ÜRO: Liibüa raketirünnakud viitavad AÜE võimalikule seotusele

{{1557204000000 | amCalendar}}
Liibüa sõjapealikui Haidari üksustega sõdivate valitsusvägede sõdurid.
Liibüa sõjapealikui Haidari üksustega sõdivate valitsusvägede sõdurid. Autor/allikas: AFP / Scanpix

ÜRO eksperdid uurivad Liibüa pealinna Tripoli lähedal korraldatud raketirünnakuid, milles kasutati tõenäoliselt Hiinas toodetud droone ja mis viitavad võimalikule Araabia Ühendemiraatide seotusele, selgus konfidentsiaalsest raportist.

Tripoli eeslinnades 19. ja 20. aprillil aset leidnud raketirünnak korraldati ajal, mil väepealik Khalifa Haftarile lojaalsed üksused pidasid ÜRO-toetatud ühtsusvalitsuse vägedega lahinguid.

ÜRO eksperdid ütlesid Julgeolekunõukogule koostatud raportis, et raketitükkidest tehtud fotode põhjal võib öelda, et tegemist on õhk-maa-tüüpi raketiga Blue Arrow, mida Liibüas pole varem kasutatud.

See Hiina päritolu rakett on kasutusel ainult kolmes riigis - Hiinas, Kasahstanis ja Araabia Ühendemiraatides - ning koos samuti Hiinas toodetud Wing Loong drooniga.

Eksperdid ütlesid neljapäeval nõukogule saadetud raportis, et nad uurivad Wing Loong AÜE variantide kasutamist Haftari Liibüa Rahvusarmee (LNA) või seda toetavate jõudude poolt.

Egiptus, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid on avaldanud tunnustust Haftari edule lahingutes äärmusrühmituse ISIS ja teiste äärmuslaste vastu Liibüas.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kordas esmaspäeval üleskutset relvarahule ja välisriikide sekkumise lõpetamisele, mis võimaldaks liibüalastel taas kokku tull ja leida praegusele olukorrale poliitiline lahendus.

Itaalia: Liibüa konfliktil ei ole sõjalist lahendust

Itaalia peaminister Giuseppe Conte hoiatas teisipäeval pärast Tripoli rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse juhi Fayez al-Sarrajiga kohtumist, et Liibüa konfliktil ei ole sõjalist lahendust, mis tagaks riigi stabiilsuse.

Sarraj alustas Itaaliast ringsõitu Euroopas eesmärgiga kindlustada toetus kindral Khalifa Haftari vägede rünnaku puhuks.

Itaalia ajakirjanduse teatel kestis Conte ja Sarraji kohtumine poolteist tundi, kuid selle sisu ei avalikustatud.

Conte ütles hiljem ühel teisel kohtumisel, et Liibüa konfliktile "ei ole sõjalist lahendust, mis tagaks riigis stabiliseerumise".

"Sõjaline lahendus tuleks igal juhul inimelude ja humanitaarkriiside hinnaga," hoiatas ta.

Haftari isehakanud Liibüa Rahvusarmee (LNA) alustas 4. aprillil pealetungi Tripolis baseeruvale Liibüa ühtsusvalitsusele.

Valitsuse juht Sarraj püüab saavutada Euroopa riikide toetust Haftari vastu, kes on kannustanud oma võitlejaid valitsusvägesid Tripolist välja kihutama.

Itaaliast sõidab Sarraj edasi Berliini, et kohtuda Saksa kantsleri Angela Merkeliga, kolmapäeval on Pariisis kavas kohtumine Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: