Venemaa blokeeris ÜRO julgeolekunõukogu Liibüa-avalduse

Tripolile lojaalsed võitlejad Liibüas.
Tripolile lojaalsed võitlejad Liibüas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Venemaa blokeeris pühapäeval ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, mis oleks kutsunud Liibüa sõjapealiku Khalifa Haftari üksuseid peatama oma pealetungi Tripolile.

Moskva nõudis, et ametlikus avalduses kutsutaks kõiki Liibüa jõude lahinguid peatama, kuid sellele muudatusele oli vastu USA, ütlesid julgeolekunõukogu diplomaadid.

Reedel kutsus ÜRO Julgeolekunõukogu ühises avalduses meediale Haftari isehakanud Liibüa Rahvusarmeed (LNA) peatama oma sõjategevuse.

Suurbritannia tegi seejärel ettepaneku, et 15-liikmeline julgeolekunõukogu võtaks vastu ametlikuma teksti, kuid sellele oli vastu Venemaa. Nõukogu avaldused võetakse vastu konsensuse alusel.

Brittide avaldus oleks kutsunud Haftari üksuseid peatama igasuguse sõjategevuse ja kõiki jõude deeskaleerimisele.

Avalduse projektis kutsuti võtma Liibüa rahu ja julgeoleku õõnestajaid vastutusele ning korrati toetust Liibüa valimisi käsitleva konverentsi korraldamisele sel kuul.

Venemaa on olnud koos Egiptuse ja Araabia Ühendemiraatidega Haftari kindel toetaja.

USA nõuab Haftari üksuste pealetungi kohest peatamist Liibüas

USA on sügavalt mures lahingute pärast Liibüa pealinna Tripoli lähistel ning taotleb sõjapealiku Khalifa Haftari üksuste pealetungi kohest peatamist, ütles Ühendriikide välisminister Mike Pompeo pühapäeval.

"Me oleme teinud selgeks, et oleme vastu Khalifa Haftari vägede sõjalisele pealetungile ja kutsume koheselt peatama need sõjalised operatsioonid Liibüa pealinna vastu," ütles Pompeo avalduses.

"USA jätkab koos meie rahvusvaheliste partneritega Liibüa liidritele surve avaldamist naasmaks poliitiliste läbirääkimiste juurde, mida vahendab ÜRO peasekretäri eriesindaja Ghassan Salame," lisas ta.

ÜRO toetatud Liibüa ühtsusvalitsus teatas pühapäeval, et Haftari üksuste pealetungis Tripolile on surma saanud vähemalt 21 ja haavata 27 inimest.

Naftarikas Liibüa libises kaosesse 2011. aastal, kui mässulised kukutasid NATO toel diktaator Muammar Gaddafi ning hiljem ka tapsid. Võimuvaakumit asusid täitma kümned relvarühmitused, kes on liidus kas ühtsusvalitsuse või riigi idaosas asuva administratsiooniga. Viimast toetab Haftar.

Korduvad katsed lahendada olukorda rahumeelselt on läbi kukkunud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: