ÜRO: Liibüa rahvuskonverents lükkub lahingute tõttu edasi

Misrata jõudude sõjaväemasinad Tripolis.
Misrata jõudude sõjaväemasinad Tripolis. Autor/allikas: Hani Amara/Reuters/Scanpix

Liibüa rahvuskonverents, kus oli plaanis töötada välja valimisteni viiv tegevuskava, lükatakse pealinna Tripoli lähistel käivate lahingute tõttu edasi, teatas ÜRO teisipäeval.

"Me ei saa paluda inimestel võtta osa konverentsist kuulirahe ja õhurünnakute ajal," ütles ÜRO saadik Ghassan Salame ja avaldas lootust, et järgmiseks nädalaks kavandatud konverentsi saab läbi viia võimalikult peatselt.

ÜRO Julgeolekunõukogu peab kolmapäeval suletud uste taga istungi Liibüa olukorra üle. ÜRO Liibüa eriesindaja Ghassan Salame briifib Julgeolekunõukogu oma teisipäevasest otsusest lükata edasi üleriigiline konverents, mille eesmärk on leppida kokku valimiste teekaardis. 

Tripoli lähistel on käinud äge sõjategevus alates neljapäevast, mil Liibüa idaosa valitsust toetava sõjapealiku Khalifa Haftari Liibüa Rahvusarmee (LNA) alustas linnale pealetungi.

Kohtumist soovisid Suurbritannia ja Julgeolekunõukogu eesistuja Saksamaa. 

Liibüa libises kaosesse 2011. aastal pärast diktaator Muammar Gaddafi kukutamise ja tapmisega lõppenud kodusõda ning riigi sisepoliitiline olukord on rahutu tänini. Võimuvaakumi täitsid kümned relvarühmitused, kes on liidus kas ühtsusvalitsusega või riigi idaosas asuva administratsiooniga, keda toetab Haftar.

Itaalia jätab Haftari vägede pealetungist hoolimata sõdurid Liibüasse

Itaalia kinnitas teisipäeval, et jätab oma sõjalise missiooni Liibüas Tripolisse ja Misratasse hoolimata sõjapealik Khalifa Haftari vägede pealetungist pealinnale.

2018. aasta jaanuaris alanud Itaalia missioon MIASIT jätkub, et Liibüat veelgi tõhusamalt aidata, ütles Itaalia kaitseministeerium avalduses.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres mõistis esmaspäeval karmilt hukka sõjategevuse ägenemise Liibüa pealinna Tripoli ümbruses ja kutsus üles lahingute viivitamatule lõpetamisele.

Guterres esines üleskutsega pärast seda, kui Tripoli ainsat toimivat lennujaama tabas Haftari vägede õhulöök.

Itaalia missioon "toetab Liibüa võime nende rahusuunalises ja stabiliseerivas tegevuses ning inimkaubanduse, salakaubaveo ja julgeolekuohude vastu".

Itaalia ei ole avaldanud MIASIT-i raames Liibüas viibivate sõjaväelaste arvu, varasematel andmetel oli Tripolis umbes 100 ja 200 kilomeetrit ida pool Misratas 300 sõdurit.

Itaalia sõdurid aitavad Liibüa julgeolekujõude väljaõppe ning tehnilise ja taristuabiga.

Arvatavad ISIS-e võitlejad tapsid Liibüa väikelinnas kolm inimest

Arvatavad äärmusrühmituse ISIS võitlejad ründasid Liibüa keskosa väikelinna ja tapsid kolm inimest, nende hulgas linnapea, ütles kohalik seadusandja.

Rünnak ISIS-e endisest kantsist Sirtest lõunasse jäävale al-Fuqaha linnale tehti ööl vastu teisipäeva, rääkis rahvaesindaja Ismail al-Sharif. Ründajad panid linnas mitu maja põlema.

ISIS ründas al-Fuqahat ka oktoobris.

Kohalik elanik Rabie al-Zidani ütles, et linnapeal ja kahel julgeolekuametnikul löödi pea maha.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: