnud privaatvõtmete väljaspool kiipi genereerimine.

Peaminister Jüri Ratas teatas seepeale, et tema toetas algset plaani, et PPA ja Gemalto jõuaksid kohtuvälisele leppele, kuid et seda ei suudetud saavutada, on kohtutee loogiline jätk ja tema toetus on PPA-l.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: