Liibüa pealinna lennujaama tabas õhurünnak

{{1554734580000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Liibüa pealinna ainsale toimivale lennujaamale korraldati esmaspäeval õhurünnak, teatasid ametivõimud.

Julgeolekuallikas Mitiga lennujaamast ütles, et praegu ei ole rünnaku eest vastutust võtnud kumbki võitlev pool. Rünnati lennujaama maandumisrada ja inimohvreid see kaasa ei toonud.

Tripoli lähistel on käinud äge sõjategevus alates neljapäevast, mil Liibüa idaosa valitsust toetav sõjapealik Khalifa Haftar alustas linnale pealetungi.

Õhuliiklus Tripolisse peatati

Liibüa lennundusvõimud peatasid lennuliikluse pealinna Tripolisse pärast seda, kui linna ainsat töös olevat lennujaama tabas õhulöök, ütlesid riiklik lennufirma ja üks allikas lennujaamast.

Tsiviillennundusamet otsustas peatada õhuliikluse Mitiga lennujaama määramata ajaks, ütles Libyan Airlinesi pressiesindaja Mohammed Gniwa.

Lennujaama allikas kinnitas selle sulgemist.

Tripoli: Liibüa lahingutes on hukkunud 35 inimest

Liibüas Tripoli lähedal on lahingutes riigi mõjuvõimsa komandöri Khalifa Haftari jõududega saanud surma vähemalt 35 ja haavata umbes 50 inimest, lahingute eest on pagenud tuhanded, teatasid esmaspäeval riigi rahvusvaheliselt tunnustatud ühtsusvalitsus ja ÜRO.

Haftari üksused on hõivanud suure osa Liibüa idaosast ning saavutasid hiljuti riigi lõunaosa kõrbepiirkondades rea võite. Sellest innustatuna võtsid nad aprilli esimesel nädalal sõjapealiku korraldusel suuna Tripolile. Haftar lubas "puhastada" linna "terroristidest ja palgasõduritest".

Lahingud käivad rusudes Tripoli lennujaamas, mis asub linnast endast umbes 30 kilomeetrit lõunas, ning kaugemal idas asuvas Wadi Rabi maapiirkonnas.

Pühapäeval läksid Tripoli lähistel vastamisi Haftari võitlejad ning rida mõjuvõimsaid Lääne-Liibüa relvarühmitusi, mis toetavad ühtsusvalitsust. Vaenupooled andsid teineteisele ka õhulööke.

Lahingutegevus öösel vaibus, kuid jätkus esmaspäeva hommikul. 

Ühtsusvalitsuse tervishoiuminister A'hmid Omar ütles pühapäeva hilisõhtul, et surma on saanud 35 ja haavata umbes 50 inimest. Riigi idaosa valitsusele lojaalsed kindral Haftari väed on seni teatanud 14 võitleja surmast, Liibüa Punane Rist on teatanud ühe oma arsti surmast. 

ÜRO humanitaarkoordinaator Liibüas Maria Ribeiro ütles esmaspäeval, et lahingute tõttu on seni pidanud kodust põgenema üle 2800 inimese ning elektriliinid on saanud kahjustada. Sõjategevuse tõttu ei pääse päästjad ka ohvrite juurde.

Mogherini: EL palub Haftaril lõpetada pealetungi Tripolile

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ärgitas esmaspäeval Liibüa sõjapealikku Khalifa Haftari lõpetama pealetungi Tripolile ja naasma ÜRO vahendatud kõnelustele.

"Teen väga tugeva üleskutse Liibüa liidritele ja eriti Haftarile, et lõpetada otsekohe kogu sõjategevus ja naasta ÜRO toetusega läbirääkimistelaua taha," ütles Mogherini pärast EL-i välisministrite kohtumist Luksemburgis.

Välisministrid ei võtnud kohtumisel vastu kirjalikke järeldusi Liibüa kohta, kuid jõudsid Põhja-Aafrika riigis kujunenud olukorraga seoses ühistes huvides üksmeelele, sõnas välispoliitikajuht.

"On olemas selge konsensus kutsuda viivitamatult peatama kõiki sõjalisi tegevusi Liibüas olgu need kas liibüalaste või välistoimijate poolt, lootes viimase osas, et seda ei juhtu kunagi," lausus Itaalia eksvälisminister. 

ÜRO mõistis hukka rünnaku Liibüa lennujaamale

ÜRO mõistis esmaspäeval hukka rünnaku Liibüa ainsale töötavale Mitiga lennujaamale.

Õhulöögis süüdistatakse sõjapealik Khalifa Haftari vägesid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: